امام در سنگر نماز (بیانات و خاطرات حضرت امام خمینی (ره) درباره نماز)

ستاد اقامه نماز

حالت امام در نماز

درست به خاطر دارم که ماههای نخست آغاز جنگ بود. دشمن با تمام تجهیزات و مدرنترین سلاحهای اهدایی شرق و غرب و ورزیده ترین ارتش آموزش دیده خود، حمله وسیعی را به مرزهای غربی و جنوب کشور اسلامی ما شروع کرده بود و هر روز و هر ساعت خبر ناگوار و وحشتناکی از پیشرویهای دشمن به گوش می رسید، و به راستی که خواب و خوراک را از همه گرفته بود. به طوری که ما بسیاری از ساعت روز و شب خود را در دفتر جماران و در پای دستگاه تلکس می گذراندیم و هر لحظه مترصد خبر تازه ای بودیم و متاسفانه خبرها هم یکی پس از دیگری، همگی مایوس کننده و تاثربار بود. همه در تلاش بودند. چه آنها که در جبهه و در خط مقدم بودند، و چه آنها که در پشت جبهه، نیرو و امکانات بسیج می کردند. نصیب ما هم در این میان، غم و غصه و اندوه فراوان بود. در یکی از همان روزهای فراموش نشدنی و غم بار، نزدیکی های ظهر بود که تلفن زنگ زد و من که پای گوشی بودم، تلفن را برداشتم و متوجه شدم که آقای غرضی**مهندس سید محمد غرضی، وزیر اسبق پست و تلگراف و تلفن *** است که آن موقع استاندار خوزستان بودند. پس از سلام و تعارف، با دلهره و اضطرابی به من گفتند: (فلانی! این خبر را فوراً به امام بدهید و پاسخ آن را هم بگیرید و به من بگویید. خرمشهر سقوط کرده و آبادان هم در خطر سقوط است. تکلیف چیست؟) برای من که خود را ضعیف تر از گوینده این خبر می دانستم، روشن است که شنیدن این خبر وحشتناک (که سرانجام آن هم معلوم نبود) چه اضطرابی به وجود آورد و همانگونه بدون عبا و عینک به اتاق بغل دفتر، که اتاق پذیرایی امام (ره) بود (و تا همین آخر هم تغییر نکرد و بارها همگی در صفحه تلویزیون، آن اتاق محقر را دیده ایم) رفتم و با توجه به همان نظم دقیق زندگی امام (ره) می دانستم که ایشان در آن زمان که اذان ظهر می گفتند، سر سجاده نماز و آماده انجام فریضه ظهرند. با همان وضع، خود را به جلوی سجاده نماز ایشان رساندم، دیدم مشغول اقامه نمازند. مرا که با آن وضع دیدند فرمودند: (چه خبر شده است؟) من سخنان آقای غرضی را باز گو کردم و عرض کردم: (گوشی در دست ایشان است و منتظر پاسخ و دستور حضرت عالی هستند.) امام (ره) طوری که انگار هیچ مطلب ناگواری را نشنیده بودند، با همان آرامش و طمانینه همیشگی، فرمودند: (بروید به ایشان بگویید جنگ است آقا! جنگ است!) همین دو جمله را گفتند و به دنبال فصول بعدی اقامه خود رفتند و سپس هم بدون توجه به اینکه من هنوز ایستاده ام، تکبیره الاحرام گفتند و با طمأنینه نماز ظهر را شروع کردند. من هم برگشتم و به آقای غرضی گفتم: (آقا فرمودند جنگ است آقا جنگ است!) ایشان هم دیگر چیزی نگفت و گوشی را بر زمین گذاشت. به راستی هنوز آن منظره و آن آهنگ و آن جملات در گوش من طنین انداز است.
رسولی محلاتی
شامگاهی هنگام نماز مغرب در حیاط قدیمی ایشان در (یخچال قاضی)**نام یکی از محلات شهر قم که بیت امام در آنجا قرار دارد *** با مرحوم حاج شیخ عباس گنجی برای نماز مغرب حاضر شدیم. امام رضوان الله علیه به نماز مغرب پرداختند و آن چنان دور از قرائت غلیظ، با حضور تمام و در عین حال متوسط نماز خواندند که ما دو نفر پس از نماز به یکدیگر نگریستیم و گفتیم نماز یعنی این، یادمان باشد برای ادای حرف از مخارج مثل بعضی ها نباشیم، ببین این نماز را!
محمد حسن احمدی
امام (قدس سره) در برگزاری نماز بسیار ساده و بدون تکلف بود بطوری که شاید برای افراد عادی و عامی هیچ امر جالب توجهی نداشت ولی برای خواص، این نوع سادگی نیز حاکی از عمق عرفان و اخلاص و صفای عبودیت امام بود.
عمید زنجانی
من شاهد بودم که حضرت امام (قدس سره) نماز را با تانی و کوتاه می خواندند و مقید بودند که حتماً نماز را اول وقت بخوانند و بسیار ناراحت می شدند از تاخیر نماز از اول وقت.
صادق خلخالی
ما هر چه دقت می کردیم که قرائت قرآن را بشنویم با اینکه حمد و سوره نماز مغرب بلند خوانده می شود کمتر قرائت ایشان را می شنیدیم. خیلی معمولی نماز می خواندند.
تقویمی
می توان گفت که از نظر جنبه های اخلاقی و عرفانی، ویژگی خاصی در ایشان مشاهده می شد. ایشان تکیه زیادی بر (اسرار الصلاه) می کردند. به یاد دارم که به خصوص به کتاب (آداب الصلوه) مرحوم شهید ثانی توجه زیادی داشتند و می فرمودند: (بهتر است که بگوییم اسرار الصلوه). بیشتر توجه به معنویاتی که از ابتدای وضو گرفتن - یعنی از هنگامی که انسان می خواهد برای وضو گرفتن رو به آب برود - تا پایان نماز داشتند. این حدیث را که فکر می کنم از (مصباح الشریعه) باشد، بارها می گفتند: یکی از ائمه معصوم (ع) می فرماید: (تقدم الی الماء تقدمک الی رحمه الله**مصباح الشریعه (الباب العاشر فی الطهاره) ص 61و 62 ***)
یعنی موقعی که برای وضو گرفتن به سوی آب می روی، در واقع به سوی رحمت خدا می روی. روی این جمله خیلی تاکید داشتند. خلاصه موعظه های زیادی داشتند. در میان طلبه ها، آنهایی که علاوه بر درس، به فکر تهذیب اخلاق هم بودند در درس اخلاق امام (ره) شرکت می کردند.
