فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

39 - گرامی ترین خلایق نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)

از آنچه در مکرمت بیست و یکم گفته شد که دعا کننده برای مولی صاحب الزمان (علیه السلام) از برادران پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلم)می باشد، این مکرمت نیز استفاده می شود، چون واضح است که برادران آن حضرت، گرامی ترین افراد نزدش می باشند.
و نیز مؤید این معنی روایتی است که در بحار به سند خود از رفاعة بن موسی و معاویه بن وهب از حضرت امام صادق (علیه السلام) آورده که: رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: خوشا به حال کسی که قائم اهل بیتم ا دریابد در حالی که پیش از قیامتش به او اقتدا کرده باشد، دوست او را دوست بدارد و از دشمنش بیزاری جوید و ولایت امامان (علیه السلام) هدایت کننده پیش از او را داشته باشد. آن ها رفقای من و اهل دوستی و مودت من و گرامی ترین افراد امتم بر من می باشد (به روایت رفاعه) و گرامی ترین خلق خدا نزد من**بحار الانوار: 52/129.***.
چون دعا برای فرج و ظهور آن حضرت از اقسام اقتدا کردن به او است، چنان که در حدیث ولادتش آمده که خودش برای این امر دعا کرد و گفت: اللهم انجزلی وعدی، و اتمم لی امری و ثبت وطاتی و املا الارض بی عدلا و قسطا؛ پروردگارا! وعده مرا تنفیذ کن و امر (قیام) مرا به اتمام رسان و گام هایمان را استوار گردان و زمین را به واسطه من پر از عدل و داد بنمای**بحار الانوار: 51/13.
***.
و در کمال الدین از عبد الله بن جعفر حمیری است که گفت: از محمد بن عثمان عمری پرسیدم: آیا صاحب این امر را دیده ای؟ گفت: آری. و آخرین باری که او را دیدم، کنار بیت الله الحرام بود، در حالی که گفت: بار خدایا! آنچه به من وعده داده ای، تنفیذ کن**کمال الدین: 2/440.***.
و نیز در همان کتاب از عبدالله بن جعفر حمیری است که گفت: از محمد بن عثمان عمری می گفت: آن حضرت (علیه السلام) را دیدم که به دامن کعبه - رکن مستجار - چنگ زده بود و می گفت: خدایا! از دشمنانم انتقام بگیر**کمال الدین: 2/440.***.

40 - داخل شدن به بهشت به ضمانت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)

دلیل بر این - اضافه بر آنچه قبلا گذشت که این دعا مایه شفاعت است - روایتی است که صدوق در خصال مسندا آورده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: هرکس پنج چیز را برای من ضامن شود، بهشت را برای او ضمانت کنم. گفته شد: یا رسول الله! آن ها چیست؟ فرمود: نصیحت برای خداوند - عزوجل - و نصیحت (و خیر خواهی) برای رسول او، و نصیحت برای کتاب خدا، و نصیحت برای جامعه مسلمین**خصال صدوق: 1/294.***.
می گویم: نصیحت، خیر خواهی است. و تردیدی نیست که تمام اقسام پنج گانه فوق با دعا کردن برای تعجیل فرج مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) حاصل می شود، زیرا که با ظهور آن حضرت غم و ناراحتی از اولیای خدا بر طرف شده و رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) مسرور گشته و احکام کتاب الهی آشکار شده. و دین خدا بر جهان، غالب و فرج برای جامعه مسلمین حاصل خواهد گشت.

41 - مشمول دعای رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)

در احتجاج آمده که رسول اکرم (علیه السلام) پس از یاد کردن ائمه اطهار (علیه السلام) دست های خود را به دعا برداشت و گفت: خدایا! دوست بدار هرکس خلفای مرا دوست بدارد و ولای امامان امتم را پس از من داشته باشد، و دشمن بدار هر آن که با آن ها دشمنی کند، و هرکه آن ها را یاری کند یاری اش کن و هرکس خواریشان را بخواهد خوارش گردان...**احتجاج: 1/98.***.
و بدون شک دعا برای مولی صاحب الزمان (علیه السلام) موالات و یاری آن حضرت و تمام امامان بر حق (علیه السلام) است.(و چنین کسی مشمول دعای خیر رسول الله خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)می شود). مطالب دیگری که دلالت بر این معنی دارد نیز خواهد آمد، ان شاء الله تعالی.