فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

84 - ثواب گرامیداشت و اداء حق عالم

با توجه به این که دعا کردن تجلیل و احترام و نوعی گرامیداشت است، چنان که در بحار از امام صادق (علیه السلام) روایت است که فرمود: هرکس فقیه مسلمانی را گرامی بدارد، روز قیامت در حالی خدای تعالی را ملاقات خواهد کرد که از او راضی باشد**بحارالانوار: 2/44. ***.
و نیز در بیان حق عالم از امیرالمؤمنین (علیه السلام) است که فرمود: باید که در حضور و غیاب احترام او حفظ شود، و حق او شناخته گردد، که عالم از روزه داری که شب ها را به عبادت به سر برد، و در راه خدا جهاد کند اجرش بیشتر است**بحارالانوار 2/43. ***.
می گویم: پوشیده نیست که مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) کاملترین مصادیق این عنوان بلکه عالم حقیقی است، چنان که در خصال از حضرت امام صادق (علیه السلام) آمده که فرمود: مردم بر سه گونه اند: عالم و متعلم و خاشاک، پس ما علماییم، و شیعیانمان متعلمند، و سایر مردم خاشاک می باشند**خصال 1/123.
***.
می گویم: چون دعا کردن حفظ حرمت آن حضرت است در حضور و غیاب، بر مؤمن لازم است که به آن اهتمام ورزد، زیرا که آن جناب از دیدگان غایب، و نزد اهل بیتش حاضر است، و به فارسی در این باره سروده ام:

ای غایب از نظر نظری سوی ما فکن - آشفته بین ز غیبت روی تو مرد و زن
پوشیده نیست حالت افکار ما ز تو - حاضر میان جمعی و غایب ز انجمن

پیش از این نیز مطالبی مناسب این موضوع آورده ایم.

85 - ثواب گرامیداشت شخص کریم

با توجه به مطالب مختلفی که در این کتاب آمده معنی فوق نیازی به بیان و توضیح ندارد.

86 - محشور شدن در زمره امامان (علیهم السلام)

نظر به این که دعا برای مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) از اقسام یاری آن جناب به وسیله زبان است، این اثر بر آن مترتب می باشد. چنان که در حدیث شریف نبوی که حضرت سید الشهداء (علیه السلام) شب عاشورا برای اصحاب خود بیان فرمود: چنین آمده به تحقیق که جدم خبرم داد که فرزندم حسین در تف کربلا غریب، تنها و تشنه کشته خواهد شد، پس هرکه او را یاری کند مرا یاری کرده و فرزندش قائم را یاری کرده، و هرکس به زبانش ما را یاری نماید روز قیامت در حزب ما خواهد بود**معالی السبطین، به نقل از ارشاد القلوب از کتاب نور العین. ***.