فهرست کتاب


ره توشه راهیان نور (ویژه ماه مبارک رمضان)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم‏

2. آثار اجتماعی:

گستردگی معنایی درون آدمی، او را به توسعه معنایی در بیرون از وجودش خواهد رساند و خواه ناخواه آثار آن در جامعه بروز و ظهور خواهد نمود. از جمله: امنیت پایدار و ذهنی و روانی، تقویت حس مسؤولیت پذیری، عدالت ورزی، اصلاح گری، ایثار و فداکاری، وحدت و یکپارچگی.

ج. زیان های قطع رابطه با خود

اگر آدمی با خود بیگانه شود و به تصحیح رابطه با خود نپردازد تصویر او از حقیقت خود یک تصویر پنداری و غیر واقعی خواهد بود و این پندار نادرست او را به حاجات کاذب و غیر واقعی هدایت خواهد نمود و از مسیر اصلی منحرف خواهد ساخت. در چنین فضای فکری، ذهنیت او یک ذهنیت مشوش و مضطرب خواهد گشت و هیچ نوع استقامت فکری در اختیار نخواهد داشت. افراط و تفریط در همه زمینه ها نشانه ای از این رویکرد است.

د. روزه؛ راهی برای ایجاد رابطه با خود

از جمله برنامه های مهمی که می تواند در ایجاد رابطه درست با خود مؤثر باشد روزه است. روزه برنامه ای الهی است که خدای متعال برای رسیدن به جایگاه رفیع برای انسان ها قرار داده است، چه این که قرآن کریم می فرماید: «کُتب علیکم الصّیام کما کتب علی الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون»(947) که اگر آدمی به تقوای الهی نائل شود زمینه بهره وری از آموزش های ربّانی را پیدا خواهد نمود و راه و مقصد زندگی را به درستی خواهد شناخت و دچار اضطراب و اضطرار نخواهد گشت.
در برخی روایات آمده است که پاداش روزه دار را خدای متعال می دهد و بلکه خود او پاداش شخص روزه دار است «الصّوم لی و انا اُجزی علیه»(948) در روایتی آمده که اگر یک روز روزه مستحبی بگیرد اگر تمام زمین را پر از طلا کنند، پاداشش داده نشود تا این که روز قیامت ثواب و پاداشی به او داده شود و آنچنان جایگاه بلندی برای آن ذکر شده که خدای متعال و فرشتگان الهی برای روزه داران دعا می کنند و از برخی روایات استفاده می شود که همتایی برای آن نیست.(949)
برخی مفسّران ذیل آیه شریفه «و استعینوا بالصّبر و الصّلوة»(950) آورده اند که پیامبر اعظم صلی اللّه علیه و آله و سلم هر گاه با مشکلی مواجه می شدند از نماز و روزه مدد می گرفتند.(951) حال و هوای روزه دار همواره عبادت است(952) و از جمله خوشحالی روزه دار یکی در وقت افطار و دیگری هنگام ملاقات با خدای عزّوجلّ است.(953) حتّی خدای متعال بوی دهان روزه دار را معطرتر از بوی مشک می داند(954) و این برنامه الهی باعث می شود که شیطان از آدمی دور شود(955) و آدمی با خود انس بگیرد و فرصتی برای شناخت به دست آورد.