فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

1067 - دعای پیامبر برای حفظ قرآن:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: یکی از دعاهای رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) این دعا بود که: اللهم ارحمنی بترک معاصیک ما ابقیتنی، و ارزقنی حسن النظر فیما یرضیک عنی والزم قلبی حفظ کتابک کما علمتنی، واجعلنی اتلوه علی النحو الذی یرضیک عنی، اللهم نور بکتابک بصری، واشرح به صدری، و فرح به قلبی، و اطلق به لسانی، و استعمل به بدنی، و قونی علی ذلک، فانه لا حول و لا قوه الا بک؛ خدایا! رحمت خویش را شامل حال من نما که تا آن زمان که زنده هستم، از انجام گناه دوری نمایم و به آن چیزی که رضایت تو در آن است، چشم بدوزم، بار خدایا! همچنان که قرآن را به من آموختی، دلم را نیز هماره حافظ آن قرار ده و مرا آنگونه که خشنودی تو در آن است، به تلاوت قرآن وادار نما. خدایا! چشمانم را با قرآن روشن، سینه ام را با آن باز، و دلم را به وسیله قرآن گویا ساز و بدنم را به عمل قرآن وادار و مرا بر انجام این کار نیرو بخش، چرا که نیروها و قدرت ها از ناحیه تو است.

1068 - تاثیر سوره طور بر فرد مشرک:

جبیر یکی از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است. پس از غزوه بدر، از مکه معظمه به قصد مدینه حرکت کرد، تا نسبت به اسرای مشرکان در نزد پیغمبر صحبت کند (او در آن وقت کافر بود) و می خواست که اسیران را خلاصی دهد. به این قصد آمد خدمت پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وارد مدینه شد. اذان صبح درب مسجد النبی آمد، در آن ساعت خاتم پیامبران (صلی الله علیه و آله و سلم) مشغول نماز صبح بود. در رکعت اول بعد از سوره حمد همین سوره مبارکه طور را می خواند، چون مشرکان اجازه ورود به مسجد را نداشتند.
جبیر می گوید: بیرون مسجد به این سوره گوش می دادم، تا آن جا که آیه ان عذاب ربک الواقع را حضرت قرائت فرمود؛ ناگهان بر خود لرزیدم. می گوید: در همان حال که این آیه را شنیدم، نشستم به فکر افتادم که علاجی کنم. این بود که پس از نماز، اذن گرفتم که راه بیابم برای جلوگیری از عذاب (اینها از الطاف خداوند است نسبت به بنده) و بالاخره مسلمان گردید.

1069 - قرآن خواندن پیامبر برای جن:

از عبد الرحمن بن مسعود پرسیدند: آیا کسی از شما یاران پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در حوادث شب جن در خدمت آن حضرت بودید؟ گفت احدی از ما نبود، ما شبی در مکه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را نیافتیم، و هرچه جستجو کردیم اثری از او ندیدیم، از این ترسیدیم که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را کشته باشند، به جستجوی حضرت در دره های مکه رفتیم ناگاه دیدیم از سوی کوه حرا می آید، عرض کردیم: کجا بودید ای رسول خدا! ما سخت نگران شدیم، و دیشب بدترین شب زندگی ما بود. فرمود: دعوت کننده جن به سراغ من آمد و رفتم برای آنها قرآن بخوانم.