فهرست کتاب


شرح زیارت جامعه کبیره (ترجمه الشموس الطالعه)

علامه سید حسین همدانی درود آبادی‏ محمد حسین نائیجی‏

در این که چگونه پیامبر و آل (علیهم السلام) گناهان شیعیان را بر دوش می گیرند

فرمود:
و کفارة لذنوبنا
خداوند و رسولش و خلفایش ضامن آن شده اند. ضمانت خداوند در آیه شریفه الا من تاب و آمن و عمل عملا صالحا فأولئک یبدل الله سیئاتهم حسنات(1160) یعنی: مگر کسانی که توبه کرده و ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، خداوند گناهان ایشان را مبدل به حسنات می کند. می باشد، و برخی از اخبار را در این باره در فقره سعد من والاکم آورده ایم.
از جمله روایت امام رضا (علیه السلام)(1161) که از پدرش از پدرانش نقل فرموده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: دوستی ما اهل بیت، گناهان را می پوشاند و حسنات را دو برابر و مضاعف می کند و خداوند مظالم عباد دوستان ما را خود به دوش می گیرد، مگر این که اصرار و یا ظلم بر مومنان باشد، پس خداوند به گناهان می گوید حسنات شوید.
و در حدیث لواء که در خصال(1162) به اسنادش از ابن عباس روایت کرده گفت: رسول خدا فرمود: جبرئیل در حالی که خوشحال بود و مرا بشارت می داد به نزد من آمد، پرسیدم: ای حبیب من جبرئیل! اکنون که خوشحال هستی به من بگو منزلت برادر و پسر عمویم علی بن ابی طالب (علیه السلام) در نزد پروردگار چه اندازه است؟
گفت: قسم به آن کس که تو را به حقیقت مبعوث کرد و برای رسالت خویش برگزید، من هم اکنون جز برای همین فرود نیامدم، علی اعلی بر هر دوی شما سلام رساند و فرمود: محمد پیامبر رحمت من و علی بر پا دارنده حجت من است، هر کس او را دوست بدار ولو معصیت کند او را عذاب نمی کنم و دشمنان او را ول فرمانم ببرند رحم نمی کنم...
اما ضمانت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در روایت قمی(1163) از امام صادق 4 (علیه السلام) آمده است: که از آیه شریفه لیغفر لک الله ما تقدم من ذنبک و ما تأخر(1164) پرسیدند، فرمود: پیامبر گناهی نداشت و قصد گناهان نکرد، ولیکن خداوند گناهان شیعه او را بر او حمل کرد آنگاه به آن حضرت بخشید!.
و در مجمع البیان از آن حضرت مثل همین نقل شده است و در فقره المعصومون اخبار دیگری نقل شده است.
و درباره ضمانت ائمه (علیهم السلام) در روایت عیون(1165) از امام رضا از پدرانش از امیرالمومنین (علیه السلام) آمده که حضرت فرمود: پیامبر خدا فرمود: هنگامی که قیامت آید حساب شیعیان ما با ماست، هر کس مظالمی از مردم بر گردن داشته باشد ما از ایشان می خواهیم و به ما ببخشند، ایشان به ما می بخشند و مظالمی که بین ما و ایشان باشد ما سزاوارتر بر عفویم. و اخبار در این باره فراوان است که مرحوم مجلسی در بحار(1166) بابی در کتاب امامت باز کرده و تحقیق بیشتر آن در فقره بموالاتکم تقبل الطاعة المفترضة آمده است.
فرمود:

فکنا عنده مسلمین بفضلکم

فاء برای نتیجه است.
یعنی از این که خداوند بر ما منت گذاشت به این که آنچه را بیان کردیم به ما داد پس ما در این هنگام تسلیم فضیلت شما هستیم.
فرمود:

و معروفین بتصد یقنا ایاکم

یعنی شما در آسمان ها و زمین و دنیا و آخرت معروفید چه این که خداوند فرمود: الذین یحملون العرش و من حوله یسبحون بحمد ربهم و یؤمنون به ویستغفرون للذین آمنوا(1167) یعنی: کسانی که عرش را بر دوش می کشند و کسانی که در اطراف آن هستند، تسبیح و تحمید پروردگار خویش می نمایند و برای کسانی که ایمان آورده اند استغفار می نمایند.
در عیون(1168) از امام رضا (علیه السلام) روایت شده که مراد کسانی اند که ایمان به ولایت ما آورده اند.
و در کافی(1169) از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که فرمود: خداوند فرشتگانی دارد که گناهان را از پشت شیعه ما کنار می زنند و می اندازند، چنان که باد، برگ ها را در زمان پاییز می اندازد و آیه شریفه: الذین یحملون العرش... می خواهد همین را بفرماید، فرمود: به خدا قسم استغفار فرشتگان برای شماست و نه مردم دیگر و بعد از آیه فرمود: ربنا وسعت کل شی ء رحمة و علما فاغفر للذین تابوا و اتبعوا سبیلک و قهم عذاب الجحیم ربنا و أدخلهم جنات عدن التی و عدتهم و من صلح من آبائهم و أزواجهم و ذریاتهم انک أنت العزیز الحکیم(1170) یعنی: پروردگارا! بر همه مردم رحمت و علم را گسترانیده ای، پس بیامرز کسانی را که توبه کرده و راه تو را پیروی کرده اند، ایشان را از عذاب جهنم حفظ نما و داخل بهشت عدن نما که به ایشان و پدرانش شایسته و همسران و فرزندان ایشان وعده داده ای، تو عزیز حکیمی.
قمی(1171) روایت کرده که: یحملون العرش مراد رسول خدا و اوصیاء (علیهم السلام) بعد از آن حضرت هستند که علم خدا را حمل می کنند و من حوله ملائکه اند، الذین آمنوا شیعه آل محمدند الذین تابوا کسانی که توبه از ولایت فلان و فلان و بنی امیه کرده اند، و اتبعوا سبیلک یعنی ولایت ولی الله و من صلح یعنی کسی که ولایت علی را قبول کرده است و صلاح ایشان است، و قهم السیئات و هر کس از گناهان حفظ شود به او رحمت آوردم. یعنی در روز قیامت و ذلک هو الفوز العظیم رستگاری بزرگ از آن کسانی است که خداوند ایشان را از ولایت فلان و فلان نجات داده است. اما معروفیت ایشان در دنیا نیازی به بیان ندارد.
و در آخرت به این جهت معروف هستند که خداوند فرمود: یوم تری المومنین والمومنات یسعی نورهم بین أیدیهم و بأیمانهم بشراکم الیوم جنات تجری من تحتها الأنهار خالدین فیها ذلک هو الفوز العظیم یوم یقول المنافقون و المنافقات للذین آمنوا انظرونا نقتبس من نورکم قیل ارجعوا وراءکم فالتمسوا نورا فضرت بینهم بسور.(1172)
یعنی: روزی که مردان و زنان مومن را می بینی که نور ایشان در جلو و طرف راست ایشان می رود، امروز به شما بشارت بهشت باد که در زیر آن نهرها جاری است و در آن جاودانند، و این رستگاری بزرگ است، روزی که مردان و زنان منافق به کسانی که ایمان آورده اند می گویند به ما بنگرید تا قبسی از نور شما را بگیریم، به ایشان می گویند: به پشت سر برگردید و نوری بجویید، پس بین ایشان دیواری حایل می شود... بلکه در همه مواقف برای نجات شیعیان معروفید، به واسطه این که خداوند بر شما منت گذاشته است.
فرمود: