فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

61 - مباهات خداوند متعال

خداوند متعال به این عمل ارزنده (دعا برای حضرت بقیةالله - عجل الله تعالی فرجه الشریف -) به فرشتگان مباهات می کند.

62 - استغفار فرشتگان

و دلیل بر این دو مکرمت روایتی است که در مجلد اول بحار مسندا از حضرت ابی عبدالله صادق (علیه السلام) آمده که به داوود بن سرحان فرمود: ای داوود! سلام مرا به دوستان و پیروانم برسان و نماینده که سومی آنان فرشته خواهد بود که برای آن دو طلب مغفرت کند، و هیچ گاه دو نفری بر یاد ما جمع نشوند مگر این که: خدای تعالی به جهت (اجتماع) آنان به فرشتگان مباهات می نماید. پس هرگاه اجتماع کردید به یادآوری و گفت و شنود امر ما بپردازید، که در جمع شدن و مذاکره شما احیای امر ما است و بهترین مردم بعد از ما کسی است که امر ما را مذاکره کند و به یاد ما دعوت نماید**بحار الانوار:1/200.***.
می گویم: وجه دلالت این که پرداختن به دعا برای مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) از بارزترین مصادیق ذکر و ارزنده افراد است، خداوند ما و سایر مؤمنین را به آن توفیق دهد.

63 - بهترین مردم بعد از امامان (علیه السلام)

از اموری که از حدیث سابق استفاده می شود این که: دعا کننده برای این موضوع ارزنده در عداد بهترین مردم قرار خواهد گرفت، زیرا که از کسانی خواهد بود که امر امامان (علیه السلام) را مذاکره می کند. چون منظور از مذاکره امر ایشان، یادآوری آنان و ذکر آنچه متعلق به ایشان و دعوتشان می باشد، به جهت جاوید ماندن نام و آثار آن ها که بدون تردید بقای دین جز به این امر نیست، و از این معنی به دست می آید که این عمل از سایر اعمال مستحبی بهتر است، مخصوصا در زمان غیبت.
و ناگفته نماند که: از بارزترین و بهترین انواع ذکر امامان (علیه السلام)، یادآوری صفات و ویژگی های مولای غایب ما (علیه السلام) و بیان علائم و آثار آن حضرت است که مایه بینش اهل نظر می باشد.
و بدان که این سه مکرمتی که ذکر گردید، در صورتی برای مؤمن حاصل می شود که در مجمع مؤمنین باشد که در اجتماع و گردهم آیی آنان خصوصیاتی است که جز به آن حاصل نمی گردد. از جمله آن خصوصیات احیاء امر و اعلاء کلمه امامان بر حق (علیه السلام) و نشر حقایق و معارف ایشان همبستگی مؤمنین در جهت یاری آنان، و دعا برای تعجیل فرج آنان (علیه السلام) می باشد.