فهرست کتاب


ره توشه راهیان نور (ویژه ماه مبارک رمضان)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم‏

2. خدمات اجتماعی:

رسیدگی به برادران دینی و رفع مشکل آنان عامل مهمی در مصفا نمودن دل است. حضرت رسول اعظم صلی اللّه علیه و آله و سلم فرمودند:
دیدم که بر در ششم بهشت، این کلمات نوشته شده بود: «لا اله الّا اللّه، محمّد رسول اللّه، علی ولی اللّه، بیاضُ القلب فی اربع خصال، فی عیادة المریض و اتِّباع الجنائز و شراء اکفان المُوتی و دفع القرض»؛(676)
روشنایی و نورانیت دل در پرتو چهار چیز به دست می آید؛ عیادت بیماران، تشیع جنازه مؤمنین، تدارک کفن برای ایشان و ادای قرض آنها.

3. مهر و ولای اهل بیت علیهم السّلام:

مهر و ولای پیامبر اعظم صلی اللّه علیه و آله و سلم و آلش دل را دقیق و مصفا کرده و احیا می کند؛ همچنان که رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم به علی علیه السلام فرمودند:
«یا علیُّ حُبُّک تقوی و ایمان و بُغضک کفر و نفاق»(677).
هر آن کس که در دلش بغض علیست - ازو خوارتر در جهان گو که کیست؟
چو باشد ترا عقل و تدبیر و رأی - به نزد نبی و علی گیر جای

4. موعظه:

یکی از عوامل بسیار اثر گذار بر قلب، موعظه است و البته رساترین موعظه، قرآن کریم است. امام صادق علیه السلام می فرمایند: «أبلغُ الموعظة کتاب اللّه»(678) و خداوند در قرآن کریم می فرماید: «یا ایّها النّاس قد جاءتکم موعظة من ربّکم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمة للمؤمنین»(679) ای مردم! اندرزی از سوی پروردگارتان برای شما آمده است و درمانی برای آنچه در سینه هاست؛ (درمانی برای دلهای شما) و هدایت و رحمتی است برای مؤمنان.
حضرت امیر علیه السلام در نامه به فرزند گرامی اش امام حسن علیه السلام توصیه می فرمایند که دلت را با اندرز زنده گردان: «احی قلبک بالموعظة»(680) و نیز فرموده اند: «المواعظُ صقال النُّفوس و جلاء القلوب»(681) اندرزها صیقل بخش جانها و جلا دهنده دل هاست.
این گونه است که بزرگان توصیه فرموده اند که در مجلس موعظه شرکت کنید و حتی خود ایشان مجلس وعظی می گرفتند و خود شرکت می کردند و حتی به واعظ می گفتند که در موقع خطاب موعظه مستقیماً به ایشان اشاره کند .البته اهل دل از هر چیز پند و موعظه می گیرند. امام کاظم علیه السلام می فرمایند: «ما من شی ء تراه عینُک الّا فیه موعظة»(682) مرگ از بهترین موعظه کننده هاست. پیامبر اعظم صلی اللّه علیه و آله و سلم می فرمایند: «کفی بالموت واعظاً»(683)