فهرست کتاب


شرح زیارت جامعه کبیره (ترجمه الشموس الطالعه)

علامه سید حسین همدانی درود آبادی‏ محمد حسین نائیجی‏

و أولی الأمر

امر در مقابل خلق قرار دارد، چنان که در دعاها آمده است: لک الخلق و الامر.
می دانید که حقیقت امر اسم الله است که مبدای همه اسماء حسنی است که شامل همه عوالم وجود است، چه این که عوالم وجود یا صور فردی اسم الله هستند و یا صور ترکیبی، آن و نیز مراد از ملکوت مورد اشاره آیه شریفه: بیده ملکوت کل شی ء و الیه ترجعون(655) همین است، و همین سر آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد، پس ایشان در باطن و سر اولوالامرند و در پی آن در عالم ظاهر و علانیه نیز زمام امور به دست ایشان می باشد، چه این که دیگران قابلیت ولایت امر را ندارند، زیرا باید ولی احاطه بر همه احتیاجات رعیت داشته باشد، تا دعواها را حل و فصل نماید و مردم را هدایت کند و متکفل دعوت و عبادت و سیاست و غیر آن گردد.
و هیچ کس نمی تواند چنین سعه ای داشته باشد مگر این که خداوند چگونگی همه خلایق را در سیطره او در آورد، ایشان آل محمدند.
فرمود:

و بقیة الله

بقیة الله به معنای کسی است که قبل از همه و بعد از همه موجود است، و آن انوار آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد، این انوار قبل از اشیاء آفریده شده و بعد از فنای همه موجود است این مربوط به عالم اکبر بود.
و بقیة الله نسبت به عالم اصغر آن حقیقتی است که در هر موجودی به ودیعت نهاده شده، و هر کدام از آن ودیعه ها از مصادیق اسم الله هستند، اسم الله مصدر موجودات است و همه شؤون و مراتب آنها به آن بر می گردد، در این دعا بکم فتح الله و بکم یختم بدان اشاره دارد، چنان که آیه شریفه: بقید الله خیر لکم ان کنتم مومنین.
و در کافی(656) از امام باقر (علیه السلام) روایت شده که:
288
فَصَعِدَ جَبَلًا لِیُشْرِفَ عَلَیْهِمْ فَقَالَ بِأَعْلَی صَوْتِهِ یَا أَهْلَ الْمَدِینَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا أَنَا بَقِیَّةُ اللَّهِ یَقُولُ اللَّهُ بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ وَ ما أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ قَالَ وَ کَانَ فِیهِمْ شَیْخٌ کَبِیرٌ فَأَتَاهُمْ فَقَالَ لَهُمْ یَا قَوْمِ هَذِهِ وَ اللَّهِ دَعْوَةُ شُعَیْبٍ النَّبِیِّ وَ اللَّهِ لَئِنْ لَمْ تُخْرِجُوا إِلَی هَذَا الرَّجُلِ بِالْأَسْوَاقِ لَتُؤْخَذُنَّ مِنْ فَوْقِکُمْ وَ مِنْ تَحْتِ أَرْجُلِکُم
آن حضرت بر کوهی مشرف بر شهر مدین بالا رفت، چه این که اهل مدین در شهر را بسته بودند، آن حضرت اهل شهر را مورد خطاب قرار داد و فرمود: ای شهری که اهلش ستمگرند، من بقیة الله هستم، خداوند می فرماید: بقیة الله خیر لکم ان کنتم مومنین و ما أنا علیکم بحفیظ(657) فرمود: در بین ایشان مردی سالخورده بود، به نزد مردم شهر آمد و گفت: ای قوم به خدا سوگند این نفرین شعیب است، به خدا سوگند اگر به سوی این مرد نروید و او را در شهر وارد نکنید از بالا و پایین عذاب بر شما نازل شود... الحدیث.
و در اکمال(658) از آن حضرت روایت شده که فرمود: اولین آیه ای که حضرت قائم به هنگام قیام می خواند آیه: بقیة الله خیر لکم ان کنتم مومنین آنگاه می فرماید: أنا بقیة الله فی أرضه و خلیفته و حجته علیکم فلا یسلم علیه مسلم الا قال السلام علیک یا بقیة الله فی أرض یعنی: من بقیة الله و حجت و خلیفه خدا بر شما هستم، هر مسلمانی که به او سلام می کند می گوید: درود بر تو ای بقیة الله بر روی زمین.
فرمود:

و خیرته

بدانکه خداوند به هیچ چیزی نیازی ندارد لذا در ازل و ابد قدرت و علم و وجود و دیگر صفات عین ذات او هستند، یعنی ذات او نیازی به علم و قدرت و ذات ندارد.
چنان که مولی امیرالمومنین (علیه السلام) در چند خطبه از آن سخن به میان آورده است: از جمله خطبه وسیله(659) است: علمها لا بأداة لا یکون العلم الا بها و لیس بینه و بین معلومه علم غیره یعنی: و آنها را بدون آلتی که علم جز از آن راه ممکن نباشد می داند، بین او و معلومش علم دیگری واسطه نیست چنین نیست که به علم دیگری معلوم را بداند، پس در مرتبه ذات، صفت و اسم و وجوب و امکان وجود ندارد.
چنان که در اصول کافی(660) به حدیثی که اسناد آن قطع شده از امام صادق (علیه السلام) روایت شد که:
289
قَالَ رَجُلٌ عِنْدَهُ اللَّهُ أَکْبَرُ فَقَالَ اللَّهُ أَکْبَرُ مِنْ أَیِّ شَیْ ءٍ فَقَالَ مِنْ کُلِّ شَیْ ءٍ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع حَدَّدْتَهُ فَقَالَ الرَّجُلُ کَیْفَ أَقُولُ قَالَ قُلْ اللَّهُ أَکْبَرُ مِنْ أَنْ یُوصَف
مردی به نزد آن حضرت الله اکبر گفت، فرمود: خدا بزرگتر از چه چیز است؟ آن مرد پاسخ داد از همه اشیاء، امام صادق فرمود: پس او را محدود کردی!
آن مرد پرسید: پس چه بگویم؟
فرمود: بگو الله اکبر من از یوصف، خدا از این که وصف گردد بزرگتر است. و در همان کتاب(661) به اسنادش به جمیع بن عمیر روایت شده که گفت: آن حضرت پرسید: أی شی ء الله أکبر؟ فقلت الله أکبر من کل شی ء فقال و کان ثم شی ء فیکون أکبر منه فقلت و ما هو قال الله أکبر من أن یوصف.
یعنی: الله اکبر از چه چیزی بزرگتر است؟
پاسخ دادم: الله از همه چیز بزرگ تر است.
فرمود: پس چیزی وجود دارد که الله از آن بزرگ تر است.
پاسخ دادم: پس چگونه؟
فرمود: خدا بزرگ تر از آن است که به وصف درآید.