عباس ایزدی
ما بارها وارد اتاق می شدیم و آقا را در نماز جماعت می دیدیم در جماران، نجف، تهران و قم و هیچگاه با یکدیگر هیچ فرقی نداشت نماز خود را نه یک کلمه زیادتر می کردند نه یک کلمه کمتر، هیچ فرقی نمی گذاشتند یعنی نمازی که در جماران می خواندند یک کلمه هم اضافه نمی کردند. به خاطر اینکه جمعیت هست حالا تندتر بخوانند، یا یواش تر کنند، کمتر یا بیشتر شود هیچ فرقی نمی کرد. در نجف، قم و تهران که بودند نمازهایی که در خانه می خواندند به همان صورت بود. یعنی قدیم سه مرتبه (سبحان ربی العظیم و بحمده) می گفتند این اواخر سه تا (سبحان الله) می گفتند. قدیم قنوت را (لا اله الا الله الحلیم الکریم...) می خواندند. این اواخر (ربنا آتنا فی الدنیا حسنه...**سوره بقره / 197. ***) می گفتند. هیچ فرقی نداشت آنجا که صلوات می فرستادند. باز هم صلوات می فرستادند.
مسیح بروجردی
در چهره دژخیمانی که قائد اسلام را به تهران می بردند**اشاره است به حادثه دستگیری حضرت امام (س) در شب پانزده خرداد 1342 ه.ش *** اضطراب و نگرانی و رعب و وحشت به خوبی هویدا بود. قائد بزرگ در مقام دلداری آنان اظهار داشت: (این قدر وحشت زده نباشید، در وسط این بیابان کسی نیست که قصد تعرض نسبت به شما را داشته باشد. چند دقیقه ای ماشین را برای ادای نماز متوقف سازید. شما هم نماز بخوانید. شما ارتش کشور اسلامی هستید؛ از بودجه اسلام ارتزاق می کنید و واجب است که به احکام و فرامین اسلام پایبند باشید!) سرانجام بر اثر فشار و اصرار بیش از حد ایشان، حاضر شدند که برای چند لحظه ای ماشین را نگه دارند تا ایشان فقط تیمم نمایند.
حمید روحانی
اوایل جنگ بود که ناگهان صدای ضد هوایی به گوش ما رسید. و چون تا آن روز با صدای ضد هوایی آشنایی نداشتیم، احساس کردیم که هر صدا به منزله انفجار یک بمب است و سراسیمه به اتاق امام رفتیم. ولی امام در ایوان اتاق مشغول نماز خواندن بودند. گویی اصلاً صدایی نشنیده بودند و اصلاً متوجه ورود ما به اتاق نشدند. ما که هیجان زده و از یک طرف نگران امام بودیم با دیدن حالت امام، احساس آرامش کردیم.
عاطفه اشراقی
یکی از پزشکان قم نقل می کرد: (هنگامی که خبر دادند امام دچار ناراحتی قلبی شده اند، خودم را به بالین ایشان رساندم و فشار خونشان را گرفتم. فشار سنج عدد پنج را نشان می داد و این از نظر پزشکی خیلی خطرناک بود. کارهای اولیه را انجام دادم و پس از دو ساعت که وضع قدری بهتر شده بود و در عین حال، هنوز خطرناک بود که حرکت کنند، دیدم ایشان آماده حرکت شده اند. عرض کردم آقا جان! چرا برخاستید؟ فرمودند: (نماز!) عرض کردم شما در فقه مجتهدید و من در طب! حرکت کردن برای شما به فتوای من حرام است! بهتر است خوابیده نماز بخوانید. ایشان نیز با دقت به نظر من عمل فرمودند.)
فاطمه طباطبایی

آداب و مستحبات

حضرت امام برای نماز، تمیزترین جامه ها را بر تن می کردند. ایشان، بعد از تطهیر و گرفتن وضو، ریش مبارک خود را شانه می کرد؛ عطر می زدند و بعد از گذاشتن عمامه بر سرشان، به نماز می ایستادند. حضرت امام، حتی در هنگام بیماری و در عین خونریزی و با وجود زخم بزرگ شکم، در موقع نماز، تمیزترین جامه ها را که بدون آلودگی بود بر تن می کردند.
کلانتر معتمدی
یک بار یک روستایی گفته بود: (یکی از لباسهای امام را که ایشان در آن نماز خوانده باشند، می خواهم.) و طوری اصرار کرده بود و به عهده من گذاشته بود که من خجالت می کشیدم به امام بگویم ولی ناچار شدم بگویم. یک بار که خدمت امام بودم، کارم که تمام شد، عرض کردم: (آقا یک مسئله دیگر است که من عرض می کنم، هر طور نظرتان است عمل کنید. بنده خدایی گفته است یک لباس شما را می خواهد که با آن نماز خوانده اید. عبا یا هر چه باشد.) همین که حرف زدم، دیدم امام با تبسم و نهایت خوشرویی فرمودند: (اشکالی ندارد.) صدا کردند و گفتند: (آن عبا را بیاورید.) من واقعاً تعجب کردم که این شخصیت، با این عظمت، در برابر درخواست یکی از مردم معمولی یکی از روستاهای اطراف اصفهان، با نهایت خوشرویی بلافاصله آن عبا را دادند. وقتی از محضرشان خارج شدم، بیشتر آقایان، به خصوص محافظان، طمع کردند! وقتی جریان را گفتم، همگان با تعجب اظهار خرسندی کردند.
محمد یزدی
به نماز اول وقت خیلی مقید بودند، در اوج اشتغالات و گرفتاریها، به نماز اول وقت مقید بودند. یادم است روزی که سران کشورهای اسلامی برای قضیه صلح ایران و عراق به خدمتشان آمده بودند. وسط جلسه بود که اذان ظهر گفته شد. امام بلند شدند، فرمودند: (من می خواهم نماز بخوانم). چون مقید بودند به هنگام نماز خود را با عطر و ادوکلن خوشبو کنند، در همان جلسه به من اشاره کردند: (ادوکلن من را بیاور!) پس از ادوکلن زدن به نماز ایستاد و دیگران هم پشت سر ایشان نماز جماعت خواندند. این اواخر که ایشان را به بیمارستان برده بودند، مرتب از وقت نماز سوال می کردند، تا اینکه نماز اول وقتشان فوت نشود.
