فهرست کتاب


چهل داستان و چهل حدیث از امام هادی علیه السلام

عبداللّه صالحی‏

پیشگفتار

به نام هستی بخش جهان آفرین
شکر و سپاس بی منتها، خدای بزرگ را که ما را از امّت مرحومه قرار داد و به صراط مستقیم، ولایت اهل بیت عصمت و طهارت صلوات اللّه علیهم أجمعین هدایت نمود.
بهترین تحیّت و درود بر روان پاک پیامبر عالی قدر اسلام صلی الله علیه و آله ؛ و بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ، خصوصاً دهمین خلیفه بر حقّش حضرت ابوالحسن، امام علیّ هادی علیه السلام ؛ و لعن و نفرین بر دشمنان و مخالفان اهل بیت رسالت، که در حقیقت دشمنان خدا و قرآن هستند.
نوشتاری که در اختیار شما خواننده گرامی قرار دارد، برگرفته شده است از زندگی سراسر آموزنده آن انسان برتر و شخصیّت برگزیده و ممتازی که خداوند متعال، در ضمن حدیث لوح حضرت فاطمه زهراء علیها السلام در عظمت و جلالت مقام آن بزرگوار فرموده است: نام او علیّ است؛ و او یاور و نگه دارنده شریعت و شاهد بر اعمال و حرکات بندگان خواهد بود.
و نیز جدّ بزرگوارش، حضرت ختمی مرتبت، ضمن یک حدیث طولانی فرمود: دهمین خلیفه و وصیّ من، شخصیّتی با نام علیّ بن محمّد علیه السلام می باشد، که دارای سکینت و وقار خاصّی است، تمام علوم و اسرار نزد او موجود خواهد بود؛ و او از تمام جریانات و نیّات افراد آگاه می باشد.
احادیث قدسیّه و روایات بسیاری در منقبت و عظمت آن امام والامقام، با سندهای متعدّد در کتاب های مختلف، وارد شده است.
و این مختصر، ذرّه ای از قطره اقیانوس بی کران فضائل و مناقب و کرامات آن وجود مقدّس می باشد.
که برگزیده و گلچینی است از ده ها کتاب معتبر** فهرست نام و مشخّصات بعضی از کتابهائی که مورد استفاده قرار گرفته است در آخرین قسمت جلد دوّم این مجموعه نفیسه موجود می باشد.***، در جهت های مختلف: عقیدتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی، تربیتی و ... خواهد بود.
باشد که این ذرّه دلنشین و لذّت بخش مورد استفاده و إفاده عموم علاقه مندان، خصوصاً جوانان عزیز قرار گیرد.
و ذخیره ای باشد: «لِیَوْمٍ لا یَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ إلّا مَنْ أتیَ اللّهَ بِقَلْبٍ سَلیمٍ لی وَ لِوالِدَیَّ وَ لِمَنْ لَهُ عَلَیَّ حَقٌّ»، انشاءاللّه تعالی
مؤلّف

