فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد اول

سید محمد تقی موسوی اصفهانی‏ سید مهدی حائری قزوینی‏

سخن ناشر

بسمه تعالی
السلام علی القائم المنتظر والعدل المشتهر
در جهان امروز که با تبلیغ بی دینی و افکار انحرافی توسط مدعیان جهان تک قطبی و حقوق بشر دروغین، جوانان مسلمان و دیگر ادیان را به بیراهه می کشانند، امید به منجی موعود و مهدی منتظر، چراغ هدایت پویندگان راه حق و حقیقت خواهد بود. لذا بر آن شدیم کتاب گران سنگ مکیال المکارم در فوائد دعا برای حضرت قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تألیف عالم فاضل مرحوم حضرت آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی (رضوان الله تعالی علیه) که توسط حضرت حجةالاسلام والمسلمین حاج سید مهدی حائری قزوینی (زید عزه) ترجمه گردیده است، را به زیور طبع بیاراییم. امید است در عصر کنونی که انقلاب اسلامی ندای رسای منادیان دین حق و اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله وسلم) را به گوش جهانیان رسانده و می رساند، انجام وظیفه ای کرده باشیم.
مدیریت انتشارات
مسجد مقدس جمکران

تقدیم

به ختم الأئمه امام امم - غیاث همه حجت منتقم
مبید الاعادی مزیل الظلام - به مهدی قائم علیه السلام
کنم هدیه این خدمت کمترین - مترجم کتابی عظیم و وزین
قبولش اگر افتد این ترجمه - ندارم ز دشمن دگر واهمه