محمد رضا توسلی
یک روز امام فرمودند که بیائید و این فرش را از اینجا جمع کنید چون روی این فرش نقش و صورت حیوانات افتاده و نماز خواندن در اتاقی که در آن تصویری از حیوان یا انسان باشد مکروه است.
محمد علی انصاری
جالب بود که امام همیشه موقع نماز عطر و بوی خوش مصرف می کردند و شاید بدون بوی خوش سر نماز نایستاده باشند. حتی در نجف هم که نماز شب را روی پشت بام می خواندند، در همان پشت بام نیز یک شیشه عطر داشتند.
محمود بروجردی
حضرت امام اول وقت به نماز می ایستادند و با خشوع و حضور قلب، نماز خود را برگزار می کردند. قبل از فرا رسیدن وقت نماز، حضرت به تلاوت قرآن کریم می پرداختند و پس از برگزار کردن نماز مغرب و عشا به داخل حیاط منزل رفته و رو به قبله می ایستادند. سپس در حالی که با انگشت به طرف قبله اشاره می کردند، حدود پنج دقیقه دعایی را زیر لب زمزمه می کردند.
علی اکبر آشتیانی
مطلبی را از یکی از بستگانمان که از متدینان و علمای بزرگ حوزه علمیه بود نقل می کنم. ایشان می گفت: (دعایی است که خواندنش بعد از نماز صبح مستحب است. آن دعا سلام به انبیا و ملائکه است. من حدود بیست و چهار سال است که این تعقیبات را می خوانم. بیست و چهار سال قبل، حاج آقا روح الله خمینی به من فرمودند: (فلانی! به این دعا مداومت کن که من سالهاست که این دعا را می خوانم.) یعنی آن آقا بیست و چهار سال بود که مرتب این دعا را می خواند و می گفت بیست و چهار سال قبل، آقای خمینی به من فرمودند که این دعا را بخوانید.)
احمد صابری
خاطره ای از آن بزرگوار دارم که هیچ گاه از یادم نمی رود. سالیانی پیش در صف سوم نماز جماعت مرحوم آیت الله محمد تقی خوانساری در خدمت ایشان نشسته بودم. نیمه شعبان بود. دعایی مخصوص این شب نقل شده است. این دعا در (مفاتیح الجنان) نیست ولی دعایی است که سینه به سینه نقل شده است و بعد از نماز مغرب و عشا، قبل از تکلم، باید بیست و یک مرتبه خوانده شود. این دعا، چند سطر بیشتر نیست. من شروع کردم به خواندن این دعا. از روی کاغذ می خواندم. ایشان فرمودند: (فلانی چه می خوانی؟) من چون نمی خواستم حرفی بزنم، کاغذ را به ایشان نشان دادم. ایشان فرمودند: (بلند بخوان تا من هم بخوانم.) با هم آن دعا را خواندیم.
مجتبی عراقی
امام به نافله ها خیلی مقیدند. من نمی دانم از آقایان دیگر، کسی را داریم که تا این اندازه ملتزم به نافله ها باشند یا نه. نافله های ظهر، چهار نماز دو رکعتی است. ظهر که خدمت ایشان می رویم، آقا در حال خواندن نافله های ظهرند. قبل از ظهر هم اگر نتوانند نماز را نشسته بخواند و به سجده بروند، در حرکت می خوانند، چون نافله ها را می توان در حرکت هم خواند. نافله های عصر چهار نماز دو رکعتی است که مقیدند آنها را هم بخوانند. آن زمان که سالم تر بودند، نافله ها را ایستاده می خواندند. ولی حالا گاهی هنگام راه رفتن می خوانند.
حسن ثقفی
چیزی که برای ما خاطره شده است، این است که در ماه مبارک رمضان در فصل گرمای نجف اشرف، ایشان برای نماز جماعت ظهر و عصر با زبان روزه به مدرسه مرحوم آیت الله بروجردی تشریف می آوردند و هر روز، اول هشت رکعت نماز نافله را می خواندند و بعد نماز ظهر را با اذان و اقامه به طوری نسبتاً طولانی می خواندند و بعد از تعقیب، هشت رکعت نافله عصر را می خواندند. و بعد نماز عصر را با اذان و اقامه مانند نماز ظهر می خواندند و بعد از تعقیب، تشریف می بردند.
محمد حسن قدیری
امام با همه اشتغالاتی که داشتند، به انجام مستحبات، به ویژه خواندن قرآن، دعا و نماز اول وقت، اهمیت می دادند. امام هر روز، سه تا پنج مرتبه قرآن می خواندند. در ماه مبارک رمضان، سه بار قرآن را ختم می کردند و شاید کسی باور نکند که ایشان در جایگاه یک رهبر انقلابی و سیاسی، اکثر دعاهای (مفاتیح الجنان) را خوانده باشند! یادم است یک وقت امام از من مفاتیح خط درشت خواستند. برای ایشان تهیه کردم. یک روز مانده بود به فوت ایشان که یکی از خانمها به من گفتند: (بیایید بالای سر امام نماز بخوانید.) من هم دعای عدیله را خواندم. یک وقت متوجه شدم امام در یک جای مفاتیح نشانه ای گذاشته اند. نگاه کردم دیدم دعای عهد حضرت مهدی (عج) است که چون مستحب است چهل روز خوانده شود، ایشان روی کاغذ تاریخ شروع را از هشتم شوال مرقوم فرموده بودند و تا آن روز خوانده بودند! تا این اندازه امام به دعاها، آن هم با انجام خصوصیات و شرایط مقید بودند. همچنین دعای کمیل را می خواندند.
محمد رضا توسلی
حدود دو سه ماه قبل از ارتحال امام خدمتشان رسیدیم. ایشان مشغول ادای نماز بودند. ما در اتاق استراحت و عبادت امام به حضورشان رسیدیم. ساعت یک بعد از ظهر بود و امام در حال نماز. من از حاج احمد آقا پرسیدم: وقت اذان گذشته است، چطور امام این موقع نماز را به جا می آورند؟ حاج احمد آقا در پاسخ گفتند: (امام در حال به جا آوردن مستحبات نماز هستند.)
