فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

1130 - بازخواست در مورد قرآن و اهل بیت (علیه السلام):

امام صادق (علیه السلام) گوید رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: من نخستین کسی هستم که در پیشگاه عدل الهی حاضر می شوم سپس به ترتیب: قرآن، اهل بیت و امتم بر من وارد می شوند آن گاه، خداوند بازخواستشان می کند که: با قرآن و اهل بیت (علیه السلام) پیامبر چه کردید؟

1131 - امام صادق (علیه السلام) و علوم قرآن:

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: من آن چه در آسمان و زمین و بهشت و جهنم است و آن چه در عالم بود و هست می دانم و علم همه اینها در قرآن است که از همه آنها آگاه می باشم.

1132 - سجده در عزائم:

در کتاب من لا یحضره الفقیه روایت شده است که: (امام صادق (علیه السلام) در سجده عزائم (عزائم قرآنی که سجده واجب دارند می باشند) می گفت: لا اله الا الله حقا حقا، لا اله الا الله ایمانا و تصدیقا، لا اله الا الله عبودیه و رقا، سجدت لک یا رب تعبدا و رقا لا مستنکفا و لا مستکبران بل انا عبد ذلیل خائف مستجیر (بحق خدائی جز الله قابل پرستش نیست به ایمان و تصدیق خدائی جز الله نیست، خدائی جز الله برای عبودیت و بندگی نیست، پروردگارا از برای توبه بندگی و عبودیت سجده می کنم و در این کار روی گردان و متکبر نیستم، بلکه من بنده ذلیل و ترسان و پناهنده می باشم). آنگه سر از سجده بر می داشت سپس تکبیر الله اکبر می گفت.