فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

89- رستگاری به عالی ترین درجات شهدا

از آثار این دعا نایل آمدن به عالی ترین درجات شهدا در قیامت است، چنان که در منهج الرشاد از حضرت ابوالحسن موسی بن جعفر (علیه السلام) ضمن حدیثی آمده: از برترین درجه داران شهدا روز قیامت کسی است که خدا و رسول او در غیاب یاری نموده، و از خدا و رسول او دفاع کرده باشد.
می گویم: وجه شاهد آوردن این حدیث آن است که مکرر گفته ایم که دعا برای تعجیل فرج حضرت قائم (علیه السلام) و یاری کردن او، یاری خدا و رسول او (صلی الله علیه و آله وسلم) می باشد.

90 - رستگاری به شفاعت فاطمه اطهر (علیها السلام)

دلیل بر این روایتی است که در مجلد سوم بحار به نقل از تفسیر فرات بن ابراهیم در حدیثی طولانی از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) آمده که پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: سپس جبرئیل می گوید: ای فاطمه! حاجت خود را بخواه. پس می گویی: پروردگارا! شیعیان فرزندانم. خداوند فرماید: البته آنان را آمرزیدم. پس خواهی گفت: پروردگارا! پیروان شیعیانم. آن گاه خداوند خواهد فرمود: برو که هرکه به تو پناه جسته با تو در بهشت باشد. در آن هنگام است که خلایق آرزو کنند که فاطمی می بودند...**بحار الانوار: 8/54.***.
و بدون تردید دعا درباره مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) از واضح ترین اقسام پناه جستن به سیده زنان است اضافه بر این که از نشانه های تشیع و محبت می باشد، پس سبقب نایل آمدن به این مکرمت ارزنده خواهد شد. ان شاء الله تعالی.

دوازده نتیجه

بدان که بر آوردن حاجت مؤمن از بهترین اعمال، و پسندیده ترین آن ها نزد خداوند قادر متعال است. و در احادیث رسیده از ائمه اطهار (علیه السلام) آثار و فواید بسیاری برای آن بیان گردیده است.
و مخفی نیست که هرچه مؤمن بالاتر و مهم تر باشد ثواب بر آوردن حاجت او نیز مهم تر و کامل تر است. و منظور از حاجت چیزی است که آن مؤمن درخواست می کند از اموری مشروع از قبیل وسیله ای که با آن دفع ضرر کند یا منفعتی دینی یا دنیوی را جلب نماید.
و چون دعا برای تعجیل فرج مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) از اموری است که آن حضرت از مؤمنین خواسته اند - در توقیع شریفی که در آغاز این بخش آوردیم - که فرمودند: و اکثر و الدعاء بتعجیل الفرج؛ و برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید. به طور قطع و یقین فواید و نتایج برآوردن حاجت مؤمن بر انجام این عمل ارزنده به گونه بهتری مترتب است، چون که فرقی نیست بین این که امام (علیه السلام) به کسی بفرماید: به من آب بده، یا فلان کار را اصلاح کن، و این که بفرماید: برای فلان کار دعا کن. هر و نوع طلب حاجت است، و این واضح است. ولی ما دوازده فایده از فواید و نتایج ارزنده این عمل را می آوریم که به ضمیمه مکرمت ها و آثار گذشته جمعا صد و دو بشود.