محسن رضایی
نافله ها را نیز که بیشتر افراد نشسته می خواندند، حضرت امام ایستاده می خواندند. از این رو ما که چهل - پنجاه سال از ایشان کوچک تر بودیم، در مقابلشان شرم داشتیم که نشسته نافله ها را بخوانیم.
موسوی بجنوردی
هنگامی که امام را از اتاق بیهوشی بیرون آوردند، دیدم لبهای امام تکان خورد. به دکتر گفتم: (نگاه کنید ظاهراً امام دارد ذکر می گویند.) دکتر گفت: (چون دندان در دهان امام نیست، لبها قدرت ندارد و به همین دلیل لرزش دارند.) من با دقت از زیر ماسک اکسیژن نگاه کردم، دیدم زبان مبارک امام نیز تکان می خورد. اینجا بود که همه یقین کردیم امام در آن حال استثنایی هم از یاد و ذکر خدا غافل نیست. روز آخر، ساعت هشت تا ده صبح، دو - سه بار متوجه شدم که امام شهادتین را بر لب جاری می کنند. در این مواقع من وحشت می کردم، نزدیک می رفتم می دیدم ایشان در حال خواندن اذان و اقامه برای نمازند. گویا حتی برای نماز مستحبی هم اذان و اقامه می گفتند یا ذکر دیگری بود که ما درست متوجه نمی شدیم. بعد از ظهر با اینکه حالشان رو به وخامت گراییده بود، باز هم لحظه ای از یاد خدا و نماز خواندن غفلت نمی کردند. خلاصه امام چه در ایام معمولی زندگی و چه در ساعتهای بیماری و شدت، همیشه به یاد خدا بودند.
احمد بهاءالدینی
ظهر روز آخر حضرت امام با دیدن ما تا خواستند صحبتی بکنند نتوانستند. فقط همین قدر گفتند: (چراغها را خاموش کنید. مرا تنها بگذارید.) گویی می خواستند با خدای خودشان راز و نیاز کنند.
زهرا اشراقی
نافله نماز مغرب را دو تا دو رکعتی می خواندند و نافله عشاء را بعد از فریضه عشاء می خواندند نماز غفیله را هم جدا از نافله مغرب می خواندند. چیزی که در ذهن من بود، شنیده بودم آقای بروجردی نظرشان این بود که نماز غفیله با نافله مغرب (دو رکعت دوم نافله مغرب) یکی هست و این را از آقا پرسیدم، آقا فرمودند: (آقای بروجردی را یادم نیست، ولی آقای حکیم هم یک همچنین نظری دارند. نه، به عقیده من اینها دو تا است و از هم جدا است). خود امام، اول 4 رکعت نافله مغرب را می خواندند و بعد هم نماز غفیله را ادا می کردند. از آقا پرسیدم: اگر فرصت نباشد چی؟ فرمودند: (اگر فرصت نباشد خوب یکی بخوانند، یعنی نیت نافله مغرب بکنند و به صورت غفیله بخوانند). نکته دیگر اینکه ایشان در نوافلی که انجام می دادند بعضی از مستحبات را رعایت می کردند، در نماز نافله و در فرایض هم همین طور است که (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) بعد از شروع نماز و قبل از سوره حمد مستحب است. ایشان این مستحب را خیلی مقید بودند هم در نماز فریضه و هم در نماز نافله، یا قنوت در نماز فریضه هم خیلی مستحب موکد است. اما در نماز نافله اصلاً همچنین چیزی نیست و در نوافل سوره توحید اصلاً شرط صحت نیست و می شود حذف کرد. اما چون مقید بودند می خواندند. ایشان نماز نافله را بعد از نماز فریضه می خواندند و معمولاً برنامه خودشان را به هم نمی زدند. نماز نافله مغرب را بین دو نماز می خواندند. اما گاهی از اوقات می فرمودند: من نافله را بخوانم یا اجازه می گرفتند، اگر گاهی اوقات مثلاً: بابا**دکتر محمود بروجردی (داماد امام) *** و یا خانم**خانم خدیجه ثقفی (همسر امام) *** و یا... پشت سرشان نماز می خواندند، بیشتر خانم و یا چند نفر دیگر من دیده بودم. آقا می فرمودند: (من یک چند رکعت نماز نافله بخوانم). این به نوعی اجازه بود و گاهی اوقات هم برای رعایت حال مامومین، نافله ظهر را که باید قبل از نماز ظهر خوانده بشود یا نافله عصر را که باید قبل از عصر خوانده شود اینها را به بعد از نماز می انداختند و یا همه را به قبل از فریضه نماز می انداختند. نافله عصر را که بین نماز ظهر و عصر باید خوانده می شد می انداختند بعد از نماز عصر که معطل نکنند، بین نماز ظهر و عصر.
مسیح بروجردی
من و حضرت امام روی پشت بام می خوابیدیم. خدا می داند که بارها اتفاق می افتاد که من هنوز به خواب نرفته بودم که ایشان برای نماز شب بلند می شدند، وضو می گرفتند به خودشان عطر می زدند و به نماز می ایستادند و استغاثه می کردند. من هم گوش می کردم و تماشا می کردم تا وقت اذان صبح می شد و ایشان نماز صبح و دعاهایشان را می خواندند و تا دمیدن آفتاب، کمی استراحت می کردند.
محمود بروجردی
امام خودشان در تاریکی به نماز می ایستاده، اگر چراغی اضافی روشن بود به شدت ناراحت می شدند، گویی عذاب گناهان را به چشم خویش می دیدند.
