فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

1068 - تاثیر سوره طور بر فرد مشرک:

جبیر یکی از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است. پس از غزوه بدر، از مکه معظمه به قصد مدینه حرکت کرد، تا نسبت به اسرای مشرکان در نزد پیغمبر صحبت کند (او در آن وقت کافر بود) و می خواست که اسیران را خلاصی دهد. به این قصد آمد خدمت پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وارد مدینه شد. اذان صبح درب مسجد النبی آمد، در آن ساعت خاتم پیامبران (صلی الله علیه و آله و سلم) مشغول نماز صبح بود. در رکعت اول بعد از سوره حمد همین سوره مبارکه طور را می خواند، چون مشرکان اجازه ورود به مسجد را نداشتند.
جبیر می گوید: بیرون مسجد به این سوره گوش می دادم، تا آن جا که آیه ان عذاب ربک الواقع را حضرت قرائت فرمود؛ ناگهان بر خود لرزیدم. می گوید: در همان حال که این آیه را شنیدم، نشستم به فکر افتادم که علاجی کنم. این بود که پس از نماز، اذن گرفتم که راه بیابم برای جلوگیری از عذاب (اینها از الطاف خداوند است نسبت به بنده) و بالاخره مسلمان گردید.

1069 - قرآن خواندن پیامبر برای جن:

از عبد الرحمن بن مسعود پرسیدند: آیا کسی از شما یاران پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در حوادث شب جن در خدمت آن حضرت بودید؟ گفت احدی از ما نبود، ما شبی در مکه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را نیافتیم، و هرچه جستجو کردیم اثری از او ندیدیم، از این ترسیدیم که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را کشته باشند، به جستجوی حضرت در دره های مکه رفتیم ناگاه دیدیم از سوی کوه حرا می آید، عرض کردیم: کجا بودید ای رسول خدا! ما سخت نگران شدیم، و دیشب بدترین شب زندگی ما بود. فرمود: دعوت کننده جن به سراغ من آمد و رفتم برای آنها قرآن بخوانم.

170 - برکت بسم الله:

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: فضلت ببسم الله الرحمن الرحیم؛ من به برکت بسم الله الرحمن الرحیم بر سایر انبیاء فضیلت داده شدم.