فهرست کتاب


هزار و سیصد نکته درباره قرآن

عباس عزیزی

478 - حافظ بی سواد:

مرحوم آیت الله دستغیب می فرماید: از جمعی از علمای اعلام قم و نجف اشرف شنیدم که پیرمرد هفتاد ساله ای به نام کربلائی محمد کاظم کریمی ساروقی ساروق از توابع فراهان اراک است که هیچ سوادی نداشته تمام و قرآن مجید به او افاضه شده، به طوری که تمام قرآن را حفظ کرده، به طرز عجیبی که ذکر می شود.
عصر پنجشنبه کربلائی محمد کاظم به زیارت امامزاده ای که در آن محل مدفون است می رود، هنگام ورود دو نفر سید بزرگوار را می بیند و به او می فرمایند کتیبه ای که در اطراف حرم نوشته شده بخوان.
می گوید: آقایان من سواد ندارم و قرآن را نمی توانم بخوانم، می فرمایند: نه، می توانی، پس از التفات و فرمایش آقایان حالت بی خودی عارضش می گردد و همانجا می افتد تا فردا عصر که اهالی ده برای زیارت امامزاده می آیند، او را افتاده می بینند، پس او را بلند کرده به خود می آورند، به کتیبه می نگرد، می بیند سوره جمعه است، تمام آن را می خواند و بعد خودش را حافظ تمام قرآن می بیند و هر سوره از قرآن مجید را که از او می خواستند، از حفظ به طور صحیح می خوانده است و از جناب آقای میرزا حسن نواده مرحوم میرزای حجةالاسلام شیرازی شنیدم فرمود: مکرر او را امتحان کردم، هر آیه را که از او می پرسیدم فورا می گفت، از فلان سوره است و عجیب تر آن که هر سوره را می توانست به قهقهرا بخواند، یعنی از آخر سوره تا اول آن را می خواند و نیز فرمود: کتاب تفسیر صافی در دست داشتم برایش باز کرده، گفتم این قرآن است و از روی خط آن بخوان، کتاب را گرفت، چون در آن نظر کرد، گفت آقا تمام این صفحه قرآن نیست و روی آیه شریفه دست می گذاشت و می گفت: تنها این سطر قرآن است یا این نیم سطر قرآن است و هکذا و مابقی قرآن نیست، گفتم از کجا می گوئی تو که سواد عربی و فارسی نداری، گفت آقا کلام خدا نور است، این قسمت نورانی است و قسمت دیگرش تاریک است (نسبت به نورانیت قرآن)، و چند نفر دیگر از علماء اعلام را ملاقات کردم که می فرمودند: همه ما او را امتحان کردیم و یقین کردیم امر او خارق العاده است و از مبدا فیاض جل و علی به او چنین افاضه شده.

479 - از برکت شیخ دو سوره از حفظ شدم:

آقای کرمانی موذن آستان قدس رضوی نقل می کرد: پس از وفات حاج شیخ حسن علی اصفهانی هر روز بین الطلوعین بر سر مزار او می آمدم و فاتحه می خواندم. یک روز در همانجا خواب بر من مستولی شد، در عالم رویا حاج شیخ حسن علی را دیدم که به من فرمودند: فلانی چرا سوره یاسین و سوره طه را برای ما نمی خوانی؟ عرض کردم: آقا من سواد ندارم حاج شیخ حسن علی اصفهانی فرمودند:
بخوان، سه مرتبه این جمله ها میان ما رد و بدل شد، از خواب بیدار شدم، دیدم که به برکت آن مرد بزرگ، حافظ آن دو سوره هستم از آن پس تا زمانی که زنده بودم، هر روز آن دو سوره را بر سر قبر آن مرحوم تلاوت می کردم.

480 - نفیسه، حافظ قرآن:

نفیسه، از نوادگان امام مجتبی (علیه السلام) و همسر اسحاق پسر امام صادق (علیه السلام) است، او حافظ قرآن بود و تفسیر آن را می دانست.
گفته اند در منزل خود، قبری آماده کرده بود و در آن نماز می گزارد و عبادت خدا را انجام می داد. 190 بار در آن قبر، ختم قرآن کرد، و در کتاب سفینه البحار نقل شده که شش هزار بار در آن قبر ختم قرآن نمود. وقتی حال احتضار او رسید، تلاوت سوره انعام را شروع کرد و چون به این آیه رسید: لهم دار السلام عند ربهم و هو ولیهم بما کانوا یعملون **سوره انعام، آیه 127.***. آنها را نزد خدا دار سلامت و خانه آسایش است و خدا دوستدار آنهاست برای آن که نیکوکار بودند. ذکر شهادت گفت و به رحمت حق پیوست.
او سالهای آخر زندگی را در مصر گذارند. مردم آن سامان احترام و علاقه ویژه ای برایش قائل بودند، زیرا اهل عبادت و دعا بود، به درماندگان رسیدگی می کرد و جلوی ظلم ستمگران را می گرفت. وقتی از دنیا رفت شوهرش اسحاق، خواست جنازه او را از مصر به مدینه منتقل کند، مردم مصر تقاضا کردند او را نزد آنان دفن کند تا از قبرش برکت جویند، اسحاق امتناع ورزید، شب، رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) را در خواب دید و به او فرمود: ای اسحاق، نفیسه را نزد مردم مصر بگذار تا برکت بر آنان نازل شود.