فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

1093 - چهار عمل قبل از خواب:

از حضرت فاطمه زهرا (علیه السلام) روایت شده که در حالی که بستر را گسترانیده و می خواستم بخوابم، پدرم رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بر من وارد شد و فرمود: ای فاطمه! مخواب مگر اینکه چهار عمل را انجام داده باشی: قرآن را ختم نمایی و انبیا را شفیع خود گردانی و مؤمنین را از خود راضی کنی و حج و عمره بجای آوری، این را فرمودند و به نماز مشغول شدند.
من هم کنار بستر ایستادم تا نمازشان تمام شد پس گفتم ای رسول خدا مرا به چهار چیز امر نمودی که در این حال نمی توانم انجام دهم، حضرت تبسمی نمود و فرمود: اگر سه مرتبه سوره قل هو الله را بخوانی، مثل این است که ختم قرآن کرده ای و اگر بر من و انبیا گذشته درود فرستی، شفیعانت در روز قیامت شده ایم و اگر برای مؤمنین استغفار نمایی همه از تو راضی خواهند بود و اگر بگویی سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله والله اکبر ثواب حج و عمره را به دست آورده ای.

بخش چهارم: قرآن و امام حسن مجتبی (علیه السلام):

1094 - صوت نیکو:

امام حسن (علیه السلام) را صوتی نیکو و برای تلاوت قرآن لحنی خوش بود. قرآن را به وجهی نیکو تلاوت می کرد. جاذبه صدایش دلهایی را به سوی خود متوجه می کرد. و ای چه بسا که در مسجد به همراه تلاوت آن به تفسیر به تشریح آیات می پرداخت و مردم را به متون و اسرار قرآن آشنا می نمود.