آشنایی با قرآن جلد 3

نویسنده : متفکر شهید استاد مرتضی مطهری

شاهدی از دعای کمیل

در دعای کمیل که در شبهای جمعه کسانی که توفیق دارند میخوانند، اینطور میخوانیم: (اللهم اغفرلی الذنوب التی تنزل النقم. اللهم اغفرلی الذنوب التی تغیر النعم. اللهم اغفرلی الذنوب التی تنزل البلاء. اللهم اغفرلی الذنوب التی تحبس الدعاء) گناهان رادسته دسته می کند: خدایا آن گناهانی راکه نقمت را بر بنده نازل می کند ببخش، آن گناهانی راکه نعمت را میگیرد ببخش، گناهانی راکه بلاها را نازل می کند بیامرز، گناهانی را که سبب می شود دعاهای ما حبس بشود (یعنی حال دعااز ما گرفته بشود که دعا نکنیم که این بدترینش است، یا دعا بکنیم و مستجاب نشود) ببخش. معلوم می شود هر دسته از گناهان یک خاصیت مخصوص به خود دارد.
آیه ای که در هفته پیش هم خواندیم آیه عجیبی است (و ماکان ربک لیهلک القری بظلم و اهلها مصلحون)** سوره هود، آیه 117.***. پروردگار تو هرگز چنین نیست که مردمی رابه موجب ظلمی هلاک کند در حالی که آنها مصلح و اصلاح کننده اند. اینکه هم ظالمند و هم اصلاح کننده یعنی چه؟ مقصود از ظلم در اینجا آن ظلم عظیم است که شرک است، و مقصود از اینکه مصلح هستند یعنی در میان خودشان مصلحند. پس ظلمشان در حق الله است، اصلاحشان در حق الناس. بنابراین قرآن اینطور می گوید که اگر مردمی خودشان برای خودشان درد نیا خوب باشند اما کافر و مشرک باشند، به عبارت دیگر عدالت در میانشان برقرار باشد ولی مشرک باشند، در این دنیا خدا آنها را معذب نمی کند. پس معلوم می شود هر گناهی یک خاصیتی دارد. این است که پیغمبر اکرم(ص) فرمود: (الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم). جمله عجیبی است: یک ملک، یک دولت، یک نظام با کفر قابل بقا هست ولی با ظلم قابل بقا نیست. هم کفر گناه است و هم ظلم، اما هر گناهی در یک جهت تاثیر دارد. تاثیر کفر در اینکه نظام یک زندگی را از هم بپاشد به اندازه ظلم نیست. پس ما اگر دو جمعیت داشته باشیم، یک جمعیت مسلمان باشند ولی درمیان خودشان ظالم باشند، خودشان به یکدیگر ظلم بکنند، وجمعیت دیگر کافر باشند اما نسبت به خودشان عدالت و انصاف داشته باشند، ازنظر اخروی آن مسلمانها مسلما بهتربوده اند...** متأسفانه به علت نقص فنی دستگاه، مقداری از سخنرانی ضبط نشده است.***

جلسه 11: تفسیر آیات 55 تا 59 سوره انفال

متن آیات

(اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم ان شر الدواب عندالله الذین کفروا فهم لایومنون الذین عاهدت منهم ثم ینقضون عهدهم فی کل مره وهم یتقون فاما تثقفنهم فی الحرب فشرد بهم من خلفهم لعلهم یذکرون. و اما تخافن من قوم خیانه فانبذ الیهم علی سواء ان اللّه لایحب الخائنین و لایحسبن الذین کفروا سبقوا انهم لا یعجزون).