فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

25.مراجعه به کتابخانه را در روال کارهای جمعی خانواده قرار دهید

من با بهترین دوست خود در کتابخانه آشنا شدم. سال 1963 بود و ما در مقابل قفسه ی (سری زندگی نامه ها) در قسمت کودکان با هم برخورد کردیم. هر دویمان مجذوب این سری کتاب ها شده بودیم و علاقه ما به آنها بیشتر به خاطر تعداد زیاد کتاب های موجود در سری بود تا به خاطر علاقه قلبی به زندگی قهرمانان آمریکایی. ما هر دو اهل رقابت بودیم و ملاک یادگیری برای ما نه دانش کسب شده بلکه کمیت کتاب هایی بود که می خواندیم.
ما به تنهایی به کتابخانه نمی رفتیم. خانواده هایمان نیز می آمدند، در طول کودکیمان، شنبه هر هفته با خانواده هایمان به آنجا می رفتیم. شنبه صبح که می شد کتاب ها از زیر تخت، پشت کوسن های مبل، از روی میز آشپزخانه، و از لای قفسه کتاب اتاق نشیمن جمع می کردیم. آنها را در یک جعبه می چیدیم، سوار ماشین می شدیم و به کتابخانه می رفتیم. آنجا پخش می شدیم: بزرگسالان به اتاق بزرگسالان می رفتند، بچه های کوچک به سراغ کتاب های تصویری، و من دوستم به سراغ کتاب های سری.
جین چال، کارشناس خواندن، معتقد است که خواندن سه پیش نیاز دارد: قابلیت دسترسی، قابلیت خواندن و علاقه. مراجعه مکرر به کتابخانه هر سه پیش نیاز را فراهم می کند. والدین ما که رفتن به کتابخانه را روال خانوادگی قرار داده بودند، به ما خدمت بزرگی کردند.
* آنها منبع بی پایانی از مطالب خواندنی در اختیارمان قرار دادند. (قابلیت دسترسی)
* آنها کاری کردند که بتوانیم مطالبی را پیدا کنیم که با سن و توانایی خواندنمان هماهنگی داشته باشد. (قابلیت خواندن)
* آنها ما را به جایی بردند که بتوانیم درباره ی هر موضوع یا در هر سبک ادبی قابل تصور مطلب پیدا کنیم. (علاقه)
و مهم تر از همه:
* آنها خواندن را به صورت یک عادت مشترک خانوادگی درآوردند و بدین ترتیب باز هم بر اهمیت آن تأکید کردند.
ممکن است از فکر این که باید هر روز در معرض دید فرزندتان، یا برای فرزندتان بخوانید، حیران شوید (مراجعه کنید به روش های 1 و 3).
ممکن است بودجه تان اجازه ندهد خیلی کتاب یا مجله بخرید (مراجعه کنید به روش 16). پس مراجعه منظم به کتابخانه می تواند کمک کند. وقتی فرزندتان آموخت که نام خود را بنویسد می توانید او را عضو کتابخانه کنید و برایش کتاب قرض کنید.
کتابخانه عمومی محلتان ممکن است تنها از یک اتاق تشکیل شده باشد و یا یک ساختمان بزرگ باشد. اما در هر کتابخانه ای کسی هست که بتواند شما را با آنجا آشنا کند و قوانین کتابخانه را برایتان توضیح دهد.
اطلاعات زیر را حتماً بدست بیاورید:
1. زمان مجاز برای نگه داشتن هر کتاب چقدر است؟
2. جریمه تأخیر در باز گرداندن کتاب چیست؟
3. آیا اتاق یا قسمت کودکان وجود دارد؟
4. آیا جلسات کتابخوانی با صدای بلند برای بچه ها برگزار می شود؟
5. آیا برنامه ی مطالعه ی تابستانی برگزار می شود؟
6. ساعت کار کتابخانه چگونه است؟
7. آیا کتابخانه خدمات ویژه مانند دوره های آموزشی یا جلسات سخنرانی ارائه می دهد؟
به فرزندانتان بفهمانید که باید در کتابخانه سکوت را رعایت کرد و باید از اموال کتابخانه بادقت و ملاحظه نگهداری کرد. با رفتار خودتان به آنها نشان بدهید که کتابخانه جای مخصوص و باارزشی است که تمام خانواده می تواند از آن لذت ببرد.
وقتی من و دوستم به سن بلوغ رسیدیم، دیگر همراه خانواده به کتابخانه نمی رفتیم. (بچه ها بالاخره در یک زمان در مقابل حرکت های جمعی خانواده شورش می کنند. به آنها بگویید که هر وقت مایل باشند با شما بیایند از همراهی آنها استقبال خواهید کرد اما اگر ترجیح می دهند به تنهایی به کتابخانه بروند، باز هم می توانند.) اکنون که از آن زمان 30 سال گذشته است و من و دوستم در فاصله 5 هزار کیلومتری هم زندگی می کنیم باز هم برای خواندن مطالب بیشتر، درباره ی موضوعات بیشتر، با هم رقابت می کنیم و هنوز هم کتابخانه ی عمومی را بخشی از خانه ی خود به حساب می آوریم.