مقدمه

بسمه تعالی
دعا برای تعجیل فرج حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) وظیفه ای بزرگ بر عهده تمامی شیعیان و دوستان ائمه اطهار (علیهم السلام) است که می بایست این سنت پسندیده بین ایشان به صورت گسترده ای رواج یابد، و همگان به این برنامه مهم دینی توجه کامل داشته باشند، و یکدیگر را به آن وادار سازند و نجات دنیا و آخرت خود را در آن ببینند.
بسیار اتفاق افتاده که مردم با کمبود باران مواجه شده اند و بر اثر آن به خشکسالی و قحطی و گرانی دچار گردیده اند و خسارت های سنگینی به آنان رسیده است. اما پس از دعا و نیایش به درگاه خداوند، باران سودمندی بر ایشان باریده و رحمت الهی بر مردم فرو ریخته و طراوت و شادابی همه جا را فرا گرفته است.
در احادیث تاکید شده که علت کمبود باران، امور طبیعی و مادی نیست؛ بلکه علت اصلی، بعضی از گناهان مردم است، به خصوص گناهانی که در مقابله با احکام و سنت الهی و روی گرداندن از اولیای حق و به بازی گرفتن امور معنوی و امدادهای غیبی صورت می گیرد.
خداوند این کمبودها و فشارها را پیش می آورد تا مردم از خواب غفلت بیدار شوند و قدرت کامل دست غیب و قادر متعال را لمس کنند و با نهایت اشتیاق و اخلاص و تواضع به سوی حجت های الهی روی آورند و از گناهان خود توبه کنند و به عجز و درماندگی خویش اقرار نمایند.
جز خداوند کیست که آب گوارا و شیرین از آسمان فرو ریزد؟! و تشنگان را سیراب و مزارع را سرسبز و خرم و زمین های خشک را با طراوت و شاداب گرداند و روح تازه ای در اجزای گیتی بدمد؟!
از نماز و تضرع پیامبران و امامان مردمان با ایمان در طلب باران و استجابت دعای ایشان در طول تاریخ، حکایت های خواندنی و شنیدنی فراوانی بر جای مانده و نکته های بسیار ضبط گردیده است که این مقدمه مجال اشاره به آنها را هم ندارد.
البته عده ای هم در چنین مواقعی به یأس و ناامیدی دچار می گردند و به شکل های مختلف، از قبیل خود باختگی، کفر ورزی، انکار ضروریات دینی، تمسخر مردان دینی و... واکنش های منفی از خود نشان می دهند. نظیر همین وضع در مورد فقدان هر یک از نعمت های بزرگ، در هر جامعه ای پیش می آید و از جمله در جریان غیبت های انبیا و اولیا (علیهم السلام) همواره پدید آمده است، که بر اثر بعضی از گناهان بزرگ و ناسپاسی های مردمان نسبت به نعمت ها و آیت های خاص الهی، خداوند حجت خویش را از دیدگانشان پنهان داشته و از سعادت و توفیق دیدار پیامبر و امام (علیهم السلام)، عموم افراد جامعه را محروم ساخته است.
و چون مردم به سختی ها و تلخی ها دچار گشتند و راه را بر خود بسته دیدند، افراد هوشمند به فکر چاره افتادند و راه علاج و درمان درد را تنها به دست خداوند توانا دیدند، پس به درگاه خداوند چاره ساز بنده نواز، دست نیاز بلند کردند و به آستانه او پناه بردند و با دعا و نیایش و اظهار عجز، راهنمایی ربانی را خواستار شدند. خداوند دعای آنان را به اجابت رسانید و حجت اصلاح گر خویش را آشکار گردانید.
امت مسلمان از این سنت حکیمانه الهی برکنار نیست، بنابراین تنها وسیله رهایی از تنگناهای روزگار کنونی، و یگانه راه بیرون شدن و آزاد گشتن از این حصار جهنمی ظلم و بیداد و معصیت و فساد، دعای خالصانه عمومی برای آشکار شدن آن حجت بزرگ الهی و تنها مصلح و نجات بخش آسمانی و یکتا بازمانده کاروان مردان ربانی، حضرت بقیةالله الاعظم مولانا صاحب الزمان الحجة بن الحسن العسکری (ارواحنا فداه) می باشد.
و کتاب حاضر - که با عنایت و دلالت و یاری خاص شخص آن بزرگوار (علیه السلام)، تألیف گردیده - بیشتر به تشریح و توضیح این موضوع مهم پرداخته است و با دلایل عقلی و نقلی فراوان، لزوم بسیار برای تعجیل فرج منجی عالم بیان شده است.
پس از چند سال که از چاپ اول ترجمه این اثر می گذرد، این حقیر چشم به راه عنایت های تازه ای از امام عزیز و سرور مهربانم به سر می برم و همچنان این پیمانه ارزش ها را در آرزوی درک فیوضات معنوی به دست گرفته ام و از برکات آن برخوردار هستم، و پیوسته انتظار می کشم که مطالعه کنندگان این ارمغان پرارج روز به روز بیشتر شوند، و با این گنجینه بی مانند آشنا گردند، تا منتظران و شیفتگان آن امام غایب از نظر، از شمار بیرون رود.
خداوند را بسی شکر گزاریم که توفیق دیگری نصیبم ساخت تا به تصحیح و بازنگری بپردازم، مزایای این چاپ، ویرایش و تصحیح عبارت ها، و تغییر بسیاری از سر فصل ها و مراجعه مجدد به منابع کتاب، و کارهای دیگری است که مجال ذکر همه آنها نیست. در اینجا بر خود لازم می دانم از رادمردی وارسته و دلباخته حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)؛ مرحوم حاج مهدی جعفریان یاد کنم، که مرا در انجام ترجمه این کتاب تشویق کرد، و در چاپ نخستین آن، ناشر محترم را یاری نمود. همچنین قبولی این کمترین خدمت را برای خودم و تمامی دست اندرکاران چاپ و نشر آن، از درگاه خداوند خواهانم.
بار دیگر به توفیق الهی، این اثر ارزشمند را به کمک برخی از عزیزان مطالعه، مراجعه، تصحیح و مقابله نمودم و سعی کردم تا آنجا که ممکن بود کاستی های گذشته جبران شود.
امیدوارم سبک و طرح نوین چاپ و نشر اخیر - که به اهتمام مرکز انتشارات مسجد جمکران، با دقت بیشتری صورت می گیرد - لطف و عنایت تازه ای از مولایمان حضرت بقیةالله (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را در پی داشته باشد و در پرورش افکار و تنظیم رفتار عموم بویژه نسل جوان و توجیه آنان به مسیر سعادت و کمال نقش موثری ایفا کند.
سید مهدی حائری قزوینی