فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

دهم - حمایت هفتاد و پنج هزار فرشته:

در اصول کافی به سند خود از حضرت ابو جعفر باقر (علیه السلام) آمده که فرمود: هرکس در راه روا ساختن حاجت برادر مسلمانش قدم بردارد، خداوند او را با هفتاد و پنج هزار فرشته سایه می دهد، و هیچ گامی بر نمی دارد مگر این که به خاطر آن حسنه ای برایش نوشته شود، و گناهی از او دور گردد، و درجه ای بالا رود، پس هرگاه از انجام حاجت او فراغت یافت خدای - عزوجل - برای او به خاطر آن پاداش یک حج و یک عمره می نویسد**کافی: 2/197.***.

یازدهم - ثواب هزار سال خدمت پروردگار:

روایتی که شیخ صدوق به سند خود از امیرالمؤمنین (علیه السلام) از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) آورده که فرمود: هرکس در جهت روا ساختن برادر مؤمن خویش که رضای خدای - عزوجل - در آن باشد و برای او مصلحتی در آن هست، تلاش کند، مثل آن است که خدای - عزوجل - را هزار سال خدمت کرده که یک چشم بر هم زدن در معصیت او نیفتاده باشد**کمال الدین: 2/541.***.

دوازدهم - ثواب نه هزار سال نماز و روزه:

روایتی است که شیخ مهدی فتونی در نتایج الاخبار و نوافج الازهار از شیخ طوسی آورده که به سند از میمون بن مهران حدیث کرده که گفت: در محضر مولایم حضرت حسن بن علی (علیهم السلام) بودم که مردی آمد و عرضه داشت: ای پسر رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم)! فلانی از من پولی طلبکار است و می خواهد مرا زندان کند. فرمود: به خدا سوگند! مالی ندارم که از سوی تو بپردازم. عرضه داشت: پس با او سخن بگوی. فرمود: من که با او دوستی و انسی ندارم ولیکن از پدرش شنیدم که از جدم رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) حدیث گفت که آن جناب فرمودند: هرکس در روا ساختن حاجت برادر مؤمن خود سعی کند چنان است که نه هزار سال خداوند را عبادت کرده، روزها روزه دار و شبها به نماز اشتغال داشته باشد**بحارالانوار، 74/315.***.
در این جا به توفیق خدای وهاب این بخش از کتاب را به پایان رساندیم. و شایسته است که چند نکته تذکر دهیم.