فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

42.بچه ها را تشویق کنید پاسخ خود را از کتاب بگیرند نه از شما

کسانی که من و خواهر و برادرانم را از کودکی می شناختند می گویند روی میز غذاخوری ما اغلب کتاب های مرجع دیده می شد. اگر کسی بدون قصد و غرض سؤالی می پرسید، مثلاً می پرسید: (آیا اهرام نزدیک قاهره اند؟) ناگهان ظرف های غذا عقب رانده می شد و سطح میز از اطلس های جغرافیایی و دایرةالمعارف ها پوشانده می شد. اگر می پرسیدیم: (دیکته استقلال چیست؟ ساکسیفون را چه کسی اختراع کرد، کبک لانه خود را کجا می سازند؟) جواب پدرم همیشه این بود: (خودتان پیدا کنید).
پدر و مادر اولین مرجع اطلاعاتی فرزندان خوداند. به سؤالات فرزندان خود، به خصوص سؤالاتی که هنگام خواندن به ذهن آنها خطور می کند، حتماً پاسخ دهید. البته می توانید آنها را در جهت مستقل شدن کمک کنید و منابع دیگر را به آنها معرفی کنید. وقتی روند کلی سؤال کردن آنها تغییر می کند و به جای این که بپرسند: (زرّافه چیست؟) می پرسند: مهم ترین (شکارچی زرافه در طبیعت چه موجودی است؟) معرفی منابع جدید اهمیت بیشتری پیدا می کند. به هر حال شما که پاسخ همه چیز را نمی دانید و نباید و نباید هم بدانید. همین قدر کافی است که بدانید پاسخ را کجا می توان پیدا کرد.
در خانه ی شما باید یک اطلس جغرافیایی، یک لغت نامه خوب و یک دایرةالمعارف (دایرةالمعارف تک جلدی کافیست) پیدا شود.
چاپ های کمی قدیمی تر آنها را می توانید به صورت دست دوم تهیه کنید. اگر چاپ آن به بیش از پنج سال پیش برمی گردد زحمت خریدن آن را به خود ندهید - با گذر زمان مرز کشورها تغییر می کند، به واژگان زبان، لغت های جدید افزوده می شود و واقعیت های علمی تغییر می کند. اگر رایانه ای با Rom - CD دارید می توانید یک CD تهیه کنید که تمام این منابع را شامل شود. اگر مودم داشته باشید می توانید در اینترنت به بسیاری از آنها دست پیدا کنید.
منابع مرجع را در جایی قرار دهید که به راحتی قابل دسترسی باشند. برای آموزشِ روشِ استفاده از این منابع به فرزندان خود، لازم نیست وقت زیادی صرف کنید. اگر به صورت عملی به آنها نشان بدهید مفیدتر و معنی دارتر است. به مثال زیر توجه کنید:
پسر: پدر، dingbat یعنی چه؟ انگار یک جور حیوان است، اما در این متن انگلیسی که من می خوانم آدم ها همدیگر را dingbat خطاب می کنند.
پدر: بیا معنی آن را پیدا کنیم. اگر معنی یک کلمه را ندانیم آن را در کجا می توانیم پیدا کنیم؟
پسر: لابد در فرهنگ لغت.
پدر: درست است، کدام حرف را بگردیم؟
پسر: D، اول dingbat.
پدر: باز هم درست گفتی، حالا از واژه ای راهنما که در بالای صفحه نوشته می شود برای پیدا کردن صفحه ای که dingbat در آن نوشته شده است استفاده می کنیم. این صفحه با diet شروع می شود و با dinghy تمام می شود پس فکر می کنم dingbat هم باید همین جا باشد، بله، همین جاست. می خواهی آن را بخوانی؟
پسر: ( dingbat. معنی اول: آدم کم عقل. معنی دوم: سنگ یا آجری که برای پرتاب استفاده می شود معنی سوم: شی ء کوچکی که نام آن را ندانند یا فراموش کرده باشند. معنی چهارم: یکی از علائم چاپگر) فکر می کنم آنی که در متن من استفاده شده است معنی اول است.
بعد از چند تمرین مانند تمرین فوق بچه ها می توانند به تنهایی معنی لغاتی را که نمی دانند در لغت نامه پیدا کنند و بدین ترتیب به جای این که به صورت منفعل اطلاعات را دریافت کنند، آن را به صورت فعال جست وجو کنند.

بخش 4 رفتار خوب را تغییر دهید

43. از واژه ها لذت ببرید و این لذت را نشان بدهید

داینا و تیم از مدت ها قبل از این که پسرشان بن به دنیا بیاید برای سرگرمی در ماشین، هنگام سفرهای طولانی با هم شعر می ساختند. هنگامی که به دیدن فامیل خود می رفتند، یکی از آن دو به طور ناگهان عبارتی را به زبان می آورد و این عبارت خط اول (شعر ماشینی) آنها را تشکیل می داد. سپس دیگری خط بعدی را می افزود و شعر آنها کیلومتر به کیلومتر بلندتر می شد. گاهی شعر آن قدر جذاب و پیچیده می شد که در آن لحظه کسی که پشت فرمان نبود آن را برای ادامه ی بازی روی کاغذ ثبت می کرد.
اخیراً در سفر به ویرجینیا طبق معمول داینا و تیم مشغول ساختن شعر بودند که ناگهان صدای ظریفی از صندلی عقب ماشین بلند شد و یک خط به شعر اضافه شد! او بن بود، پدر و مادر بن پنج ساله، هم متعجب شدند و هم خوشحال. بن هم مفهوم اساسی شعر را درک کرده بود و هم خطی به آن اضافه کرده بود که هم قافیه خط قبل بود. اکنون بن در بسیاری از اوقات در بازی والدین خود شرکت می کند و خطهای پیشنهادی او روز به روز علاوه بر قافیه، از نظر وزن معنا نیز بهتر می شوند.
در حالی که رانندگی می کنید می توانید واژه ای سخت و ناآشنا را برای فرزندانتان بخوانید، یا هنگام روزنامه خواندن واژه ای پرطمطراق و دهن پر کن را، بلند خوانی کنید. به ریتم ها و قافیه های ناهماهنگ در گفتار توجه کنید. به بازی های زبانی اهمیت بدهید چون فرزندانتان از این کار خوششان می آید و کم کم متوجه می شوند زبان ارزش کشف را دارد.