عاطفه اشراقی
تعقیبات نمازی که آقا- حالا من این دو و سه سال اخیر را میدانم قبل از آن را اطلاع ندارم- بعد از نماز می خواندند، تعقیبات مشترک ایشان بعد از اینکه سلام نماز را می دادند و سه تکبیر آخر نماز را می گفتند شروع به تسبیحات حضرت زهرا (س) (34 الله اکبر، 33 الحمد لله، 33 سبحان الله) می کردند و بعد می فرمودند: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله... و لا الضالین تا آخر سوره حمد می خواندند. بعد آیت الکرسی**سوره بقره / 255 تا 257 *** الله لا اله الا هو... و هو العلی العظیم را تا این آیه می خواندند بعد آیه شهد الله انه لا اله اله هو و الملائکه و اولو العلم... و هو العریز الحکیم.**سوره آل عمران / 18 *** و قل اللهم مالک الملک.... انک علی کل شی ء القدیر**سوره آل عمران / 26 *** و تولج الیل فی النهار... بغیر حساب.**سوره آل عمران / 27.*** و استغفر الله الذی لا اله الا هو، ذوالجلال و الاکرام و اتوب الیه**مفاتیح الجنان، (تعقیبات نماز عصر). *** را می خواندند. اینها تعقیبات مشترک ایشان بود. من تعقیبات نماز صبح ایشان را ندیدم. ولی این تعقیبات مشترک ایشان بود. بعد از نماز مغرب هفت مرتبه می گفتند: بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم**مفاتیح الجنان، (تعقیبات نماز مغرب) ص 33. *** یکبار امام به من فرمودند: (برو بیرون توی ایوان، ببین ماه را می بینی). حالا در جماران که همه اش درخت است و (دید ندارد) آمدم بیرون نگاه کردم، آنجا که ظاهراً ماه باید می بود، هر چه نگاه کردم ماه پیدا نبود. شب اول ماه بود. عرض کردم: آقا، نه. نماز مغرب بود. در ذهنم این است که (گویا) می خواستند نماز اول وقت را بخوانند ولی من چیزی ندیدم ایشان به این چیزها مقید بودند.
مسیح بروجردی
حضرت امام قبل و بعد از هر نمازی مثلاً قبل از نماز صبح و بعد از آن قبل از نماز مغرب و قبل از نماز عشاء و بعد از نماز عشاء و قبل از نماز ظهر و قبل از نماز عصر و بعد از نماز عصر و جمعاً هشت بار، عرض ارادت نسبت به سید الشهدا (ع) می کردند.
احمد بهاءالدینی

نماز جماعت

در روز وفات امام صادق (ع)**25 شوال المکرم 1382 مطابق با دوم فروردین 1342*** مجلسی در منزل امام برپا شده بود. امام نیز شخصاً در مجلس حضور داشت ناگهان با شیون و شعار و زاری عده ای از زخمی شدگان فیضیه را به منزل امام آوردند... بعضی ها به این فکر افتادند که درب خانه بسته شود و گویا این حرف از ناحیه فرزند امام**مرحوم آیه الله حاج آقا مصطفی خمینی (ره) *** زده شد که غضب سنگینی امام را فراگرفت و با فریاد گفت: (درب خانه باید باز باشد، مصطفی بیرون رود.) پس از آن امام خطاب به حاضرین و اطرافیان دستور برپا داشتن نماز داد و گفت: (چه بهر است برپا خیزیم و نماز بگذاریم، که اگر دژخیمان حمله کردند، ما در حال نماز باشیم و به فوز بزرگ نائل شویم و در حال رفتن به درگاه خداوند ما را مورد هجوم قرار دهند، این بزرگ ترین رسوایی برای آنان و برترین موفقیت برای ماست.) کلماتی به این مضمون امام گفتند و نماز بر پا شد.
غلامحسین احمدی
وقتی از نجف به سوی مرز کویت حرکت کردیم در بین راه نزدیک ظهر بود که در مقابل یک مسجد توقف کردیم. ما می خواستیم نماز بخوانیم، امام فرمودند: (آیا این مسجد، امام جماعت دارد یا خیر؟) گفتند دارد. امام گفتند: (اگر امام جماعت دارد، باید بایستید پشت سرش نماز بخوانید، یا تا ظهر نشده از اینجا برویم و اگر ظهر شد و خواستید نماز را فرادا بخوانید، درست نیست.) ما هم به طرف مرز حرکت کردیم و نماز را در آنجا خواندیم. به مرز عراق که رسیدیم، برادران رفتند که گذرنامه ها را مهر خروج بزنند. در همان حال امام می خواستند نماز بخوانند. در دفتر مدیریت گمرک نشسته بودیم که ناگهان چشم امام به عکس بزرگی از صدام افتاد که روی دیوار نصب کرده بودند. فوراً بیرون آمدند و گفتند: (برای نماز خواندن به جای دیگری برویم.)
محمد رضا ناصری
از جمله ابعاد شخصیت امام، رضوان الله تعالی علیه، مراقبت بر حضور در نماز جماعت بود و به مناسبت اینکه مرحوم آیت الله محمد تقی خوانساری، یکی از مراجع بسیار بزرگ بود و از حیث علم و عمل نمونه بود و سابقه مبارزاتی ایشان هم معروف بود و در جنگ مسلمانهای عراق علیه انگلیسیها هم شرکت کرده بود؛ حضرت امام، رضوان الله تعالی علیه، مرتب در نماز ایشان شرکت می جستند. این که می گویم مرتب شرکت می کردند، از روی دقت می گویم، نه از روی مسامحه.
عزالدین زنجانی
حاج آقا مصطفی و پدرشان، در مراسم نماز جماعت ظهر و عصر مدرسه فیضیه، پشت سر آقای سید احمد**مرحوم آیه الله حاج سید احمد زنجانی *** نماز می خواندند. شب ها هم پشت سر آقای سید محمد تقی خوانساری می آمدند. گاهی هم که هوا سرد بود و آقای خوانساری مریض بودند، امام امامت می کردند.
صادق خلخالی
حضرت امام به انجام نماز جماعت بسیار مقید بودند و همواره در آن شرکت می کردند. چه به صورت ماموم، در زمانی که بزرگانی چون مرحوم آقای خوانساری نماز اقامه می کردند و امام به نماز ایشان تشریف می بردند و چه به عنوان امام. به گونه ای که در دوران مبارزه، نماز جماعت جزو برنامه های ایشان قرار داشت و بیشتر وقت ها در همان منزل شخصی امام مخصوصاً موقع مغرب و عشا نماز جماعت به امامت ایشان تشکیل می شود. افراد مومن و فاضل نیز از موقعیت کمال استفاده را کرده، فضای منزل امام را با حضور خود پر می کردند.
