فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

569 - تأثیر آیه قرآن:

در بعضی تفاسیر نوشته شده که فضیل بن عیاض مدتی از عمرش را در طغیان و عصیان گذراند تا این که شبی به قصد دستبرد به قافله ای حمله کرده و قافله را تعقیب می نمود که ناگاه صدای خواننده قرآن به گوشش خورد که این آیه را می خواند:
الم یان للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکر الله ...**سوره حدید، آیه 16.***.
آیا نرسیده وقت آن که کسانی که ایمان آورده اند، دلشان برای یاد خدا خاشع شود؟
این آیه شریفه فورا دلش را بیدار کرد و گفت: بلی، وقتش رسیده. از همان راه بازگشت و توبه کامله نمود و اداء حقوق کرد و هرکس بر او حقی داشت، او را از خود راضی ساخت و بالاخره از نیکان روزگار شد.

570 - تأثیر آیه قرآن:

حضرت آیة الله العظمی اراکی می فرمودند: مرحوم آقای شیخ عبد الکریم حائری (موسس حوزه علمیه قم) نقل می کردند: روزی پای منبر حاج شیخ جعفر شوشتری بودم که ناگهان در بین سخن گفت می خواهم شما را امتحان کنم و بیازمایم که آیا اهل ایمانید و ایمان دارید یا خیر؟ زیرا خداوند می فرماید:
انما المؤمنون الذین اذا ذکر الله و جلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم آیاته زادتهم ایمانا**سوره انفال، آیه 2.***.
مؤمنان حقیقی کسانی هستند که وقتی ذکر خدا شود قلب هایشان ترسان و لرزان می شود و وقتی آیات خدا بر آنها تلاوت شود بر ایمانشان بیفزاید.
اکنون آیاتی از قرآن را بر شما تلاوت می کنم تا با مؤثر بودن یا مؤثر نبودن آن معلوم گردد که اهل ایمانند یا خیر. تا این جمله را در منبر فرمود: من سخت ترسیدم و به فکر فرو رفتم که اگر آیاتی را که می خواند در من اثری نداشت چه کنم؟ باری خود را جمع کردم و آماده نشستم تا گوش به آیات دهم. آن گاه شروع کرد آیاتی از قرآن کریم را قرائت کرد و الحمدلله احساس کردم که آن آیات شریفه در من اثر کرد.

571 - ملا عبدالله شوشتری و تکرار آیات در نماز:

می نویسند: ملا عبدالله، فرزندش ملا حسنعلی را بسیار دوست می داشت؛ یک وقتی ملاحسنعلی به شدت بیمار شد. آن وقت ملا عبدالله با آن که ذهنش به خاطر بیماری او ناراحت بود؛ ولی برای برگزاری نماز جمعه به مسجد رفت. در سوره منافقین به این آیه مبارکه رسید:
یا ایها الذین آمنوا لا تلهکم اموالکم و لا اولادکم عن ذکر الله؛
ای اهل ایمان ثروت ها و فرزندان؛ شما را از یاد خدا غافل ننماید.
چندین بار همین آیه را تکرار کرد. پس از پایان نماز پرسیدند: چرا این آیه مبارکه را چندین بار تکرار کردی؟
فرمود: موقعی که به این آیه شریفه رسیدم به یاد فرزند بیمارم افتادم. با نفس خود مبارزه کرده و این آیه را چندین بار تکرار کرده تا این که او را مرده پنداشته و جنازه اش را در برابر خود حاضر دیدم و از تکرار آن منصرف گردیدم.
گویند: عمامه ای به چهارده شاهی خریده بود و چهارده سال از آن استفاده کرد.