فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چند داستان کلاسیک کودکان (کارتون)

نویسنده
عنوان
سال تولید
آندرسن، اچ. سی.
بای، جِی. ام.
بیگل، پیتر
کارول، لوئیس
دوبیومونت، ماری لپرینس
برادران گریم


هوگو، ویکتور
کیپلینگ، رادیارد
لوئیس، سی. اس.
میلنه، آ.آ.
سالتُن، فلیکس
وایت، ای. بی.
وایت، تی. اچ.
پری دریایی کوچک
پیتر پَن
آخرین اسب شاخدار
آلیس در سرزمین عجایب
پینوکیو
دیو و دلبر
سیندرلا
زیبای خفته
سفیدبرفی و هفت کوتوله
گوژپشت نُتْردام
کتاب جنگل
شیر، جادوگر و کمد لباس
وینی پو
بامبی
تار عنکبوت شارلوت
شمشیر در سنگ

1989
1958
1982
1951
1940
1991
1950
1959
1937
1996
1967
1979
1989
1942
1973
1963

چند داستان کلاسیک کودکان (فیلم)

آلکوت، لوئیزا.ام.
مردان کوچک
زنان کوچک
1935
1995
براساس عناوین ترجمه شده به فارسی یا کتاب و فیلم های فارسی.

29. از کتاب هایی که موضوع آن جشن های ملی و مناسبت های مذهبی است، استفاده کنید

در کتابخانه عمومی محله ما، کتاب های کودکان در یک سمت سالن اصلی قرار دارد. اولین باری که به آن قسمت سر زدم تعجب کردم: یک فقسه ی کامل از کتابخانه به کتاب هایی اختصاص داده شده بود که موضوع آن جشن های ملی و مناسبت های مذهبی بود، چه دابیات داستانی، چه کتاب های غیر داستانی، چه شعر و چه انواع ادبی دیگر. ظاهراً میزان درخواست این کتاب ها از طرف والدین و معلم ها آنقدر زیاد است که کتابدارها مجبور شده اند آنها را از سایر کتابها جدا کنند. اگر در قفسه جدایی باشند راحت تر می شود به آنها دسترسی پیدا کرد. از آن پس دقت کردم و دیدم در کتابخانه ها و کتاب فروشی های دیگر نیز قفسه مشابهی وجود دارد که به کتاب های مربوط به جشن های ملی و مناسبت های مذهبی اختصاص دارد.
اگر تردید دارید که ادبیات الهام گرفته از مناسبت های ملی و مذهبی تا چه حد نزد مردم محبوب است یک لحظه به فیل های آهنگ برنادت و کریسمسِ چارلی براوان بیاندیشید. اهمیتی ندارد که شما یا فرزندانتان چند بار این فیلم ها را دیده باشید، آنها در تار و پود مناسبت های ملی و مذهبی تنیده شده اند.
برقرار کردن رابطه بین ادبیات و زمان معقول به نظر می رسد. معلمین همیشه همین کار را می کنند و مناسبت های ملی و مذهبی را هر سال با دانش آموزان خود مرور می کنند، از روز دانش آموز گرفته، تا سالگرد انقلاب و پیروزی و روز استقلال و اعیاد مذهبی و ...
کتابدار می تواند به شما کمک کند تا کتاب هایی را پیدا کنید که به این مناسبت ها مربوط می شود. بعضی از آنها را می توانید هنگام خواب برای بچه ها بخوانید و بعضی را می توانید به آنها بدهید تا به تنهایی بخوانند**. در ایران ما می توانیم به مناسبت های مختلف نظیر میلاد حضرت رسول(ص)، تولد حضرت علی(ع)، روز عاشورا و ...، کتاب هایی را تهیه و در اختیار کودکانمان قرار دهیم. همین کار را به مناسبت 22 بهمن، سالروز ملی شدن نفت، انقلاب مشروطه، روز آزادی خرمشهر و ... می توان انجام داد. (ن)***.