فاضل لنکرانی
یکی از علمای بزرگ که مورد وثوق و اعتماد کامل است، می گفتند امام یکی از تابستانها که در تهران بودند، آیت الله العظمی سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، که از فقها و حکمای بزرگ بودند در تهران بودند و امام در درس ایشان شرکت می کردند. ایشان در مسجد جمعه تهران نماز مغرب و عشا را به جماعت اقامه می کردند، اما منظم نمی آمدند. امام چون مقید به نظم بودند، روزی که آقای رفیعی دیر کردند، برخاستند و به آنها که در آن نماز جماعت شرکت می کردند، گفتند: (بیایید با هم به آقا بگوییم مرتب بیایند. این جوری که ایشان غیر مرتب می آیند، وقت بسیاری از مردم تضییع می شود. همه ما با هم به آقا بگوییم که مرتب تشریف بیاورند). بعد آقا تشریف آوردند و نماز را شروع کردند. نماز که خوانده شد، یک نفر به آقا گفت: (سید جوانی به مردم می گفت که به آقا بگوییم مرتب بیایند. تقریباً نسبت به نامرتب آمدن شما اعتراض داشت.) آقای رفیعی فرمودند: (آن سید که بود؟) در آن حال، امام طرف دیگری نماز می خواندند. آن شخص، امام را نشان داد. تا ایشان چشمشان به امام افتاد، فرمودند: (ایشان حاج آقا روح الله هستند. مردی بسیار فاضل و وارسته و بسیار باتقوا و منظم و مهذبند. اگر یک وقت من دیر آمدم، ایشان را جلو بیندازید که به جای من نماز بخواند. حق با ایشان است.)
ریحان الله نخعی
یکی از ائمه جماعات قم، در مورد مسائل سیاسی یا احیانا فلسفی، با ایشان مخالف بود. حضرت امام، گاه و بی گاه به نمازشان می رفتند و به او اقتدا می کردند. خدا شاهد است که هیچ قصدی در کار نبود. خود ایشان می فرمودند: (فلانی سلیقه اش با من جور در نمی آید. اگر او اشتباه کرده باشد، من که در کارم اشتباه نکرده ام، چرا نباید در نماز او شرکت کنم؟)
مجتبی عراقی
امام روزهای جمعه می رفتند مسجد سبز**این مسجد در شهر بورسای ترکیه قرار دارد *** به اصطلاح مسجد کبود، البته مسجد دیگری هم بود که امام آنجا هم می رفتند.
صادق خلخالی
در هنگام حضور در نمازهای جماعت مسلمانان، عملا این نکته را می فهماندند که آقایان باید جماعت را حفظ کنند و طوری نباشد که خدای نخواسته، کسی یا کسانی دور از جماعت خوانده شوند. به همین دلیل، هر روز مدتی قبل از شروع نماز جماعت حاضر می شدند و به انتظار می نشستند. با آنکه خودشان مقام مقتدایی داشتند، به دیگران اقتدا می کردند. در همین فرصت کوتاه بعضی از آقایان از شمع وجودشان فیض می بردند.
عبدالکریم حق شناس
مطلب دیگر، مراقبت و مواظبت ایشان درباره نماز و جماعات و زیارات بود. من در مدرسه فیضیه و دارالشفاء بودم و منزل ایشان، همین خانه فعلی (که الان اخوی شان، آقای پسندیده، در آن سکونت دارند) بود. اغلب موقع ظهر می دیدم که در مدرسه فیضیه به نماز جماعت حاضر می شدند و پشت سر مرحوم آقای زنجانی**مرحوم آیه الله حاج سید احمد زنجانی *** نماز می خواندند و هر وقت هم آقای زنجانی نبودند، ایشان نماز می خواندند. حتی وقتی تابستان بود و هوا خیلی گرم، نماز جماعت ایشان ترک نمی شد. زمانی هم که در صحن بزرگ تدریس می فرمودند، هر روز بعد از درس به حرم مطهر حضرت معصومه (س) مشرف می شدند و این برای هر طلبه ای ممکن نبود. حتی من سراغ ندارم که مراجع بزرگ هم هر روز به زیارت حضرت معصومه (س) مشرف شوند.
احمد صابری
به یاد دارم پس از پایان درس نماز جمعه آیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساری که امام و آیه الله العظمی اراکی هم شرکت می کردند. آقای سید محمد تقی خوانساری اعلام کردند که: (از این پس نماز جمعه اقامه می کنم هر کس خواست شرکت کند.) و نماز جمعه را در مسجد امام حسن عسکری (ع) اقامه کردند. نمازهای دیگر هم تعطیل شد. حضرت امام (ره)، از کسانی بودند که مقید بودند در این نماز شرکت کنند.
حسین بدلا
مسئله تفحص و پرس و جوی امام مهم است. یعنی وقتی که به انسان می رسند، می پرسند: (فلان جا چه اتفاقی افتاد؟ در محیط شما امام جماعت کیست؟ جلسات دینی وجود دارد یا نه؟ در محل شما مدرس خوب کیست؟) مثلا وقتی دو نفر بر ایشان وارد می شوند که آقا یکی از آنها را نمی شناسند، آهسته می پرسند: (آن آقا کیست؟) در صورتی که شاید چندین سال شخصی به مسجد بیاید ولی ما اصلاً اسمش را هم ندانیم. اما اگر غریبه ای بر ایشان وارد شوند، ایشان می پرسند: (آن آقا که بود؟)
حسن ثقفی
امام می فرمودند: (در دوران رضاخان من از یکی از ائمه جماعت سئوال کردم که اگر یک روز رضاخان لباسها را ممنوع کند و اجازه پوشیدن لباس روحانی به شما ندهد، چه کار می کنید؟) او گفت ما توی منزل می نشینیم و جایی نمی رویم. گفتم: (من اگر پیش نماز بودم و رضاخان لباس را ممنوع می کرد، همان روز با لباس تغییر یافته به مسجد می آمدم و به اجتماع می رفتم. نباید اجتماع را رها کرد و از مردم دور بود.)
حمید روحانی
در رادیو و تلویزیون، هر هفته - به ویژه در زمان جنگ - به برپایی نماز جمعه اشاره می شد. گاهی اوقات فیلم هایی از چگونگی برپایی نماز جمعه نیز به نمایش گذاشته می شد. چندی پیش از ملاقاتم با امام برای مدت یک ماه به علت کسالت به مسافرت رفته بودم و نماز جمعه را اقامه نمی کردم. وقتی از مسافرت بازگشتم، به همراه ائمه جمعه استان خوزستان به حضور حضرت امام خمینی (س) رسیدیم. وقتی برای خداحافظی و دست بوسی به خدمت ایشان رفتم، فرمودند: شما چند روزی است که در آبادان نیستید، کجا بودید؟ این هم یکی دیگر از جلوه های دقت ایشان است. من خدا را بسیار شکر کردم از اینکه رهبری داریم که دقت او به حدی است که با گوش دادن به اخبار تلویزیون از غیبت یک امام جمعه آگاه شده اند و توضیح می خواهند.
