فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

7- عزلت و گوشه گیری آن حضرت (علیه السلام) از مردم

در بحث خوف آن حضرت، آنچه دلالت بر این معنی نیز داشت، آوردیم و در خبر صحیحی از حضرت ابی عبدالله صادق (علیه السلام) آمده که فرمود: به ناچار صاحب این امر را غیبتی خواهد بود، هنگام غیبت ناچار از عزلت و گوشه گیری است، و چه خوش منزل است (مدینه) طیبه، و با سی (نفر همراه) وحشتی نیست.**بحارالانوار: 52/157.***
و در قضیه علی بن مهزیار که در کتاب کمال الدین و غیر آن رویت شده، از آن حضرت آمده است که فرمود: پدرم - صلوات الله علیه - از من پیمان گرفته که جز در سرزمین های پنهان و دور منزل نگیرم، تا مخفی بمانم و جایگاهم از نیرنگ های اهل ضلالت و سرکشان امت های تازه به دوران رسیده مصون باشد....**کمال الدین: 2/447.***

8- عبادت آن حضرت (علیه السلام)

در روایتی از حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) در وصف آن حضرت آمده که: بر رنگ گندم گونش، از بیداری شب ها زردی نیز عارض می شود.
می گویم: و این است معنی فرمایش پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) که در وصفش فرمود: وجهه کالدینار**بحارالانوار: 51/77.***؛ چهره اش مانند طلا است.
و فاضل محدث نوری گفته: یعنی مانند دینار طلا در صفا و درخشندگی،**النجم الثاقب: 70.*** والله العالم.
مصنف گوید: حدیث اول در کتاب های فلاح السائل و بحار**فلاح السائل: 200؛ بحارالانوار: 86/81.*** از امام کاظم (علیه السلام) روایت شده و در دنباله آن چنین آمده: پدرم فدای آن که شبش را با مراقبت ستارگان و در حال رکوع و سجود می گذراند.
و تمام حدیث را در بخش ششم خواهیم آورد. بنابراین نسبت دادن این حدیث به حضرت صادق (علیه السلام) چنان که مؤلف النجم الثاقب**نجم الثاقب: 70.*** انجام داده شاید اشتباه باشد و شاید هم حدیث دیگری از آن حضرت به همین مضمون دیده است.

حرف غ