فهرست کتاب


آیه های زندگی برای بیداری

حسین اسکندری‏

آیه های قیامت آیه های زندگی است

مرگ و حیات از چیزهایی است که روزمره، بلکه، به فرموده امام علی (علیه السلام) در هر نفسی با آن مواجهیم: فی کل نفس موت، و مصداق کامل آن، که مرگ انسان است، سرنوشتی است که هیچ گریزی از آن نیست: لا محیص عن یوم خط بالقلم(10) و این دستور الهی است که باید دایماً درباره دنیا و آخرتمان اندیشه کنیم: فی الدنیا و الاخره(11) از این روست که قرآن فراموش کردن قیامت را سرچشمه بسیاری از گناهان می خواند و خطاب به مجرمان می فرماید: فذوقوا بما نسیتم لقاء یومکم هذا(12) و یقین به آخرت را از عوامل هدایت و رستگاری در دنیا و آخرت معرفی کرده است:و بالاخره هم یوقنون اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون(13)
در واقع، قرآن در یک نگاه مرگ و زندگی را در امتداد و ضمیمه و مکمل هم می داند، به گونه ای که حکمت آفرینش با آن محقق می شود:الذی خلق الموت و الحیاه لیبلوکم ایکم احسن عملا(14)، و در نگاهی وسیع تر، دنیا و آخرت را عوالمی به هم پیوسته، چون کارگاههای مختلف کارخانه ای عظیم، می داند - کارخانه ای که محصول آن انسان لایق بهشت یا جهنم است که در آن مراحل کمال را طی می کند تا جایی که محصول نهایی آن انسان بهشتی در جوار رحمت و رضوان خدا، یا انسان جهنمی در معرض خشم و غضب حضرت حق است:یا عباد الذین امنوا اتقوا ربکم للذین احسنوا فی هذه الدنیا حسنه و ارض الله واسعه انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر حساب(15) رابطه ای همچون رابطه و پیوستگی عالم جنین با عالم دنیا، رابطه جرم و جریمه، رابطه پاداش و حسنه، رابطه عمل و عکس العمل، رابطه کشتزار و محصول من کان یرید حرث الاخره نزد له فی حرثه و من کان یرید حرث الدنیا نؤته منها.(16)
کوتاه سخن اینکه آخرتی که زندگی واقعی در آن است و ان الدار الاخره لهی الحیوان(17) حقیت حیات و کمال زندگی است و سخن از آیه های آن هم سخن از آیه های زندگی است.

انس با قیامت نشانه اولیاء الله

این کلام امام علی (علیه السلام) است:ان اولیاء الله هم الذین نظروا الی باطن الدنیا اذا نظر الناس الی ظاهرها...(18)(دوستان خدا آنان اند که به حقیقت دنیا نگریستند، آنگاه که مردم به ظاهر آن چشم دوختند و سرگرم آینده دنیا شدند، آن گاه که مردم به امور زودگذر دنیا پرداختند. پس هواهای نفسانی را، که آنان را از پای در می آورد، کشتند و آنچه آنان را به زودی می کرد ترک گفتند و بهره مندی دنیا پرستان را از دنیا خوار شمردند و دست یابی آنان را به دنیا زودگذر دانستند، با آنچه مردم آشتی کردند دشمنی ورزیدند و با آنچه دنیا پرستان دشمنی داشتند، دوست شدند.
روزی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نماز صبح را با مردم بر پای داشت. ناگاه چشمش به جوانی به نام زید بن حارثه افتاد که سر به پایین و خواب آلود و با رنگی زرد و تنی لاغر و چشمانی گود افتاده بود. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به او فرمودند: حالت چگونه است؟ عرض کرد: یا رسول الله، من به یقین دست یافته ام. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) که از سخن او خوششان آمده بود، فرمودند، هر یقینی حقیقتی دارد. حقیقت یقین تو چیست؟ عرض کرد: ای رسول خدا این یقین مرا اندوهگین کرده و با بیداری شب و تشنگی روزهای گرم همراهم کرده است. از دنیا و آنچه در اوست بی رغبت گشته ام. گویا عرش پروردگارم را می بینم که برای رسیدگی به حساب خلق برپا شده است و مردم برای حساب گرد آمده اند و من در بین آنهایم. گویا اهل بهشت را می نگرم که در نعمت می خرامند و بر کرسیها تکیه زده اند و یکدیگر را معرفی می کنند، و گویا اهل دوزخ را می بینم که در آنجا معذب اند و به فریادرسی ناله می کنند، گویا اکنون آهنگ زبانه کشیدن آتش دوزخ در گوشم طنین انداز است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به اصحاب خود فرمودند: این جوان بنده ای است که خدا دلش را به نور ایمان روشن ساخته است: آنگاه به او فرمودند: بر آن حال که داری ثابت باش(19) آری، سیراب شدن از چشمه زلال و آیات انس آور قرآن راهی است برای دست یازیدن به این مقام والا.

