فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

38 - محبوب ترین خلایق نزد خداوند

دعا کننده برای مولای ما صاحب الزمان (علیه السلام) و برای تعجیل فرج و ظهور آن جناب محبوب ترین افراد نزد خدای تعالی است، زیرا که او به عموم مؤمنین نفع رسانیده، و نیز شادمانی و سرور را بر ائمه اطهار و خاندان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) وارد ساخته است.
شیخ اقدم ثقةالاسلام محمد بن یعقوب کلینی (رحمةالله) در اصول کافی به سند موثقی از حضرت ابی عبدالله صادق (علیه السلام) روایت کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: خلایق عیال خداوند هستند، پس محبوب ترین افراد نزد خداوند آن است که به عیال خداوند نفع رساند و خاندانی را مسرور نماید**کافی: 2/164.***.
و نیز به سند مرسلی از حضرت ابوعبدالله صادق (علیه السلام) آمده که فرمود: از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) سؤال شد: محبوب ترین مردم نزد خداوند چه کسی است؟ فرمود: سودمندترین افراد به حال مردم**کافی: 2/164.***.
می گویم: سرور و شادمانی پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) و امامان (علیه السلام) به دعاکردن برای حضرت قائم - عجل الله تعالی فرجه الشریف -امری روشن و واضح است. و اما سودمندی این دعا به تمام مؤمنین بلکه همه اهل عالم، به دو وجه بیان می شود:
اول: آنچه در بخش چهارم - حرف نون - گذشت که تمام اهل عالم به ظهور آن حضرت نفع می برند، پس دعا برای تعجیل آن، سود رسانی به اهل جهان است.
دوم: در مکرمت چهل و چهارم آمد که خداوند متعال به برکت دعا کنندگان برای فرج و ظهور آن حضرت، عقوبت را از اهل زمین دور می سازد، ان شاء الله تعالی.

39 - گرامی ترین خلایق نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)

از آنچه در مکرمت بیست و یکم گفته شد که دعا کننده برای مولی صاحب الزمان (علیه السلام) از برادران پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلم)می باشد، این مکرمت نیز استفاده می شود، چون واضح است که برادران آن حضرت، گرامی ترین افراد نزدش می باشند.
و نیز مؤید این معنی روایتی است که در بحار به سند خود از رفاعة بن موسی و معاویه بن وهب از حضرت امام صادق (علیه السلام) آورده که: رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: خوشا به حال کسی که قائم اهل بیتم ا دریابد در حالی که پیش از قیامتش به او اقتدا کرده باشد، دوست او را دوست بدارد و از دشمنش بیزاری جوید و ولایت امامان (علیه السلام) هدایت کننده پیش از او را داشته باشد. آن ها رفقای من و اهل دوستی و مودت من و گرامی ترین افراد امتم بر من می باشد (به روایت رفاعه) و گرامی ترین خلق خدا نزد من**بحار الانوار: 52/129.***.
چون دعا برای فرج و ظهور آن حضرت از اقسام اقتدا کردن به او است، چنان که در حدیث ولادتش آمده که خودش برای این امر دعا کرد و گفت: اللهم انجزلی وعدی، و اتمم لی امری و ثبت وطاتی و املا الارض بی عدلا و قسطا؛ پروردگارا! وعده مرا تنفیذ کن و امر (قیام) مرا به اتمام رسان و گام هایمان را استوار گردان و زمین را به واسطه من پر از عدل و داد بنمای**بحار الانوار: 51/13.
***.
و در کمال الدین از عبد الله بن جعفر حمیری است که گفت: از محمد بن عثمان عمری پرسیدم: آیا صاحب این امر را دیده ای؟ گفت: آری. و آخرین باری که او را دیدم، کنار بیت الله الحرام بود، در حالی که گفت: بار خدایا! آنچه به من وعده داده ای، تنفیذ کن**کمال الدین: 2/440.***.
و نیز در همان کتاب از عبدالله بن جعفر حمیری است که گفت: از محمد بن عثمان عمری می گفت: آن حضرت (علیه السلام) را دیدم که به دامن کعبه - رکن مستجار - چنگ زده بود و می گفت: خدایا! از دشمنانم انتقام بگیر**کمال الدین: 2/440.***.

40 - داخل شدن به بهشت به ضمانت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)

دلیل بر این - اضافه بر آنچه قبلا گذشت که این دعا مایه شفاعت است - روایتی است که صدوق در خصال مسندا آورده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: هرکس پنج چیز را برای من ضامن شود، بهشت را برای او ضمانت کنم. گفته شد: یا رسول الله! آن ها چیست؟ فرمود: نصیحت برای خداوند - عزوجل - و نصیحت (و خیر خواهی) برای رسول او، و نصیحت برای کتاب خدا، و نصیحت برای جامعه مسلمین**خصال صدوق: 1/294.***.
می گویم: نصیحت، خیر خواهی است. و تردیدی نیست که تمام اقسام پنج گانه فوق با دعا کردن برای تعجیل فرج مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) حاصل می شود، زیرا که با ظهور آن حضرت غم و ناراحتی از اولیای خدا بر طرف شده و رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) مسرور گشته و احکام کتاب الهی آشکار شده. و دین خدا بر جهان، غالب و فرج برای جامعه مسلمین حاصل خواهد گشت.