فهرست کتاب


چهل داستان و چهل حدیث از حضرت فاطمه زهرا علیها السلام

عبداللّه صالحی‏

پیشگفتار

شکر و سپاس بی منتها، خداوند منّان را، که ما را آفرید و تمام امکانات سعادت بخش و نعمت های خوشبختی، و اسباب و وسایل هدایت را در اختیار ما قرار داد.
و بهترین درود و تحیّت بر روان پاک اشرف مخلوقات، پیامبر عظیم القدر اسلام، و بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ، خصوصاً یگانه دخت خاتم پیغمبران، سرور زنان دنیا و آخرت، حضرت فاطمه زهراء سلام اللّه علیها.
و لعن و نفرین بر ظالمان و دشمنان ایشان، که در حقیقت دشمنان خدا و رسول هستند.
نوشتاری که در اختیار شما خواننده محترم قرار گرفته، گزیده ای از سخنان و زندگی سراسر آموزنده اوّلین مظلوم ستمدیده أهل بیت رسالت است، که پس از پدر تا آخر عمر از شدّت مصائب روحی و جسمی گریه و ناله می کرد.
سوّمین معصومی که آفرینش جهان هستی به برکت وجود مقدّس اوست، همان طوری که در حدیث قدسی خطاب به رسول خدا صلّلی اللّه علیه و آله چنین آمده است:
«لَوْلاکَ لَما خَلَقْتُ الأفْلاکَ، وَلَوْلا عَلیٌّ لَما خَلَقْتُکَ، وَلَوْلا فاطِمَةُ لَما خَلَقْتُکُما».
یعنی؛ ای محمّد! اگر تو نبودی، جهان با این عظمت را نمی آفریدم و اگر علیّ علیه السلام نبود، تو را نمی آفریدم و اگر فاطمه زهراء سلام اللّه علیها نمی بود، شماها را نمی آفریدم.
و ده ها آیه قرآن، حدیث قدسی و روایت در فضیلت و عظمت آن بانوی نمونه بشریّت، الگوی تمام عیار زنان جوامع اسلامی، که با سندهای متعدّد در کتاب های مختلف وارد شده است.
و این مجموعه برگزیده و گلچینی است از ده ها کتاب معتبر**فهرست نام مشخّصات بعضی از کتابهائی که مورد استفاده این مجموعه قرار گرفته است در قسمت آخر جلد دوّم همین مجموعه نفیسه موجود می باشد.*** در جهت های مختلف: عقیدتی، فرهنگی، عبادی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، تربیتی و ... .
باشد که این ذرّه دلنشین و لذّت بخش مورد استفاده و إفاده عموم خصوصاً جوانان و دوشیزگان محترم قرار گیرد.
و ذخیره ای باشد: «لِیَوْمٍ لایَنْفَعُ مالٌ وَ لابَنُون إِلاَّ مَنْ أَتَی اللَّه بِقَلْبٍ سَلیم لی وَ لِوالِدَیّ، وَ لِمَنْ لَهُ عَلَیَّ حَقّ» إن شاء اللَّه تعالی.
«مؤلّف»

اختر گوهرنمای فروزنده ولایت

ای ماه دو هفته، اختر آوردی - ای درّ یتیم، گوهر آوردی
ای نور خدا از جیب عصمت - یعنی ز خدیجه دختر آوردی
از مرکز آسمان رفعت - تابنده چه ماه انور آوردی
از نافه ناف خطّه خاک - یک توده ز مشگ و عنبر آوردی
هستی دادی به کشتیِ إمکان - ای کشتیِ هستی، لنگر آوردی
خود صادر اوّلی وز اوّل - یک صادر دیگر مصدر آوردی
هم تلخی کام ما امروز - بیرون کردی و شکر آوردی
جانی به جهان، دوباره دادی - یک باره، روان دیگر آوردی
ای پادشه سریر لولاک - بر فرق وجود افسر آوردی
یکتاست علیّ و نیست همتایش - او را به علیّ برابر آوردی **از شاعر محترم: آقای کمپانی.***
ختم رسل چو فاطمه گر دختری نداشت - بی شبهه آسمان حیا اختری نداشت
گر خلقت بتول، نمی کرد کردگار - در روزگار، شیر خدا همسری نداشت
از این دو گر یکی نه به هستی قدم زدی - این یک براستی زنی و آن شوهری نداشت
بی دختر پیغمبر ما عرصه وجود - مانند امّتی است که پیغمبری نداشت **اشعار از شاعر محترم: آقای وصال شیرازی.
***