برای بیداری: آیه های زندگی (5) و رادیو قرآن

خوانندگان ارجمند و گرامی، خواهران و برادران ایمانی، اهل فکر و خرد، مومنان و حق جویان و هدایت طلبانی که به عروق الوثقی الهی، قرآن آسمانی، تمسک جسته اید، از اینکه بار دیگر توفیق یار شد تا تحفه ای از این کتاب مقدس هدیه شما کنیم خدای بزرگ را سپاس گزاریم. جلد پنجم از مجموعه آیه های زندگی با عنوان برای بیداری به سامان رسید، بی شک اقبال و استقبال و دعاهای خیر شما عزیزان سهم شماست در جذب و جلب این توفیق الهی به ما. از خدای بزرگ هدایت پذیری از قرآن کریم و پایداری و ماندگاری در این راه مبارک را برای شما عزیزان و خود مسئلت می کنیم. و تلافی این حرکت را با سال پاسخ گویی مسئولان به مردم به فال نیک می گیریم، چنان که می دانید، سال 83 به فرمان رهبر عزیزمان، مقام عظمای ولایت فقیه جامعه اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای، که فرمودند: آنچه که در این سال مناسب و لازم است که انجام بگیرد این است که مسئولان بخشهای مختلف به مردم گزارش بدهند که در دوران مسئولیتی که در حال پایان یافتن است یا پایان یافته، چه خدمت بزرگ و چه کار شایسته ای برای مردم انجام داده اند... مطمئنا در این پاسخگویی، حقایق شیرین و بسیاری برای مردم روشن خواهد شد... در این پاسخگویی مسولان به کمبودها و نواقص در کار خود پی خواهند برد(20)، سال پاسخگویی است و این خود موجب آمادگی برای پاسخ گویی در دادگاه جدی و بی نظیر الهی در عرصه قیامت است، و برای بیداری هم تمرین و آمادگی عمومی برای حضور در محضر حضرت حاکم و شاهد محشر، پروردگار قادر متعال، است. در هر صورت، این هر دو فرصتی است برای بیداری.
در پایان، بر آنچه در مقدمات مجلدات قبلی به استحضار رسید تاکید می کنیم، خاصه اینکه این کتاب حلقه تکمیلی حرکتی آموزشی - تبلیغی - چند رسانه ای است و محدودیت ما در تبیین موضوعات، که این بار به عدد 165 ختم شده - البته بعد از چندین نوبت باز بینی و گزینش و فشرده سازی از بین صدها موضوع و عنوان و آیه - و نیز فشرده و خلاصه بودن مطالب و شروح، که برای هر موضوع در دو صفحه آمده، شاهد این سخن است.
ضمن سپاس مجدد از همه مومنان و عزیزان و درخواست دعای خیر از آنان و طلب ارشاد و هدایت و تذکر از فرهیختگان و صاحب نظران و سپاس ویژه از برادر عزیز جناب آقای دکتر حسین ساری مدیر رادیو قرآن، و برادر گرامی و مبلغ قرآنی جناب آقای غلامرضا احمدی، از عزیزانمان در تولید این اثر به شرح زیر قدردانی می کنیم:
جناب آقای محمد پروری، ویرایش، جناب آقای فرهاد موید بهارلو، کتاب آرایی، حافظ قرآن کریم جناب استاد سید مهدی فاطمیان، مشاوره در انتخاب موضوعات، برادر گرامی جناب حجت الاسلام آقای ولی الله بیات، مصحح مسئول گروه تصحیح و نسخه خوانی، مصححان گرامی آقایان محمد رضا و مسعود رضا خالقی و محمدباقر شمسی پور و سر کار خانم مرضیه جاوید، دانشمند محترم حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای مصطفی جان نثاری، نظارت محتوایی و باز خوانی نهایی، هماهنگی تولید، آقای فرامرز صدرالواعظین.
با تعظیم و عرض ارادت و محبت به ساحت مقدس ابانا رسول الله و ائمه اثنی عشر (علیهم السلام) اهل بیت گرامی اش، خاصه نور آسمانها، زهرا (علیها السلام) اللهم صل علی محمد و اله کما هدیتنا به و صل علی محمد و اله کما استفقذتنا به و صل علی محمد و اله صلوه تشفع لنا یوم القیامه و یوم الفاقه الیک انک علی کل شی ء قدیر و هو علیک یسیر(21)، و الله المستعان علی نفسی و انفسکم و هو حسبنا و نعم الوکیل(22)، و أسأل الله لنا و لکم العون علی تزود التقوی و الزهد فی الدنیا جعلنا الله و ایاکم من الزاهدین فی عاجل هذه الحیاه الدنیا الراغبین فی اجل ثواب الاخره فانما نحن له و به السلام علیکم و رحمه الله و برکاته(23).
حسین اسکندری
تهران
مرداد 1383.
جمادی الثانی 1425.