فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

1221 - سیره امام رضا (علیه السلام)

وقتی امام رضا (علیه السلام) به خراسان سفر کرد رجاء با او همراه بود، می گوید: آن حضرت شب ها بسیار تلاوت قرآن می کرد، و هرگاه به آیه ای می رسید که در آن سخنی از بهشت یا جهنم بود گریه می کرد و بهشت را از خداوند درخواست می کرد و از آتش جهنم به او پناه می برد و همواره بسم الله الرحمن الرحیم را در نمازهای شبانه روزی خود بلند قرائت می کرد و هرگاه قل هو الله احد (بگو خدا یکتا است) را می خواند، آهسته می فرمود: الله احد(خدا یکتاست) و چون به پایان این سوره می رسید سه مرتبه کذلک الله ربی می گفت.
و هرگاه سوره جحد را می خواند با قرائت قل یا ایها الکافرون (بگو ای کافران) آهسته می گفت: یا ایها الکافرون (ای کافران) و چون به پایان سوره و آیه لکم دینکم ولی دین (دین شما برای شما و دین من برای من) می رسید، سه مرتبه می فرمود:ربی الله و دینی الاسلام (پروردگار من الله و دین من اسلام است).
و هرگاه سوره تین را قرائت می کرد، در پایان آیه الیس الله باحکم الحاکمین (آیا خداوند مقتدرترین و حکم کننده ترین حکم فرمایان نیست) می گفت: بلی و انا علی ذلک من الشاهدین (بله و من بر این امر از شهادت دهندگانم).
و وقتی سوره قیامت را قرائت می کرد، در پایان آیه الیس ذلک بقادر علی أن یحیی الموتی (آیا چنین خدای مقتدری نمی تواند مرده ها را زنده کند) می گفت: سبحانک اللهم و بلی (منزهی ای خدای من، بله قادر است).
و در سوره جمعه می خواند قل ما عندالله خیر من اللهو و من التجارة(للذین اتقوا) والله خیر الرازقین.
و هرگاه از سوره حمد فارغ می شد الحمد لله رب العالمین می گفت.
و وقتی سبح اسم ربک الاعلی (پروردگار بلند مرتبه خود را (تسبیح گو) را قرائت می کرد، آهسته می گفت: سبحان ربی الاعلی(منزه است پروردگار بلند مرتبه من).
و چون یاایها الذین آمنوا (ای کسانی که ایمان آورده اید) را قرائت می کرد آهسته می گفت: لبیک اللهم لبیک.

بخش دوم: دعا و قرآن

1222 - دعای بعد از تلاوت

در کتب حدیث آمده است که صادق آل محمد (علیه السلام) هنگام فراغت از تلاوت قرآن این دعا را می خواند:
اللهم انی قد قرأت ما قضیت من کتابک الذی انزلته علی نبیک الصادق، فلک الحمد ربنا. اللهم اجعلنی ممن یحل حلاله و یحرم حرامه، و یؤمن بمحکمه و متشابهه، و اجعله لی انسا فی قبری، و انسا فی حشری، و اجعلنی ممن ترقیه بکل آیة قرأها درجة فی اعلا علیین، آمین رب العالمین.
بار خدایا! همانا من کتابت را که بر پیامبر راستگویت نازل کردی خواندم. پس ای خدا حمد و ستایش از آن توست.
پروردگارا! مرا از کسانی قرار ده که حلال قرآن را حلال و حرامش را حرام بشمارد. و به آیات محکم و متشابه آن ایمان بیاورد. خدایا قرآن را در قبر و روز رستاخیز مونس و همنشین من بگردان، و مرا از کسانی قرار ده که با هر آیه ای که از آن می خوانند یک درجه در بهشت بالا می روند. دعای مرا اجابت کن ای پروردگار عالمیان.