فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

1222 - دعای بعد از تلاوت

در کتب حدیث آمده است که صادق آل محمد (علیه السلام) هنگام فراغت از تلاوت قرآن این دعا را می خواند:
اللهم انی قد قرأت ما قضیت من کتابک الذی انزلته علی نبیک الصادق، فلک الحمد ربنا. اللهم اجعلنی ممن یحل حلاله و یحرم حرامه، و یؤمن بمحکمه و متشابهه، و اجعله لی انسا فی قبری، و انسا فی حشری، و اجعلنی ممن ترقیه بکل آیة قرأها درجة فی اعلا علیین، آمین رب العالمین.
بار خدایا! همانا من کتابت را که بر پیامبر راستگویت نازل کردی خواندم. پس ای خدا حمد و ستایش از آن توست.
پروردگارا! مرا از کسانی قرار ده که حلال قرآن را حلال و حرامش را حرام بشمارد. و به آیات محکم و متشابه آن ایمان بیاورد. خدایا قرآن را در قبر و روز رستاخیز مونس و همنشین من بگردان، و مرا از کسانی قرار ده که با هر آیه ای که از آن می خوانند یک درجه در بهشت بالا می روند. دعای مرا اجابت کن ای پروردگار عالمیان.

1223 - دعای هنگام فراغت از تلاوت قرآن

حذیفه یکی از یاران رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می گوید:
با پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) نماز می خواندیم، پس سوره بقره را آغاز نمود. هنگامی که از قرائت آن فراغت یافت، همان دعایی را که در ختم قرآن می فرمود شروع به خواندن کرد. متن دعا چنین است:
اللهم ارحمنی بالقرآن، و اجعله لی اماما و نورا و هدی و رحمة، اللهم ذکرنی منه ما نسیت، و علمنی منه ما جهلت، و ارزقنی تلاوته آناء اللیل و اطراف النهار، و اجعله حجة لی یا رب العالمین.
بارخدایا! به برکت قرآن بر من ببخشای، و قرآن را پیشوا و مایه نور و هدایت و بخشایش من قرار ده، بار خدایا! آن چه را که از آن فراموش کردم به خاطر بیاور، و آن چه را که از آن نمی دانم به من بیاموز، و تلاوتش را در ساعات شب و در آغاز و انجام روز نصیبم کن، و آن را - ای پروردگار جهانیان - دلیل و راهنمای من قرار ده.

1224 - امام صادق (علیه السلام) در مقام دعا

امام صادق (علیه السلام) در مقام دعا به پیشگاه الهی عرض می کرد: پروردگارا دو چیز به ما عنایت فرما:
1 - قرآن را نیکو تلاوت کنیم.
2 - قرآن را از حفظ کنیم.