فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

36 - اجابت دعوت خدا و رسول او (صلی الله علیه و آله وسلم)

خداوند - عزوجل - می فرماید: یا ایها الذین آمنوا استجیبوا لله و اللرسول اذا دعاکم لما یحییکم**سوره انفال، آیه 24.***؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! اجابت کنید خدا و رسول را، هرگاه شما را فراخوانند بدانچه شما را زنده می کند. بدون شک منظور از زندگی در این آیه، زندگی ابدی و معیشت خوش و خرم است که با پیروی کردن از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) حاصل می گردد، و قبلا بیان کرده ایم که تمام آنچه جانشینان معصوم پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) امر نموده یا انجام داده اند، امر و فرمان خدا و رسول است و از مباحث گذشته و آینده اهتمام بنده در این امر بزرگ اجابت دعوت خدا و رسول او (صلی الله علیه و آله وسلم)می باشد.
این معنی تحت عناوین دیگری نیز در آیات قرآن آمده است، از جمله فرموده خدای تعالی: یا ایها الذین آمنوا الله و اطیعوا الرسول و او لی الامر منکم**سوره نساء آیه 59.***؛ ای کسانی که ایمان آورده اید!
اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید رسول و اولی الامر از خودتان را.
و نیز تمام آیاتی که به انجام کارهای نیک امر می کند و تأسی جستن و پیروی و اظهار محبت نسبت به پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) را دستور می دهد.

37 - قرار گرفتن در درجه امیرالمؤمنین (علیه السلام)

دلیل بر این که دعا کننده برای تعجیل فرج و ظهور مولی صاحب الزمان (علیه السلام) روز قیامت همراه امیرمؤمنان (علیه السلام) در درجه اش خواهد بود، روایتی است که در کمال الدین از آن حضرت آمده فرمود: قائم (علیه السلام) ما را غیبتی است که مدتش طول می کشد، گویی شیعه را می بینم که در دوران غیبت او بسان گوسفندی که دنبال چراگاه می گردد، دنبال چراگاهند اما آن را نمی یابند. توجه کنید که هر یک از آنان بر دین خود ثابت بماند و دلش بر اثر طول غیبت امامش قساوت نگیرد، روز قیامت با من در درجه ام خواهد بود. سپس فرمود: به درستی که چون قائم ما (علیه السلام) بپاخیزد، برای احدی در گردنش بیعتی نخواهد بود، به همین جهت ولادتش مخفیانه انجام می گیرد و خودش از انظار غایب می شود**کمال الدین: 1/303.***.
بیان استدلال به دو وجه است:
یکم: این که دعا برای تعجیل فرج و ظهور مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) نشانه پایداری و ثبات ایمان و دین است. چون اگر - العیاذ بالله - در این امر تردید داشت برای تحقق یافتن آن تضرع و دعا نمی کرد، بنابراین در عداد کسانی است که بر دین خود ثابت مانده اند و امیرمؤمنان (علیه السلام) به ایشان آن ثواب بزرگ را وعده داده است.
دوم: این که این دعا سبب کامل شدن ایمان و ثبوت آن برای انسان می شود، به این گونه که از فتنه های آخر الزمان نجات می یابد. همان طور که مولای ما ابو محمد امام حسن عسکری (علیه السلام) به احمد بن اسحاق قمی فرمود: به خدا سوگند! غیبتی طولانی خواهد داشت که در آن دوران از هلاک نجات نمی یابد مگر کسی که خداوند او را بر اقرار به امامتش ثابت بدارد، و به دعا کردن برای تعجیل فرجش توفیق دهد. که تمام این حدیث در بخش چهارم کتاب گذشت.
پس دعا برای آن حضرت سبب آن است که دعا کننده در درجه امیرالمؤمنین (علیه السلام) باشد، چون سبب ثابت ماندن ایمان در زمان غیبت صاحب الزمان (علیه السلام) است.
مؤید این که این دعا سبب کمال ایمان است آن که: این عمل خیر اندیشی برای اهل بیت پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) می باشد که مایه کامل شدن ایمان است. چنان که صدوق (رحمةالله) در مجالس خود از مولای ما حضرت کاظم (علیه السلام) از پدرانش از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) آورده که فرمود: هرکس وضویش را کامل گیرد و نمازش را خوب بخواند، و زکات دارایی اش را بپردازد، و زبانش را حفظ نماید و خشمش را فرو نشاند، و برای گناهش استغفار کند، و خیر خواهی اش را نسبت به خاندان پیامبرش (صلی الله علیه و آله وسلم) انجام دهد، حقایق ایمان را کامل گردانیده و درهای بهشت برایش گشوده است**امالی صدوق: 1/274، مجلس 54.***.

38 - محبوب ترین خلایق نزد خداوند

دعا کننده برای مولای ما صاحب الزمان (علیه السلام) و برای تعجیل فرج و ظهور آن جناب محبوب ترین افراد نزد خدای تعالی است، زیرا که او به عموم مؤمنین نفع رسانیده، و نیز شادمانی و سرور را بر ائمه اطهار و خاندان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) وارد ساخته است.
شیخ اقدم ثقةالاسلام محمد بن یعقوب کلینی (رحمةالله) در اصول کافی به سند موثقی از حضرت ابی عبدالله صادق (علیه السلام) روایت کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: خلایق عیال خداوند هستند، پس محبوب ترین افراد نزد خداوند آن است که به عیال خداوند نفع رساند و خاندانی را مسرور نماید**کافی: 2/164.***.
و نیز به سند مرسلی از حضرت ابوعبدالله صادق (علیه السلام) آمده که فرمود: از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) سؤال شد: محبوب ترین مردم نزد خداوند چه کسی است؟ فرمود: سودمندترین افراد به حال مردم**کافی: 2/164.***.
می گویم: سرور و شادمانی پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) و امامان (علیه السلام) به دعاکردن برای حضرت قائم - عجل الله تعالی فرجه الشریف -امری روشن و واضح است. و اما سودمندی این دعا به تمام مؤمنین بلکه همه اهل عالم، به دو وجه بیان می شود:
اول: آنچه در بخش چهارم - حرف نون - گذشت که تمام اهل عالم به ظهور آن حضرت نفع می برند، پس دعا برای تعجیل آن، سود رسانی به اهل جهان است.
دوم: در مکرمت چهل و چهارم آمد که خداوند متعال به برکت دعا کنندگان برای فرج و ظهور آن حضرت، عقوبت را از اهل زمین دور می سازد، ان شاء الله تعالی.