فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چگونه برای تابستان برنامه مطالعه ی شخصی خود را تنظیم کنید

1. از فرزندانتان بپرسید برای تابستان چه آرزوهایی دارند. آیا می خواهند سفر کنند، به بازی های ورزشی بپردازند، باغبانی کنند؟ در کتابخانه کتاب هایی پیدا کنند که به این موضوع ها ربط داشته باشد.
2. با فرزندتان هدفی معقول برای مطالعه تعیین کنید، آیا فرزندتان می تواند در هفته یک کتاب بخواند؟ دو کتاب چه؟ آیا باید برای رسیدن به هدف پاداش بگیرد؟
3. برای ماه های تابستان یک تقویم درست کنید. هر بار که فرزندتان کتابی را تمام کرد از او بخواهید روی تقویم یک برچسب بچسباند.
4. فرزندتان را تشویق کنید درباره ی کتاب، یعنی موضوع، طرح داستان و شخصیت هایش برایتان تعریف کند. از او بپرسید که چه جنبه هایی از کتاب برای او خوشایند یا ناخوشایند بود.
5. به صورت منظم به کتابخانه سر بزنید. وقتی فرزندتان کتابی را تمام کرد حتماً کتاب دیگری در دسترس داشته باشید.
6. در پایان تابستان، سؤال های زیر را از فرزندتان بپرسید و برنامه مطالعه ی او را ارزیابی کنید.
آیا به هدف مطالعاتی اولیه خود دست یافتی؟
آیا چیز جدیدی یاد گرفتی؟
آیا در میان آنچه خواندی مطلب خیلی جالب هم بود؟
آیا مهارت های خواندنت پیشرفت کرده است؟

31. در سفرهای طولانی با ماشین کتاب بخوانید

کیت و شوهرش هر تابستان همراه سه فرزندشان با ماشین چبپ خود به مقصدی تازه فر می کنند: منتانا، کبک، کوه های نیومکزیکو. بیشتر دوستان کیت که حتی می ترسند سه بچه را با ماشین از خانه تا بازار ببرند تعجب می کنند که کیت چگونه می تواند خود را با سه بچه شش، ده و دوازده ساله در ماشین حبس کند و چندین روز 600 - 500 کیلومتر سفر کند.
کیت می گوید در صندلی عقب همیشه فقط دو نفر می نشینند پس اولین کاری که باید بکنم این است که جای نشستن هر کس را تعیین کنم. بیشتر روزها گرگ با چمدان ها در عقب ماشین می نشیند تا امبر و اشلی جای بیشتری داشته باشند. برای خوردن، شنا کردن و دیدن مناظر زیاد می ایستیم. بچه ها کلی کتاب نقاشی، کتاب مصور و داستان های ماجرایی همراه دارند. وقتی حوصله بچه ها سر می رود و با هم دعوا می کنند با هم (بیرون را تماشاکن) بازی می کنیم. ما همه در طول تابستان های گذشته بازی هایی اختراع کرده ایم. حتی اشلی هم تابستان گذشته یکی بازی اختراع کرد: هر کس تعداد بیشتری جیپ مانند جیپ ما می دید یک نوشیدنی جایزه می گرفت. این جوری وقتمان می گذرد و از شدت خشم نیز دیوانه نمی شویم.
سفرهای طولانی با ماشین می تواند حتی صبورترین پدر و مادرها را از پا دربیاورد و دادن داروی خواب آور به بچه ها چندان تجویز نمی شود. البته می توانید راه هایی پیدا کنید تا بچه ها در سفرهای طولانی از سر و کول هم بالا نروند. حتی بعضی از این روش ها تا حدودی کارکرد آموزشی نیز دارند:
*بچه ها را مسئول مسیریابی کنید: بچه ها می توانند، بسته به سن خود، نقشه، تابلوهای جاده، تابلوهای خیابان ها، علامت خروجی جاده ها یا علامت ابنیه تاریخی را بخوانند. اگر می خواهید برای صرف ناهار بایستید از فرزندانتان بخواهید تابلو رستوران مورد علاقه شان را پیدا کنند.
*(بیرون را تماشا کن) بازی کنید: بد نیست از پلاک خودروها شروع کنید. ببینید کدام یک از بچه ها می تواند زودتر از بقیه ده پلاک از ده استان مختلف ببیند، یا از استان مجاور ده پلاک پیدا کند. از بچه ها بخواهید خنده دارترین تابلوی تبلیغاتی یا عجیب ترین نام برای شهرهای سر راه یا تابلوی جالب ترین مکان دیدنی توریستی را پیدا کنند.
*با صدای بلند کتاب بخوانید: منطقی ترین مطلب برای خواندن، کتابچه ی راهنمای جدید است که همان روز به آنجا می رسید. از یکی از بچه ها بخواهید تمام اطلاعات مربوط به آنجا را با صدای بلند بخواند. اگر خانواده تان خیلی دموکراتیک باشد می توانید حتی برای اماکن دیدنی، محل اقامت، یا رستورانی که می خواهید امتحان کنید، رأی گیری کنید. کار دیگری که می توانید بکنید این است که هنگام دیدار از یک مکان، بروشور مربوط به آن را بردارید و وقتی به ماشین برگشتید آن را با صدای بلند بخوانید.
*بازی های لُغَوی بکنید: یک موضوع پیدا کنید، مثلاً حیوانات. یک حیوان نام ببرید: شیر نفر بعد باید حیوانی را نام ببرد که با حرف آخر حیوان قبلی، یعنی (ر) شروع شود. آن قدر ادامه بدهید تا همه خسته شوند سپس موضوع را عوض کنید. یا نام شهر، استان یا منطقه ای را که از آن عبور می کنید به فرزندانتان بگویید و از آنها بخواهید با استفاده از حروف آن هر چند لغت که می توانند روی کاغذ یادداشت کنند.
* بازی های جغرافیایی بکنید: سعی کنید به کمک خانواده، همه ی استان های کشور را به ترتیب الفبا نام ببرید، مراکز استان ها یا استان های مجاور استانی که در آن قرار دارید را نام ببرید. به اطلس مراجعه کنید تا جواب خود را کنترل کنید.
* از بچه ها بخواهید بازی اختراع کنند: به بچه ها پنج دقیقه فرصت دهید تا با هم قوانین یک بازی را تنظیم کنند و بتوانید با هم در ماشین بازی کنید. با گذر زمان می توانید قوانین بازی را اصلاح کنید و بهبود بخشید. شاید تعجب کنید بسیاری از این بازی ها نزد خانواده تان یک بازی محبوب می شود و می تواند همه را کیلومترها سرگرم کند.

