فهرست کتاب


آیه های زندگی برای بیداری

حسین اسکندری‏

77. امنیت قیامت و پاداش برتر برای نیکوکاران

من جاء بالحسنه فله خیر منها و هم من فزع یومئذ ءامنون
نمل: 89
هر که کار نیکی کند بهتر از آن پاداش گیرد؛ و نیکوکاران از وحشت آن روز در امان باشند.
قرآن کریم درباره امنیت اهل ایمان در قیامت می فرماید:و من یعمل من الصالحات و هو مومن فلا یخاف ظلما و لا هضما(382) (آن که کارهای شایسته انجام دهد، در حالی که مومن باشد، نه از ظلمی می ترسد و نه از نقصان حقش). همچنین می فرماید:الذین امنوا و لم یلبسوا ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن و هم مهتدون(383) (آنها که ایمان آوردند و ایمان خود را به شرک و ستم نیالودند ایمنی تنها از آن آنهاست و آنها هدایت یافتگان اند.)
نیز می فرماید:ان الذین یلحدون فی ایاتنا لا یخفون علینا افمن یلقی فی النار خیر ام من یأتی امنا یوم القیامه(384) (کسانی که آیات ما را تحریف می کنند بر ما پوشیده نخواهند بود. آیا کسی که در آتش افکنده می شود بهتر است یا کسی که در نهایت امن و امان در قیامت به عرصه محشر می آید؟)
در آیات 68 تا 73 سوره زخرف هم مفصلا درباره ایمنی و امنیت اهل ایمان و عبادالله سخن گفته است.

نزدیک ترین خلق به خداوند در قیامت

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: سه دسته اند که در روز طولانی قیامت تا پایان زمان حسابرسی مردم نزدیک ترین آنان به خداوندند: شخصی که در حال خشم قدرتش او را به ستم کردن در حق زیر دستش وادارش نکند و شخصی که میان دو نفر حرکت کند و به اندازه دانه جویی به یکی از آن دو نزدیک تر نشود و شخصی که حق را بگوید، چه به سودش باشد چه به زیانش.(385)
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: پنج چیز است که در هر کس باشد از آن روز وحشت بزرگ در امان است: هر گاه عطایی از جانب خدا به او برسد بگو الحمد لله، و هر گاه گناهی مرتکب شود بگوید استغفرالله، و هر گاه مصیبتی به او رسد گوید انا لله و انا الیه راجعون، و هر گاه حاجتی داشته باشد از پروردگارش بخواهد (بگوید اللهم انی اسئلک فلاناً)؛ و هر گاه از چیزی بترسد به سوی پروردگارش پناهنده شود (بگوید اللهم انی اعوذ بک و الجأ الیک(386)).
همچنین از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده است که هر کس با فحشا یا خواهش نفسانی اش رو به رو شود و از ترس خدای عزوجل از آن دوری کند خداوند آتش دوزخ را بر او حرام می کند و او را از وحشت بزرگ روز قیامت امان می دهد و برای او آنچه را در قرآن وعده داده منجز می کند، که فرمود: و لمن خاف مقام ربه جنتان.(387)(388)
در حدیثی دیگر فرمودند: هر کس به جای دشمنی با مردم با نفس خود به ستیز برآید خداوند او را از ترس و وحشت روز قیامت امان خواهد داد(389).

78. آن روز یوم التغابن است

یوم یجمعکم لیوم الجمع ذلک یوم التغابن و من یؤمن بالله و یعمل صلحا یکفر عنه سیئاته و یدخله جنات تجری من تحتها الانهار خلدین فیها ابدا ذلک الفوز العظیم
تغابن: 9
روزی که همه شما را در محشر گرد آورد، آن روز، روز مغبونی است، و هر که به خدا ایمان بیاورد و کار شایسته کند، گناهانش را می ریزد و به بهشتهایی که در آن نهرها جاری است داخل کند. آنجا جاودانه خواهند بود. این کام یابی بزرگی است.