فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

670 - سفارش رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)به حضرت علی (علیه السلام):

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: یا علی! قرآن را فراگیر و به مردم تعلیم کن که: بعوض هر حرفی برای تو ده حسنه و ثواب خواهد بود، و اگر مرگ به سراغ تو آید شهید خواهی مرد، یا علی! قرآن را یاد بگیر و به مردم یاد ده که: اگر بمیری فرشتگان بزیارت و طواف قبر تو آیند همچنان که مردم بزیارت و طواف بیت الله الحرام می روند.

671 - معلم قرآن:

او دختر ابراهیم بن صدیق و همسر جمال الدین المزی است که کثرت عبادت و تلاوت قرآن با فصاحت و بلاغت او را بی نظیر ساخته بود. در تجوید قرآن سر آمد بسیاری از مردان بود، او آموزگاری بود که زنان زیادی نزد وی قرآن آموخته و ختم قرآن می کردند.
سرمایه عظیمی برای بانوان بود، و آنان از وی بهره های معنوی می اندوختند. هشتاد سال عمر خویش را، در بندگی و نماز و تلاوت قرآن سپری ساخت، نزد شوهرش احترام خاصی داشت و در کمال سازگاری با او زندگی می کرد. در اول جمادل الاولی، سال 741 ه.ق، زندگی را وداع گفت.

672 - کرامات و آثار اخروی بسم الله الرحمن الرحیم:

بنابر روایتی از کتاب بحارالانوار، نوعی از حوریان هستند که خداوند بر صورت آنان، به قلم قدرت، نقشهای نورانی حک کرده، بر گونه راست آنان محمد رسول الله و بر گونه چپ آنان علی ولی الله و بر پیشانی شان نوشته الحسن و بر چانه ذقن الحسین و بر لبهایشان بسم الله الرحمن الرحیم نقش شده، و خداوند آن را برای کسی که با عظمت و معرفت بگوید: بسم الله الرحمن الرحیم، آفریده است.
البته هرکس به اندازه معرفتش بهره می برد.
در روایتی آمده: یکی از پیغمبران با همراهان به محلی گذشت به آنان فرمود زودتر رد شوید که صاحب قبریکه در اینجاست معذب است.
وقت دیگری گذرش به همان محل افتاد به همراهان گفت: درنگ کنید که صاحب قبر در روح و ریحان است. پرسیدند چه شد قبلا فرمودی در عذاب است؟ فرمود: صاحب قبر پسری دارد که او را به مکتب بردند، استاد او را یاد داد، بگو: بسم الله الرحمن الرحیم، به مأمورین عذاب ندا رسید، فرزند این شخص، ما را به رحمت رحمانیه و رحیمیه خوانده است، سزاوار نیست پدرش را که در به وجود آمدن آن فرزند تأثیر قهری داشته عذاب کنیم، عذاب را از او گیرید.