فهرست کتاب


ره توشه راهیان نور (ویژه ماه مبارک رمضان)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم‏

2. هواپرستی:

هوی و هوس پرستی دشمن عقل و قلب است و می توان گفت که هوس بزرگترین دشمن دل و جان آدمی است. حضرت امیر علیه السلام می فرمایند: «الهوی اعظم العدُوَّینِ»؛(659) هوس بزرگترین دشمن است.
خطر هوی و هوس پرستی از آن جهت است که قلب آدمی را کور کرده و بصیرت را از او می گیرد؛ چنانچه حضرت امیر علیه السلام می فرمایند: «اوصیکم بمُجانبة الهوی، فإنّ الهوی یدعو الی العمی و هو الضّلالُ فی الاخرة و الدُّنیا»(660) شما را به دوری گزیدن از هوی سفارش می کنم؛ زیرا هوس به کوری فرا می خواند و آن باعث گمراهی در آخرت و دنیاست.
و نیز فرمودند: «ایّاکم و غلبة الشّهوات علی قلوبکم؛ فانّ بدایتها ملکة و نهایتها هلکة»(661) زنهار! از چیره آمدن شهوت بر دل هایتان، زیرا آغاز آن بندگی و انجامشان نابودی است.
آری، اگر قلبی به خاطر شهوت پرستی، چنان بیمار شده باشد که فقط با اطفاء شهوات آرام می گیرد، هرگز به ملکوت آسمان نمی رسد؛ چنان که حضرت رسول صلی اللّه علیه و آله و سلم می فرمایند: «حرام علی کلِّ قلب عُزِّی بالشّهوات أن یجول فی ملکوت السّماوات»(662) بر هر دلی که به شهوات آرام گرفته باشد، حرام است که در ملکوت آسمان ها گردش کند.

3. غفلت از یاد خداوند:

«... و لا تُطع من اغفلنا قلبه عن ذکرنا واتّبع هواه و کان أمرُهُ فُرُطاً»(663) و از کسانی که قلبشان را از یاد خدا غافل ساختیم اطاعت مکن! همانها که از هوای نفس پیروی کردند و کارهایشان افراطی است.

4. بدگمانی به اهل حق:

«بل ظننتم ان لّن ینقلب الرّسول و المؤمنون إلی اهلیهم ابداً و زُیِّن ذلک فی قلوبکُم...»(664) ولی شما گمان کردید پیامبر و مؤمنان هرگز به خانواده های خود باز نخواهند گشت؛ این (پندار غلط) در دلهای شما زینت یافته بود و گمان بد کردید؛ و سرانجام (در دام شیطان افتادید) و هلاک شدید!