خلاصه حالات سوّمین معصوم

ولادت با سعادت آن بانوی نمونه و مجلّله. بنابر مشهور، روز جمعه، بیستم ماه جمادی الثّانی سال پنجم بعثت، سه سال پس از جریان معراج در شهر مکّه معظّمه واقع شد؛ و جهان ظلمانی را به نور مقدّس خود روشن نمود.
و چون آن حضرت به دنیا آمد تنی چند از زنان بهشتی با ظرف هائی از آب کوثر در کنار بستر خدیجه حضور یافته و نوزاد را غسل دادند.
پس از آن، نوزاد لب به سخن گشود و اظهار داشت:
«أشهد أن لا إله إلاّ اللّه ، و أنّ أبی رسول اللّه سیّد الأنبیاء، و أنّ بَعْلی سیّد الأوصیاء، و وُلدی سادة الأسباط».
و سپس نام یکایک آن زنان بهشتی را به زبان آورد؛ و بر هر یک سلام نمود.
نام : فاطمه، زهراء**نام مبارک آن حضرت به عنوان فاطمه، زهراء: به عدد حروف أبجد، چنین است: 135، 213.***، صلوات اللّه و سلامه علیها.
کنیه : اُمّ أبیها، اُمّ الأئمّة، اُمّ الحسنین و ... .
لقب : سیّدة نساء العالمین، بضعة الرّسول، بتول ، صدّیقة، راضیة، مرضیّة، مبارکة، طاهرة، مطهّرة، عذراء، زکیّة، محدّثة، صفیّة، سیّدة، عابدة، مظلومة، حکیمة، حلیمة، تقیّة، حبیبة، کاظمة، رؤوفةو... .
و هر یک از لقب ها، اشاره به بعضی از کمالات و صفات حسنه مخصوص آن بانوی مکرّمه خواهد بود.
پدر : حضرت محمّد، پیامبر عظیم القدر اسلام صلّلی اللّه علیه و آله می باشد.
مادر : خدیجه دختر خویلد، اوّلین زنی که به وحدانیّت خداوند و نیز رسالت پیامبر اکرم صلّلی اللّه علیه و آله ایمان آورد و همراه آن حضرت نماز جماعت خواند؛ و تمام ثروت خود را که یکی از ثروتمندان مهمّ بوده است برای ترویج دین اسلام در اختیار همسرش، حضرت رسول قرار داد.
خادمه آن حضرت : فضّه نام داشت که خود دارای فضائل و مناقبی است، از آن جمله این که حافظ تمام قرآن بود.
نقش انگشتر حضرت : «أمِنَ الْمُتوسِّلُونَ» بوده است.
حضرت زهراء سلام اللّه علیها کوچکترین فرزند خانواده و تنها یادگار حضرت رسول صلّلی اللّه علیه و آله بود.
آن بانوی بزرگوار، بسیار مورد تکریم و احترام خاصّ پدرش رسول گرامی اسلام قرار می گرفت و حتّی بارها هنگام ورود جلوی پایش بلند می شد و پیشانی او را می بوسید و می فرمود:
فاطمه از من است و من از اویم، پدرش فدایش باد، هر که فاطمه را خوشنود نماید مرا خوشنود کرده، و هر که او را ناراحت نماید مرا ناراحت کرده است و ... .
در بسیاری از روایات آمده است: حضرت زهراء سلام اللّه علیها، در طول مدّت عمر پر برکت خود، هیچ گاه خون حیض و یا خون نفاس مشاهده ننمود؛ و بر خلاف دیگر زن ها همیشه پاک و پاکیزه بود و به همین جهت است که آن حضرت را طاهره و مطهّره نامیده اند.
در سنین هشت سالگی از شهر مکّه معظّمه به سوی شهر مدینه منوّره مهاجرت نمود.
در مورد زمان ازدواج حضرت زهراء سلام اللّه علیها بین مورّخین و محدّثین اختلاف نظر است؛ ولی مشهور آن است که حضرت در سنین ده سالگی به ازدواج امیرالمؤمنین، امام علیّ علیه السلام در آمد، که در ماه مبارک رمضان نامزدی و خطبه نکاح واقع شد؛ و در ماه ذی الحجّة مراسم عروسی انجام گرفت.
در مدّت عمر آن حضرت نیز بین تاریخ نویسان و راویان حدیث اختلاف نظر است، ولی مشهور عمر مبارک حضرت را بین 18 تا 25 سال گفته اند.
همچنین در این که آن بانوی مکرّمه چند روز پس از شهادت پدر گرامیش، دار فانی را وداع گفت و به شهادت رسید، در کتاب های تاریخ و حدیث، مابین چهل روز تا شش ماه آمده است، ولی معروف بین 75 تا 95 روز گفته شده است.
لیکن مشهور سیزدهم جمادی الاوّل و یا سوّم جمادی الثّانی، سال دهم هجری قمری را گفته اند.**به ترتیب، مطابق بیست و هشتم مرداد، و یا هفدهم شهریور، سال دهم هجری شمسی خواهد بود.***
علّت رحلت و شهادت آن مظلومه تاریخ: مصیبت ها و شکنجه های دردناکی بوده است که پس از رحلت پیامبر اسلام صلّلی اللّه علیه و آله ، توسّط افراد معلوم الحال بر آن حضرت وارد ساختند که تاریخ، آنها را ثبت نموده است.
به طوری که حضرت پس از پدرش هیچ گاه خندان و شادمان دیده نشد، بلکه مرتّب گریان و ناراحت بود تا جائی که یکی از چهار گریه کنندگان عالم به حساب آمده است.
آن حضرت اوّلین فردی بود که در اسلام، برایش توسّط أسماء بنت عُمیس، با تقاضای خود حضرت تابوت ساخته شد، به جهت آن که حتّی پس از وفاتش حجم بدن مقدّسش مورد دید افراد قرار نگیرد.
مراسم غسل و کفن و دفن، همچنین نماز بر جنازه مطهّر آن حضرت توسّط همسرش، امام علیّ علیه السلام و برخی دیگر از نزدیکان خاصّ، شبانه انجام گرفت.
و محلّ قبر آن حضرت تا هنگام ظهور امام زمان عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف از چشم همگان مخفی و پنهان بوده و خواهد بود.
فرزندان : حضرت دارای سه فرزند پسر به نام های: امام حسن، امام حسین، محسن؛ و دو دختر به نام های: حضرت زینب و امّ کلثوم علیهم السلام بوده است.
نماز آن حضرت : دو رکعت است، در رکعت اوّل پس از قرائت سوره حمد، صد مرتبه سوره قدر، و در رکعت دوّم صد مرتبه سوره توحید خوانده می شود.
و پس از سلام نماز، تسبیحات آن حضرت؛ و سپس صد مرتبه صلوات بر پیغمبر و اهل بیتش سلام اللّه علیهم فرستاده می شود.
و بعد از آن حوائج و خواسته های مشروعه خود را از درگاه خداوند متعال در خواست نماید.**ولادت و دیگر حالات حضرت زهراء سلام اللّه علیها بر گرفته شده است از:
اصول کافی: ج 2، أعیان الشیّعة: ج 1، مناقب ابن شهر آشوب: ج 1، بحارالأنوار: ج 43 و44، عیون المعجزات شیخ حسین عبدالوهّاب، کشف الغمّة: ج 1، أنساب الأشراف: ج 2، تهذیب الأحکام: ج 6، اعلام الوری: ج 1، مجموعه نفیسه، تاریخ اهل البیت علیهم السلام ، تذکرة الخواصّ، الفصول المهمّة، ینابیع المودّة، فاطمة الزّهراء سلام اللّه علیها، دلائل الامامة و... .***