فهرست کتاب


امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) و سلوک در تقدیر توحیدی زمانه

اصغر طاهرزاده

راز ریزش‌های انقلاب

9- اگر ما بتوانیم حضرت امام(ره) را درست پیدا کنیم، انقلاب اسلامی را پیدا کرده‌ایم و اگر توانستیم با انقلاب اسلامی رابطه‌ای وجودی برقرار کنیم وارد تاریخی شده‌ایم که حضرت حق برای ما در این عصر مقدّر کرده است، و تنها در این رابطه است که توانسته‌ایم با خداوند ارتباطی واقعی پیدا کنیم و از طریق تجلی اسماء حسنای او که در این عصر در انقلاب اسلامی ظهور کرده، بندگی خدا را در جان خود به فعلیت برسانیم و این آن جایگاه تاریخی است که انقلاب اسلامی در آن قرار دارد و اگر جایگاه انقلاب اسلامی را نسبت به تاریخی که مقدّر شده است احساس نکنیم، سرنوشتی جدای از سرنوشت ریزش‌های انقلاب نخواهیم داشت. راز ریزش‌ها را باید در عدم شناخت جایگاه تاریخی انقلاب اسلامی و عدم شناخت تقدیری دانست که حضرت حق در این عالم اراده کرده است که آن دیگر ادامه‌ی مدرنیته و بسط آن نیست.
ابتدا باید بدانیم تنها راز سعادت هرکس در اُنس با خدا است و از طریق مظاهر الهی می‌توان با خدا مأنوس شد و از خدای ذهنی به خدای عینی رجوع نمود. با توجه به این امر است که عرض می‌کنم در آینه‌ی انقلاب اسلامی به عنوان مظهر خاص اراده‌ی خداوند در این دوران، می‌توان با حضرت حق مأنوس شد و با اسماء حسنای او ارتباط وجودی پیدا کرد، زیرا وقتی با حضرت حق از طریق اُنس با اراده‌ی او مرتبط شدید، از آن‌جایی که بین حضرت حق و صفات او وحدت هست، با همه‌ی اسماء او مرتبط شده‌اید و از آن‌جایی که اسم اعظم الهی، اسمی است که همه‌ی اسماء را به صورت کامل دارا است با رجوع به انقلاب اسلامی توانسته‌اید با اسم اعظم الهی مرتبط شوید و اعظم اراده‌ی او را که در انقلاب اسلامی ظهور کرده، آینه‌ی تماشای همه‌ی اسماء او به صورتی اعظم قرار دهید. زیرا حضرت روح اللّه(ره) اسلام را با همان جامعیتی که در صدر اسلام به صحنه آمد در این تاریخ ظهور داد و تنها کسانی می‌توانند با این انقلاب ارتباطی واقعی برقرار کنند که به دنبال همه‌ی جوانب اسلام ‌باشند و بنا دارند همه‌ی ابعاد انسانی خود را به فعلیت در آورند، ابعادی از انسانیت که محل تعلیم همه‌ی اسماء الهی بود و لذا نه صوفیان تک بُعدی می‌توانند در زیر سایه‌ی انقلاب اسلامی قرار گیرند، و نه سیاست‌زدگان محجوب از حقایق قدسی. با توجه به این دیدگاه از همین حالامی‌توانید پیش‌بینی کنید چه کسانی تا آخر با انقلاب اسلامی خواهند بود و چه کسانی دیر یا زود ریزش خواهند کرد.

عبور از رنج بی تاریخی

10- امروز هرکس باید هویت خود را با حضور در تاریخی معنا کند که حضرت حق با اراده‌ای خاص به صحنه آورده وگرنه در رنج بی‌تاریخی گرفتار می‌شود که عین عدم ارتباط با خدایی است که امروز به صحنه آمده و تنها این خدا، خدای ما است و تنها با اسماء حسنای او که امروز ظهور کرده می‌توان با او ارتباط برقرار کرد. زیرا خودش فرمود: «وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنى فَادْعُوهُ بِها»(اعراف/180) خدای را اسماء حسنایی هست، او را به اسماء حسنایش بخوانید.
رنج بی‌تاریخی بلای دوران مدرن است و با انقطاع بشر از عالم قدس و معنویت پدید آمد و همچنان ادامه یافت. رنج بی‌تاریخی یعنی عدم احساس حضور در آنچه خداوند برای بشر در هر زمان و زمانه‌ای اراده کرده است و این عین بی‌هویتی است و شما امروز در اکثر ملت‌ها شاهد آن هستید و تنها راه درمان آن برگشت به هویتی است که از طریق انقلاب اسلامی به بشر عرضه شده است، تا هرکس در حوزه‌ی زندگی و اقلیمی که در آن زندگی می‌کند، به آن بپردازد. زیرا همچنان که مستحضرید ما برای رجوع به خدا و نجات از بی‌هویتی باید به اسماء الهی رجوع کنیم و اسماء الهی با مظاهری که دارند معنا پیدا می‌کنند و یکی از مظاهر اسماء الهی تاریخی است که هرکس در آن زندگی می‌کند و غفلت از اسمائی که از طریق تاریخ برای بشر ظاهر شده، غفلت از رجوع به خدایی است که هرکس با رجوع به او به معنای واقعی خود دست می‌یابد و امروز آن تاریخی که هرکس به آن رجوع کند به خدا رجوع کرده، انقلاب اسلامی است که ظهور متعین اسماء الهی جهت نجات بشر امروز از بی‌تاریخی و بی‌هویتی است و عامل برگرداندن نشاط سلوک معنوی به دورانی است که گمان دارد دوران انسان‌های قدسی به پایان رسیده است. چگونه می‌توان نسبت به چنین انقلابی در شخصیت اشراقی حضرت روح اللّه(ره) چشم بر هم نهاد؟
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

انقلاب اسلامی و وظیفه‌ای که در پیش رو داریم

بسم الله الرحمن الرحیم
بعد از شناخت گوهر و ذات انقلاب و بعد از آن‌که بحمداللّه عزیزان متوجه جایگاه تاریخی و وجودی انقلاب اسلامی شدند، وظیفه‌ی ما در ظهوردادن آن است در عالم، که این راه‌کار خاص خود را می‌خواهد و بحث مفصلی را می‌طلبد، و لذا سعی شده تا آنچه را باید در ظهور انقلاب مدّ نظر قرار دهیم به صورت سرفصل و هرکدام از سرفصل‌ها را با عنوانی خاص خدمت عزیزان ارائه دهیم تا تذکری باشد برای به صحنه‌آوردنِ آن عقلی که در آن عقل امکان ادامه‌ی انقلاب نهفته است و إن‌شاءاللّه موجب تفکر می‌گردد.
تأکید این‌جانب آن است که خوانندگان محترم؛ قسمت اخیر را بعد از آن‌که مطالب قبلی را مطالعه فرمودند، مدّ نظر قرار دهند زیرا در این قسمت اشاراتی به میان آمده که بر مباحث گذشته مبتنی است و با توجه به موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفت معنای خود را می‌نمایانند و بیشتر جواب سؤال خوانندگانِ مباحث قبل است برای بهترین تصمیم. در مجموع مطالبی که در صفحات بعد پیش می‌آید روشن می‌کند نیروهای وفادار به انقلاب اسلامی چگونه باید عمل کنند تا در انتظار تاریخی باشند که مدّ نظر انقلاب اسلامی است.