خلاصه حالات دوازدهمین معصوم، دهمین اختر امامت

آن حضرت طبق مشهور، سه شنبه، دوّمین روز از ماه رجب، سال 212 هجری قمری ** در تاریخ ولادت حضرت، از نظر مورّخین و محدّثین بین 15 یا 27 ذی الحجّه، و بین دوّم یا 13 رجب، سال 212 اختلاف است.***، در قریه ای به نام صُریا سه فرسخی شهر مدینه منوّره دیده به جهان گشود.** تاریخ مذکور، مطابق با نُهم مهر ماه، سال 206 هجری شمسی می باشد.***
نام: علیّ ** نام و لقب آن حضرت به عنوان امام «علیّ، هادی» علیه السلام طبق عدد حروف أبجد کبیر 110، 20 می شود.*** صلوات اللَّه و سلامه علیه.
کنیه: ابوالحسن و ابوالحسن الثالث.
لقب: هادی، ناصح، متوکّل، نقیّ، مرتضی، عالم، طاهر، طیّب، عسکری، أمین، ابن الرّضا و... .
پدر: امام محمّد، جواد الائمّة علیه السلام .
مادر: سمانه - از اهالی مغرب - و معروف به سیّدة بوده است.
نقش انگشتر: «اللّه رَبّی وَ هُوَ عِصْمَتی مِنْ خَلْقِه».
دربان: عثمان بن سعید عمری.
مدّت عمر: آن حضرت سلام اللّه علیه، مدّت شش سال و پنج ماه در حیات پدر بزرگوارش؛ و نیز پس از شهادت وی، مدّت 33 سال و 9 ماه رهبریّت و امامت جامعه را بر عهده داشت.
جمعاً عمر پُر برکت آن حضرت را حدود 41 سال و چند ماه گفته اند، که مدّت بیست سال و أندی از آن را در شهر سامراء، تحت نظر حکومت عبّاسی به طور إجبار إقامت داشت.
مدّت امامت: بنابر آنچه که بین گفتار مورّخین و محدّثین مشهور است: آن حضرت، روز سه شنبه، پنجم ماه ذی الحجّة، سال 220 هجری، پس از شهادت پدر بزرگوارش به منصب امامت و خلافت نائل آمد و حدود 33 سال و 9 ماه، امامت و هدایت جامعه اسلامی را عهده دار بود.
آن حضرت پس از شهادت پدر بزرگوارش، مرتّب در حصر و تحت اذیّت و آزار دستگاه ظلم و جور خلفاء بنی العبّاس و مخالفین قرار داشت؛ و بیشتر مدّت امامت خود را یا در زندان و یا تحت نظر جاسوسان و مأموران حکومتی سپری نمود.
و اگر هم بر حسب ظاهر آزاد می شد، غیرمستقیم برخوردهای حضرت و نیز رفت و آمد افراد را به حضور ایشان، تحت کنترل شدید قرار می دادند.
امّا برای آن که افکار عمومی خدشه دار نگردد، به طور ریاکارانه در ظاهر و در موقعیّت های معیّن، حضرت را تکریم و تعظیم می کردند.
ولی به هر حال کینه و خباثت و سخن چینی افراد کوردل، امام علیه السلام را به حال خود وا نگذاشت؛ و سرانجام حضرت را به وسیله زهر مسموم و به شهادت رساندند.
و به همین جهات سیاسی و حکومتی، امام علیه السلام کمتر توانست، مسائل دین را در امور مختلف مطرح نماید و یا جلسات درس تشکیل دهد.
بدین جهت سخنان حضرت، نسبت به پدران بزرگوارش کمتر در بین کتب تاریخ و حدیث دیده می شود.
و همچنین برای اثبات مظلومیّت حضرت، همین کافی است که دفن جسد مطهرّ آن بزرگوار نیز در خانه خود آن حضرت انجام گرفت.
خلفاء هم عصر: امامت آن حضرت با حکومت و ریاست هفت نفر از خلفاء بنی العبّاس به نام های : واثق، متوکّل، منتصر، مستعین، معتّز، معتمد و معتصم مصادف شد.
شهادت: همچنین در تاریخ روز و ماه شهادت آن امام مظلوم علیه السلام اختلاف است؛ ولی مشهور بین علماء گفته اند: شهادت آن حضرت، روز سوّم ماه رجب، سال 254 هجری قمری ** مطابق با یازدهم تیرماه، سال 247 هجری شمسی خواهد بود.*** می باشد، که در زمان حکومت معتصم به وسیله زهر مسموم و به شهادت رسید؛ و جسد مطهّر و مقدّسش در شهر سامراء، در منزل شخصی خود حضرت دفن گردید.
فرزند: حضرت دارای چهار فرزند پسر به نام های: امام حسن عسکری علیه السلام ، حسین، محمّد و جعفر؛ و نیز یک دختر به نام عایشه بوده است.
نماز امام هادی علیه السلام : دو رکعت است، در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد، هفتاد مرتبه سوره توحید خوانده می شود؛ و پس از آخرین سلام، تسبیحات حضرت فاطمه زهراء علیها السلام گفته می شود.** تاریخ ولادت و دیگر حالات آن حضرت برگرفته شده است از:
اصول کافی: ج 1، تهذیب الأحکام: ج 6، تاریخ اهل البیت (ع)، مجموعة نفیسه، أعیان الشّیعة: ج 2، إعلام الوری طبرسی: ج 2، مناقب ابن شهرآشوب: ج 4، کشف الغمّة: ج 2، بحارالأنوار: ج 48، جمال الاُسبوع، دعوات راوندی و ... .***
و سپس نیازها و حوائج مشروعه خود را از درگاه خداوند متعال طلب می نماید، که إنشاءاللّه بر آورده خواهد شد.

طلعت نور دهمین اختر امامت

البشارت که دَهُم حُجّت سبحان آمد - شافع هر دو سرا، رهبر ایمان آمد
سَروَر عالمیان، محور امکان آمد - که جهان از رخ وی، روضه رضوان آمد
پرتو مهر رخش، تا به زمین پیدا شد - دسته های مَلک از عرش برین پیدا شد
رهبر عالمیان، آن که جهان را سبب است - تحت فرمان وی، افواج مَلک با ادب است
طیّب و طاهر و هادی و نقیّ اش لقب است - خسرو مُلک عجم، قائد قوم عرب است
شرع احمد ز وجودش به جهان پای گرفت - مهر وی در دل صاحب نظران جای گرفت
هم نبیّ خوی و علیّ صولت و زهراء عصمت - حسنی حلم و حسین شجعت و سجّاد آیت
باقری علم و ز صادق به صداقت نِسبت - کاظمی عفو و رضا خوی و جوادی همّت
پدر عسکری و جدِّ ولیّ عصر است - آن که بر پرچم وی آیت فتح و نصر است ** اشعار از شاعر محترم: آقای علی آهی.***