ره توشه راهیان نور (ویژه ماه مبارک رمضان)

نویسنده : دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم

ب - فوائد صدقه:

صدقه موجب دفع بلا می شود. صدقه از غرق شدن، دیوانگی، سوختگی، مریضی و... جلوگیری می کند. صدقه مانع از مردن سخت و بد می شود. بیماران خود را به وسیله صدقه مداوا کنید. رزق و روزی را به وسیله صدقه برای خود کسب کنید. بهترین صدقات آن است که در ماه رمضان داده است.
در احوال آیات اللّه وحید بهبهانی(قدس سره) نقل شده است: همسر ایشان در یکی از روزهای سرد زمستان جبّه ای(168) برای او تهیه کرد و آن بزرگوار جبّه را پوشید. هنگام مغرب که برای ادای نماز به مسجد می رفت، یک نفر نزد ایشان آمد و گفت: هوا سرد است و کلاه ندارم. آن جناب که دید چیزی برای انفاق همراه ندارد و از طرفی هم نمی تواند آن بی چاره را در آن سرما به حال خود رها کند، با وجودی که هدیه همسر برای او بسیار عزیز و محترم و مورد نیاز بود، فرمود: چاقو به همراه داری؟ عرض کرد: بلی. چاقو را گرفت و آستین جبّه را برید و به او داد و فرمود: فعلاً این آستین را بر سرت بگذار و امشب را بگذران تا صبح برایت فکری شود.
امام صادق علیه السلام می فرماید: حضرت عیسی علیه السلام بر جمعی گذشتند که در حال شادی بودند. سبب شادی آنها را پرسید. گفتند: یا روح اللّه! دختر فلانی را امشب برای فلان مرد به عروسی می برند: عیسی علیه السلام فرمود: امروز شادی می کنند ولی فردا گریان خواهند بود. کسی پرسید: چرا ای پیغمبر خدا؟ فرمود: چون عروس آنها امشب می میرد. آنها روز بعد، نزد دختر آمده و او را سالم یافتند، از این رو نزد عیسی علیه السلام رفته و گفتند: یا روح اللّه! آن عروس نمرده است. عیسی علیه السلام فرمود: اینک مرا به نزد او برید. آنان با عجله عیسی را بدانجا آوردند. حضرت از زن پرسید: دیشب چه کار خیری انجام دادی؟ زن گفت: هر شب جمعه، سائلی به خانه ما می آمد و ما خوراک یک هفته او را. دیشب هم همان سائل آمد و من و اهل خانه هر یک به کاری مشغول بودیم و کسی متوجه او نشد. او چند بار فریاد زد و من صدای او را شنیدم و به طور ناشناس برخاستم و به اندازه معمول هر هفته به او غذا دادم و رفت. حضرت عیسی علیه السلام با شنیدن این سخن فرمود: ای زن! از جای خود برخیز. چون برخاست و بستر را کنار زدند، مار بزرگی نمودار شد که زیر جایگاه او بود و دم خود را به دندان گرفته بود. حضرت عیسی علیه السلام فرمود: خداوند این بلا را به خاطر عمل خیری که انجام دادی از تو دور گردانید وگرنه مقدر شده بود که مار تو را نیش بزند و بمیری!(169)
نقل شده است، پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم گوسفندی ذبح فرمود و آن را به قطعات کوچک و بزرگ تقسیم کرده و به فقراء و مستمندان دادند. سپس از عایشه سؤال کردند که چه مقدار از آن گوسفند باقی مانده است؟ پاسخ داد: فقط کتف گوسفند برایمان باقی مانده است! حضرت فرمود: در حقیقت تنها کتف آن گوسفند از بین رفته و آنچه بین فقیران تقسیم شده برایمان مانده است.(170) قرآن مجید می فرماید:
و (کار) کسانی که اموال خود را برای خشنودی خدا و تثبیت (ملکات انسانی) در روح خود انفاق می کنند، همچون باغی است که در نقطه بلندی باشد و بارانهای درشت به آن برسد (و از هوای آزاد و نور آفتاب به حدّ کافی بهره بگیرد) و میوه خود را دو چندان دهد، و اگر باران درشتی بر آن نبارد، بارانهای ریز و شبنم بر آن می بارد و لذا همیشه شاداب و با طراوت است) و خداوند به آنچه انجام می دهید، بینا است.(171)

7. رعایت اخلاق اجتماعی

«و وقّروا کبارکم و ارحموا صغارکم وصلوا ارحامکم»؛
بزرگان خود را احترام نموده و بر کودکان خود مهربانی کنید و با خویشاوندانتان رفت و آمد نمائید.
اشاره: امام زین العابدین علیه السلام در رسالة الحقوق می فرماید:
حق بزرگتر از تو بر تو این است که او را به خاطر سالمندی وی بزرگ داری و چون در مسلمانی از تو جلوتر است، او را حرمت نهی و در مخاصمت با او مقابله نکنی و در راه رفتن بر او پیشی نگیری و از او جلوتر نیفتی و با او جهالت نورزی و اگر بر تو جهالت و نادانی کنند، به خاطر اسلام و حرمت او، آن را تحمل کنی و او را اکرام نمائی.
همچنین در مورد خردسالان فرموده است: حق کوچکتر بر تو این است که در موقع آموختن بر او رحمت آری و از خطاهای وی بگذری و لغزشهای او را پرده پوشی کنی. با او مدارا نموده و او را یاری نمائی.(172)

8. کنترل زبان

«واحفظوا السنتکم»؛
اشاره: برای زبان گناهان بیشماری بر شمرده اند از جمله: