فهرست کتاب


ره توشه راهیان نور (ویژه ماه مبارک رمضان)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم‏

4. موعظه:

یکی از عوامل بسیار اثر گذار بر قلب، موعظه است و البته رساترین موعظه، قرآن کریم است. امام صادق علیه السلام می فرمایند: «أبلغُ الموعظة کتاب اللّه»(678) و خداوند در قرآن کریم می فرماید: «یا ایّها النّاس قد جاءتکم موعظة من ربّکم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمة للمؤمنین»(679) ای مردم! اندرزی از سوی پروردگارتان برای شما آمده است و درمانی برای آنچه در سینه هاست؛ (درمانی برای دلهای شما) و هدایت و رحمتی است برای مؤمنان.
حضرت امیر علیه السلام در نامه به فرزند گرامی اش امام حسن علیه السلام توصیه می فرمایند که دلت را با اندرز زنده گردان: «احی قلبک بالموعظة»(680) و نیز فرموده اند: «المواعظُ صقال النُّفوس و جلاء القلوب»(681) اندرزها صیقل بخش جانها و جلا دهنده دل هاست.
این گونه است که بزرگان توصیه فرموده اند که در مجلس موعظه شرکت کنید و حتی خود ایشان مجلس وعظی می گرفتند و خود شرکت می کردند و حتی به واعظ می گفتند که در موقع خطاب موعظه مستقیماً به ایشان اشاره کند .البته اهل دل از هر چیز پند و موعظه می گیرند. امام کاظم علیه السلام می فرمایند: «ما من شی ء تراه عینُک الّا فیه موعظة»(682) مرگ از بهترین موعظه کننده هاست. پیامبر اعظم صلی اللّه علیه و آله و سلم می فرمایند: «کفی بالموت واعظاً»(683)

5. برپا داشتن نماز و خشوع در نماز:

«الّذین هم فی صلاتهم خشعون... و الّذین هم علی صلواتهم یُحافظون»(684) آنها که در نمازشان خشوع دارند... و آنها که بر نمازشان مواظبت می نمایند.

6. رعایت حریم مرد و زن نامحرم:

«یأیّها الّذین ءامنوا لا تدخلوا بیوت النّبیِّ إلّآ أن یؤذن لکم إلی طعام غیر نظرین ناه و لکن إذا دُعیتُم فادخلوا فإذا طَعِمتُم فانتشروا و لا مستئنسین لحدیث إنّ ذلکم کان یؤذی النّبیّ فیستحیی منکم و اللّه لا یستحیی من الحقِّ و إذا سألتموهنَّ متعاً فسئلوهنَّ من ورآء حجاب ذلکم أطهر لقلوبکم و قلوبهنَّ و ما کان لکم أن تؤ ذوا رسول اللّه و لآ أن تنکِحوا أزوجه من بعد أبداً إنّ ذلکم کان عند اللّه عظیماً»(685)
ای کسانی که ایمان آورده اید! در خانه های پیامبر داخل نشوید مگر به شما، برای صرف غذا اجازه داده شود، در حالی که (قبل از موعد نیایید) در انتظار وقت غذا ننشینید؛ اما هنگامی که دعوت شدید داخل شوید؛ و وقتی غذا خوردید پراکنده شوید و (بعد از صرف غذا) به بحث و صحبت ننشینید؛ این عمل پیامبر را ناراحت می کند. ولی از شما شرم دارد (و چیزی نمی گوید)؛ اما خداوند از (بیان) حق شرم ندارد. و هنگامی که چیزی از وسائل زندگی را (به عنوان عاریت) از آنان [همسران پیامبر] می خواهید از پشت پرده بخواهید؛ این کار برای پاکی شما و آنها بهتر است و شما حق ندارید رسول خدا را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسری خود درآورید که این کار نزد خدا بزرگ است.