غلامحسین جمی
تا قبل از پانزده خرداد، هر وقت اهل بازار تهران خدمت آیت الله العظمی بروجردی می آمدند و امام جماعت می خواستند، ایشان می فرمودند: (اگر حاج آقا روح الله امامت آن مسجد را قبول کنند، ایشان بهترین هستند.) ولی وقتی می آمدند خدمت حضرت امام، ایشان قبول نمی کردند و می گفتند: (من می خواهم طلبه باشم و درس بخوانم و درس بدهم.)
فریده مصطفوی
در نجف امام نماز ظهر را در منزلشان می خواندند و به مسجد نمی رفتند. مسجدی در نزدیک منزل امام بود که معروف به مسجد ترکها بود ولی آن طور که نقل می کنند، مسجدی بود که شیخ انصاری، رحمه الله علیه، در آن نماز می خواندند و درس می گفتند و به آن مدرسه شیخ هم می گفتند. در این مسجد مرحوم بحر العلوم که یکی از علمای نجف بود، نماز می خواندند و چون دیگر ایشان مریض شده بودند و برای نماز به مسجد نمی رفتند، هر چه می آمدند خدمت امام که ایشان در این مسجد نماز بخوانند، اخلاق امام و بزرگواری شان اجازه نمی داد و قبول نمی کردند. ایشان خودش پیک فرستاد. ما او را می شناختیم، مردی بزرگوار و از علمای حوزه بود. خداوند انشاء الله او را رحمت کند و ما را بیامرزد. علمای دیگر هم آمدند اما امام قبول نمی کردند. تا اینکه خود آن بنده خدا با آن کهولت سنشان خدمت امام آمدند. گفتند که: (اگر شما نیایید، من نماز نمی خوانم.) تا اینکه امام قبول کردند. بعضی از علمای آنجا می خواستند از امام تجلیلی شود. عده ای آمدند خدمت امام که ایشان را به مسجد ببرند. این مقدمه تشریفات بود. من که خدمت امام بودم، متوجه این مسئله نشدم و نفهمیدم یعنی چه. ولی امام با آن فراست خدادادی که داشتند، در یافتند که قضیه چیست. امام فرمودند: (بروید، من خودم می آیم.) و قبول نکردند که دو- سه نفر از علما ملازم ایشان باشند و امام را با تشریفات ببرند، و آنها را بیرون کردند. ولی چون من در منزلشان بودم و خادمشان بودم، همراهشان رفتم.
عبدالعلی قرهی
آن روز**مقصود روز شهادت موحوم حاج آقا مصطفی خمینی (ره) است. *** ما فکر کردیم که امام به نماز جماعت نمی روند، ولی دیدیم که امام سر وقت به نماز جماعت رفتند.
محمد رضا ناصری
حضرت امام وقتی به نجف مشرف شدند، به تقاضای طلبه ها و متصدیان ذی ربط برای نماز جماعت به مدرسه مرحوم آقای بروجردی تشریف می آوردند. در آن زمان، من از طلبه های آن مدرسه بودم. با آمدن امام شور و شوق عجیبی در طلبه های مدرسه پیدا شده بود. به حدی که قرآن آریا مهر را که در آن زمان به کتابخانه مدرسه داده بودند، به زحمت از کتابخانه گرفتند و به کنسولگری ایران در کربلا برده و باز پس دادند. یادم می آید که به کنسول گفتند: (طلبه ها این قرآن را نخواستند) کنسول با تعجب پرسیده بود: (این قرآن را نخواستند؟!) گفته بودند: (بله، این قرآن را نخواستند) کنسول جواب داده بود: (پس برای آنها تورات می فرستیم.) به او گفته بودند: (تورات از شماست، برای ما می فرستید؟) در هر صورت، در قبال این کار، طلبه ها مورد لطف و احترام خاص امام (ره) قرار گرفتند. به وجود اینکه طلبه ها این قدر خوشوقت بودند، کسی از اهل حل و عقد خدمت امام عرض کرده بود: (نماز شما در مدرسه، برای بعضی از طلبه ها اسباب زحمت است.) پس از صحبت این آقا، امام دیگر برای نماز به مدرسه تشریف نیاوردند، انگار منتظر چنین صحبتی بوده باشند. از طرف دیگر، طلبه های مدرسه فکر کردند که شاید مانعی موقتی برای تشریف فرمایی ایشان پیدا شده است. چون آن روزها ایام مبارک ماه رمضان پیش آمد، این طور هم گفته شد که چون امام روزه می گیرند، ممکن است حال آمدن به مدرسه را نداشته باشند. به همین دلیل همه طلبه ها صبر کردند تا ماه مبارک رمضان تمام شد، اما باز هم امام تشریف نیاوردند. بالاخره طلبه ها به خدمت امام رسیدند و با تحقیق معلوم شد که ماجرا از کدام قرار است و اینکه حضرت امام از گفته آن شخص احتمال می دهند که برای یکی از ساکنان مدرسه مزاحمت ایجاد شده است. سر انجام بعد از اینکه طلبه ها متعهد شدند که جانماز خود را طوری و جایی بیندازند که مقابل حجره هیچ طلبه ای نباشد و مانع از رفت و آمد طلبه ها به حجره هایشان نشوند، امام قبول کردند. یادم می آید که امام به طلبه ها فرمودند: من عادت به اینکه نماز جماعت بروم، ندارم. قم هم که بودم در منزل نماز جماعت می خواندم و حاضر نیستم که حتی برای یک نفر مزاحمت داشته باشم. ولی طلبه ها با اصرا زیاد گفتند: (ساکنان مدرسه کسی غیر از ما نیست. و ما از شما تقاضا داریم که به مدرسه تشریف بیاورید و در آنجا نماز جماعت بخوانید.) نزدیک غروب بود، طلبه ها هم آمده بودند که امام را برای نماز ببرند. امام هم قبول کردند، ولی گفتند: (بروید، من با این آقا می آیم.)
محمد حسن قدیری
در اولین دفعه ای که امام پس از تبعید به عراق، وارد کربلا شدند یکی از آقایان که در صحن سیدالشهدا نماز می خواندند، جای نمازشان را به حضرت امام دادند. این امر برای ما بسیار جالب و خوشحال کننده بود. آن یک هفته ای که امام در کربلا بودند**مقصود اولین دفعه تشریف امام به کربلا در زمان تبعید است ***، نماز جماعت با شکوهی در صحن امام حسین (ع) برگزار می شد.