32. به نوار قصه گوش کنید

یکی از آشنایان من هر روز برای رفتن به محل کار یک ساعت نیم رانندگی می کرد تا به لوس آنجلس برسد. اگر من مجبور می شدم چنین کاری کنم، حتماً دیوانه می شدم. اما او می گفت که این کار را دوست دارد و این زمان را (زمان خصوصی خود) می نامید که می توانست دور از خانواده و کار خود باشد. او این مسیر را در ماشین کوچک خود طی می کرد و هر هفته نوارهای داستان جدیدی را در ضبط صوت ماشین خود می گذاشت و این اولین باری بود که من درباره این شکل شنیداری ادبیات چیزی شنیدم. البته از آن موقع به بعد نوارهای داستان هم نزد کسانی که باید از خانه تا محل کار مسیری طولانی طی کنند و هم نزد کسانی که وقت مطالعه ندارند اما می توانند گوشی را روی گوش های خود بگذارند، بسیار محبوبیت پیدا کرده است.
نوار قصه هم برای بزرگسالان وجود دارد و هم برای بچه ها.
بعضی از نوارهای قصه های کودکان نیز در بسته هایی همراه کتاب قصه فروخته می شود تا کودک بتواند ضمن گوش کردن به قصه متن آن را نیز در کتاب دنبال کند. این روش برای تقویت مهارت هایی که به تازگی در خواندن پیدا شده، روش مؤثری است و قابل درک است که چرا والدینِ نگران نیز از آن استقبال می کنند. البته این روش هرگز نباید جای خواندنِ والدین یا خواندن برای والدین را بگیرد.
بعضی از نوجوانان، علی رغم این که در کودکی خوب می خواندند، ترجیح می دهند درِ اتاق را روی خود ببندند و گوشی واکمن را روی گوش های خود بگذارند. نوار قصه برای چنین نوجوانانی نیز می تواند مفید باشد. نوارهای قصه در بسیاری از کتابخانه ها و کتابفروشی ها یافت می شود. صورت زیر برخی از نوارهای موجود در بازار را ذکر می کند.
* حسن کچل
* ترانه های کودکان
* لچک قلی
* حسن و خانم حنا
* اتل متل توتوله
* بزبزقندی
* و ...