سیره و سخن پیشوایان« زندگانی چهارده معصوم (علیهم السلام) از هر معصوم چهل حدیث»

نویسنده : محمد علی کوشا

11- دستور العملی جامع

عن فاطمة الزهراء (علیها السلام) قالت: دخل علی رسول الله (صلی الله علیه وآله) و قد افترشت فراشی للنوم. فقال: یا فاطمة لا تنامی الا و قد عملت أربعة:
ختمت القرآن، و جعلت الأنبیاء شفعائک، و أرضیت المؤمنین عن نفسک، و حججت و اعتمرت، قال هذا و أخذ فی الصلوة، فصبرت حتی أتم صلاته، قلت: یا رسول الله أمرت بأربعة لا أقدر علیها فی هذا الحال! فتبسم (صلی الله علیه وآله) و قال:
اذا قرأت قل هو الله أحد ثلاث مرات فکأنک ختمت القرآن، و اذا صلیت علی و علی الأنبیاء قبلی کنا شفعاءک یوم القیمة، و اذا استغفرت للمؤمنین رضوا کلهم عنک، و اذا قلت: سبحان الله و الحمدلله و لااله الاالله و الله اکبر، فقد حججت و اعتمرت **پیشین، ج 1 ص 304***.
در وقتی که بستر خواب را گسترده بودم، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بر من وارد شد، فرمود:
ای فاطمه! نخواب مگر آنکه چهار کار را انجام دهی: قرآن را ختم کنی، و پیامبران را شفیعت گردانی، و مؤمنین را از خود راضی کنی، و حج عمره ای را بجا آوری. این را فرمود و شروع به خواندن نماز کرد، صبر کردم تا نمازش تمام شد، گفتم: یا رسول الله! به چهار چیز مرا امر فرمودی در حالی که بر آنها قادر نیستم! آن حضرت تبسمی کرد و فرمود:
چون قل هو الله را سه بار بخوانی مثل این است که قرآن را ختم کرده ای، و چون بر من و پیامبران پیش از من صلوات فرستی، شفاعت کنندگان تو در روز قیامت خواهیم بود، و چون برای مؤمنین استغفار کنی، آنان همه از تو راضی خواهند شد، و چون بگویی: سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر، حج و عمره ای را انجام داده ای.

12- رضایت شوهر

عن فاطمة الزهراء (علیها السلام) قالت: قال رسول الله (صلی الله علیه وآله): ویل لامرأة أغضبت زوجها و طوبی لامرأة رضی عنها زوجها** بحارالانوار، ج 8 ص 310***.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: وای به حال زنی که شوهرش را خشمگین سازد، و خوشا به حال زنی که شوهرش از او خشنود باشد.

13- ثواب انگشتر عقیق

عن فاطمة الزهراء (علیها السلام) قالت: قال رسول الله (صلی الله علیه وآله): من تختم بالعقیق لم یزل یری خیرا** بهجة، ج 1 ص 305***.
کسی که انگشتر عقیق را به دست کند، همیشه خیر می بیند.