هزار و سیصد نکته درباره قرآن

نویسنده : عباس عزیزی

669 - زندگی سعادتمندانه:

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: اگر خواستید زندگی سعادتمندان، مرگ شهیدان، و نجات روز قیامت و سایه در روز پر حرارت و هدایت از روز گمراهی را بدست آورید بدرس قرآن کریم بپردازید که آن سخن خدای مهربان، و حرز و امان از شیطان، موجب رجحان و برتری در میزان است.

670 - سفارش رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)به حضرت علی (علیه السلام):

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: یا علی! قرآن را فراگیر و به مردم تعلیم کن که: بعوض هر حرفی برای تو ده حسنه و ثواب خواهد بود، و اگر مرگ به سراغ تو آید شهید خواهی مرد، یا علی! قرآن را یاد بگیر و به مردم یاد ده که: اگر بمیری فرشتگان بزیارت و طواف قبر تو آیند همچنان که مردم بزیارت و طواف بیت الله الحرام می روند.

671 - معلم قرآن:

او دختر ابراهیم بن صدیق و همسر جمال الدین المزی است که کثرت عبادت و تلاوت قرآن با فصاحت و بلاغت او را بی نظیر ساخته بود. در تجوید قرآن سر آمد بسیاری از مردان بود، او آموزگاری بود که زنان زیادی نزد وی قرآن آموخته و ختم قرآن می کردند.
سرمایه عظیمی برای بانوان بود، و آنان از وی بهره های معنوی می اندوختند. هشتاد سال عمر خویش را، در بندگی و نماز و تلاوت قرآن سپری ساخت، نزد شوهرش احترام خاصی داشت و در کمال سازگاری با او زندگی می کرد. در اول جمادل الاولی، سال 741 ه.ق، زندگی را وداع گفت.