فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چگونه اتفاقات زندگی واقعی خود را تعریف کنیم

1. به موضوع اصلی بیاندیشید. مهم ترین اتفاقی که افتاد چه بود؟ برای داستان چه تیتری می توانید بگذارید؟
2. از ابتدا شروع کنید. افرادی را که نقش داشتند و محل وقوع جریان را توضیح دهید.
3. جزئیات طرح را به ترتیب وقوع اضافه کنید. سعی کنید از بیان جزئیات که به مفهوم اصلی ربط ندارند یا موضوع را مبهم می کنند، اجتناب کنید.
4. در صورت امکان برای داستان خود پایانی پر سر و صدا و هیجانی قرار دهید.

38. از بچه ها بخواهید داستان ها را ارزیابی کنند

کاترین می گوید: (کلافه شده ام، گزارش های را که درباره ی کودکان می نویسند می خوانم و کتاب هایی که برای بچه های هم سن بچه های من توصیه می کنند تهیه می کنم ولی هیچ وقت موفقیت آمیز از آب در نمی آیند. کتاب ها یا بیش از حد غم انگیز، یا فاقد جذابیت یا مبهم یا زیادی بزرگسالانه است. بچه های من ترجیح می دهند به جای این که از این کتاب های به اصطلاح داغ تازه را آزمایش کنند، خواندن همان کتاب های قدیمی و مورد علاقه ی خود را باز هم تکرار کنند.)
در 1979 سام سباستا درباره ی علایق بچه ها نسبت به انواع مختلف داستان تحقیقی انجام داد و به این نتیجه رسید که :
* بچه ها طرح هایی را دوست دارند که سریع پیش می رود.
* دوست دارند جزئیات محل وقوع داستان ذکر شود.
* در بسیاری از اوقات از داستان های پند آمیز لذت می برند.
* داستان های غم انگیز برای آنها ناخوشایند است.
* شخصیت های مهربان را دوست دارند.
داستان هایی که بچه ها معمولاً در سال های اول دبستان انتخاب می کنند شامل قصه های حیوانات، قصه های طنز، و داستان های واقع گرایانه درباره ی خانواده، دوستان و مدرسه است.
بچه های بزرگ تر کتاب هایی را می پسندند که موضوع آن فشارهای گروه هم سن و سالانه، عقاید سفت و سخت و تعصب آمیز و مشکلات خانوادگی است.
تعجبی ندارد که منتقدان همیشه همان کتاب هایی را که کودکان انتخاب می کنند، انتخاب نکنند. بچه های شما درباره ی ادبیات نظر خاص خود را دارند اما ممکن است برای بیان این نظرها به کمک نیاز داشته باشند. همانطور که تجربه خیلی خوب به شما نشان داده است:

هر کتابی ارزش خواندن ندارد

نباید انتظار داشته باشید فرزندتان به هر کتابی که به او توصیه می کنید با تمام وجود علاقه نشان دهد، حتی اگر این کتاب ها، کتاب های مورد علاقه دوران کودکی شما باشند. بهتر است به آنها اجازه بدهید از کتاب هایی که به نظر آنها بعد است بدگویی کنند و از کتاب هایی که لذت می برند تمجید کنند، اما آنها را تشویق کنید برای دفاع از عقیده ی خود دلیل بیاورند. کسی که خواندن را دوست دارد به صورت خودکار از هر مطلبی خوشش نمی آید؛ او با نگاهی انتقادی می خواند، ارزش ادبی را درک می کند، سبک و نقطه نظر نویسنده را دقیقاً بررسی می کند و به تدریج و به مرور زمان علایق شخصی خود را پیدا می کند.