فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

479 - از برکت شیخ دو سوره از حفظ شدم:

آقای کرمانی موذن آستان قدس رضوی نقل می کرد: پس از وفات حاج شیخ حسن علی اصفهانی هر روز بین الطلوعین بر سر مزار او می آمدم و فاتحه می خواندم. یک روز در همانجا خواب بر من مستولی شد، در عالم رویا حاج شیخ حسن علی را دیدم که به من فرمودند: فلانی چرا سوره یاسین و سوره طه را برای ما نمی خوانی؟ عرض کردم: آقا من سواد ندارم حاج شیخ حسن علی اصفهانی فرمودند:
بخوان، سه مرتبه این جمله ها میان ما رد و بدل شد، از خواب بیدار شدم، دیدم که به برکت آن مرد بزرگ، حافظ آن دو سوره هستم از آن پس تا زمانی که زنده بودم، هر روز آن دو سوره را بر سر قبر آن مرحوم تلاوت می کردم.

480 - نفیسه، حافظ قرآن:

نفیسه، از نوادگان امام مجتبی (علیه السلام) و همسر اسحاق پسر امام صادق (علیه السلام) است، او حافظ قرآن بود و تفسیر آن را می دانست.
گفته اند در منزل خود، قبری آماده کرده بود و در آن نماز می گزارد و عبادت خدا را انجام می داد. 190 بار در آن قبر، ختم قرآن کرد، و در کتاب سفینه البحار نقل شده که شش هزار بار در آن قبر ختم قرآن نمود. وقتی حال احتضار او رسید، تلاوت سوره انعام را شروع کرد و چون به این آیه رسید: لهم دار السلام عند ربهم و هو ولیهم بما کانوا یعملون **سوره انعام، آیه 127.***. آنها را نزد خدا دار سلامت و خانه آسایش است و خدا دوستدار آنهاست برای آن که نیکوکار بودند. ذکر شهادت گفت و به رحمت حق پیوست.
او سالهای آخر زندگی را در مصر گذارند. مردم آن سامان احترام و علاقه ویژه ای برایش قائل بودند، زیرا اهل عبادت و دعا بود، به درماندگان رسیدگی می کرد و جلوی ظلم ستمگران را می گرفت. وقتی از دنیا رفت شوهرش اسحاق، خواست جنازه او را از مصر به مدینه منتقل کند، مردم مصر تقاضا کردند او را نزد آنان دفن کند تا از قبرش برکت جویند، اسحاق امتناع ورزید، شب، رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) را در خواب دید و به او فرمود: ای اسحاق، نفیسه را نزد مردم مصر بگذار تا برکت بر آنان نازل شود.

481 - حافظ قرآن قبل از نه سالگی:

فاطمه دختر سید بن طاووس از علمای بزرگ شیعه قبل از نه سالگی تمام قرآن را حفظ کرده بود و او را زنی اهل فضیلت، عالم، نویسنده و صالح توصیف کرده اند. مادرش زهرا خاتون، دختر وزیر ناصر بن مهدی و پدرش سید بن طاوس از فرزانگان تشیع در علم و عمل است.
این خانم اجازه نقل روایات کتاب الامالی تألیف شیخ طوسی (ره) را از پدرش داشت.
پدرش در یکی از نوشته های خود به نام سعد السعود نوشته است: من قرآن کاملی بر دخترم فاطمه که حافظ قرآن است وقف نمودم، خداوند او را سلامت بدارد، فاطمه قرآن را قبل از 9 سالگی حفظ کرد.