عمید زنجانی
در ماه رمضان در هوای پنجاه درجه گرمای نجف با آن سن و سال و ضعف مفرط، روزی هجده ساعت روزه می گرفتند و تا نماز مغرب و عشا را همراه با نافله ها به جا نمی آوردند، افطار نمی کردند. اما امام، در غروب روزی که متوجه شدند که رژیم فاشیستی بعث عراق می خواهد چند نفر از مردم بی گناه عراق از جمله مرحوم قپانچی و بصراوی را به جوخه اعدام بسپارد، نه تنها نماز جماعت را تعطیل کرد، بلکه از به جا آوردن نماز اول وقت نیز صرف نظر کردند. پس از آن فرماندار نجف و دیگر مقامات دولتی را به حضور طلبیدند تا بتوانند جان چند نفر مسلمان را از خطر مرگ نجات دهند.
حمید روحانی
در نماز جماعت، ایشان رعایت مامومین را می کردند. نمازهایشان را با تواضع و خیلی سریع می خواندند.
علی تیموری
زمانی که امام در منزلی در قیطریه تهران تحت نظر بودند، تازه تکلیف نمازم بود. با خانواده رفته بودیم دیدار امام در قیطریه، منزل حاج آقا روغنی، کمی دیر رسیده بودیم و آقا مشغول نماز مغرب و عشاء بودند، همه از کارگر و صاحبخانه و مهمان ایستاده بودند به نماز. هیچکس نماز جماعت آقا را از دست نمی داد همه با عجله خود را به نماز رساندند. من بچه بودم، عقلم نمی رسید. تا وضو گرفتم و آمدم آقا سجده رکعت اول را تمام کرده بودند. من به غلط قامت بستم و به نماز ایستادم و مادرم اشاره کردند که نمازت درست نیست، ولی من کار خودم را ادامه دادم. بعد از نماز مغرب مادرم گفت نمازت درست نبود و باید نماز مغرب را دوباره بخوانی و برای عشاء پشت آقا قامت ببندی. من ناراحت شدم و گریه و زاری کردم و رفتم خدمت آقا. ایشان داشتند دعای بین دو نماز را می خواندند، مادرم سلام و علیک کردند و گفتند ما هر چه به این بچه می گوییم قبول نمی کند که نمازش درست نبوده فکر می کند که شمائید که باید قبول کنید. میگه آقا منو ببیند قبول می کند، جمعیت دور و بر آقا نشسته بودند مادرم به من می گفتند آقا را خسته نکن بلند شو ولی امام گفتند: (من باید برای او توضیح بدهم تا متوجه بشود قضیه چیست.) شاید حدود یک ربع تا بیست دقیقه همه آقایان و افراد منتظر آقا بودند و ایشان داشتند برای من توضیح می دادند که نماز باید به چه صورت باشد و دقت بکن و غیره که من هنوز هم هر وقت به نماز جماعت می ایستم یادم می آید. امام خیلی راحت توضیح می دادند و گفتند: (آن من نیستم که باید قبول کنم او کس دیگری است که باید قبول کند. تو به یاد خدا باش نه من.)
مریم پسندیده
حضرت امام در طول مدتی که در نجف اشرف اقامت داشتند. سالی چند بار به مناسبت زیارتهای مخصوصه امام حسین (ع) به کربلا مشرف می شدند و در منزل محقری که یکی از اهالی کویت در اختیار آن حضرت قرار داده بود، سکونت می گزیدند. در کربلا وقت غروب بیشتر در حسینیه مرحوم آیت الله بروجردی و ظهرها در همان منزل نماز جماعت به امامت حضرت امام اقامه می شد. نماز جماعت منزل اکثراً با شرکت جمع معدودی از دوستان در اطاق بیرونی و گاهی هم که جمعیت زیاد می شد در حیاط منزل برگزار می گردید. مساحت حیاط حدود 7 * 7 متر بود. فرش به اندازه کافی نبود و افراد عباهایشان را تا می کردند و به عنوان سجاده و زیر انداز روی آن به نماز می ایستادند. وقتی حضرت امام از اطاق اندرونی، از نقطه ای پشت به قبله برای اقامه نماز وارد حیاط می شدند. باید برای رسیدن به جلوی جمعیت از میان صفوف نماز جماعت عبور کنند، تمام افراد حاضر بی گمان افتخار می کردند که عبایشان با قدم مبارک امام متبرک شود و علی القاعده معظم له نیز به این نکته واقف بودند. با این حال هنگام عبور، چه از پشت صفوف که کفشها بود و چه در مسیر که عباها پهن بود. حضرت امام با حرکت زیگزاکی و برداشتن گامهای کوتاه و بلند با دقت سعی می کردند که به هیچ وجه پایشان را نه روی کفشها بگذارند و نه روی عباهای دیگران و بدین گونه عملاً رعایت دقیق حق الناس را به مقلدین خود می آموختند.
عبدالعلی قرهی
روزی در نجف اشرف امام خمینی برای برگزاری نماز جماعت خواستند وارد اطاق بیرونی شوند. کفش کن اطاق از کفشهای مردمی که برای شرکت در نماز جماعت آنجا گرد آمده بودند، انباشته شده بود بطوریکه جای پا گذاشتن نبود. ما و دیگر روحانیون و بسیاری از فضلا بدون توجه پا روی کفشهای مردم می گذاشتیم و رد می شدیم و جز این چاره ای نبود. امام وقتی به کفش کن رسید و آن وضع را دید توقف کرد و از پا گذاشتن روی کفش مردم خودداری ورزید. دستور داد کفشها را از سر راه جمع کنند و راه را باز نمایند. تازه خیلی از ما متوجه شدیم که پا گذاشتن روی کفش مردم تصرف در مال غیر است و خالی از اشکال نیست البته ما در اینگونه موارد خود را دلخوش می کنیم که انشاء الله صاحبان این کفشها به این مقدار رضایت دارند. لیکن رهبر انقلاب دقیق تر و عمیق تر و باریک بین تر از آن است که ما فکر می کنیم چه آنکه به (عقبات) و مکافات روز جزا باور دارد.
حمید روحانی