26.به نمایشگاه های کتاب بروید

(وقتی برای اولین بار به نمایشگاه کتاب رفتم ده ساله بودم، سالن بزرگی را به یاد می آورم که پر بود از غرفه ها و قفسه های کتاب. در گوشه ای از سالن بچه ها دور میز نشسته بودند و برای شرکت در مسابقه، نقاشی می کشیدند و در گوشه ای دیگر، روی میز دور نویسنده ای حلقه زده بودند که داشتان خود را با صدای بلند برای بچه ها می خواند. آن روز بادستی پر و با کلی کتاب و اسباب بازی فکری به خانه برگشتم اما بهترن خاطره برایم این بود که در یکی از غرفه ها با نویسنده محبوب خود آشنا شدم، با او صحبت کردم و او نیز با کمال مهربانی کتاب جدید خود را برایم امضاء کرد.)
فروشگاه های زنجیره ای کتاب جای بسیار جالبی برای جلب علاقه کودکتان به کتاب و کتابخوانی است. در بسیاری از آنها علاوه بر ارائه کتاب های کودکان بخش هایی نیز تعبیه شده است که به فعالیت های جنبی اختصاص دارد. اجرای نمایش های عروسکی، گروه های قصه خوانی، کارگاه های داستان نویسی، آشنایی با نویسندگان کودکان، همه فعالیت هایی اند که می توانند در شکوفا کردن علاقه ی فرزندانتان نسبت به کتاب و کتابخوانی تأثیر بگذارند.
به آگهی ها و پوسترهایی که زمان و مکان برگزاری نمایشگاه های کتاب را تبلیغ می کنند دقت و سعی کنید با خانواده در این نمایشگاه ها حضور پیدا کنید. شما می توانید به غرفه های بزرگسالان سر بزنید و کتاب های مورد علاقه ی خود را بررسی کنید و به فرزندانتان اجازه بدهید که هم زمان در غرفه های مخصوص کودکان گردش و در فعالیت های جنبی بخش کودکان شرکت کنند.
حس دیگر این نمایشگاه ها، برخورداری از تخفیف ویژه خرید کتاب است!

27.فرزند خود را با کتاب های سری آشنا کنید

وقتی بچه بودم عاشق کتاب های سری بودم، (مثل قصه های خوب برای بچه های خوب)، و تا امروز هم علاقه ی خود را حفظ کرده ام. وقتی از یک کتاب لذت می بریم و بعد می فهمیم که همان نویسنده درباره ی همان شخصیت ها و همان مکان، سه، شش یا ده جلد دیگر نیز کتاب نوشته است، هیجان زده می شویم. امروزه گرچه سلیقه ام نسبت به موضوع کتاب های مورد علاقه کودکی ام تغییر کرده روشم هنوز همان روش است: باید تک تک کتاب ها را بخوانم و بی صبرانه انتظار جلد بعدی را بکشم.
کتاب های سری برای خواننده بهترین دوست به حساب می آید. گاهی محبوبیت این کتاب ها نه به خاطر کیفیت ادبی بلکه به خاطر کمیت آنهاست. بچه ها آنها را یک جلد بعد از دیگری با سرعت می خوانند و باز هم منتظر جلد بعدی اند.
گاهی که بچه ها به سری کتاب های مورد علاقه ی خود دست می یابند به کلی از جلوی چشم غیب می شوند و فقط هرچند گاه یک بار پدیدار می شوند تا بگویند: (بعدی کجاست؟)
البته بسیاری از کتاب های سری از ارزش ادبی نیز برخوردارند و بسیاری از نویسندگان بزرگ و محبوب به مجموعه ی کتاب های کودکان سری های سه یا چند جلدی افزوده اند.
اگر می خواهید فرزندانتان به خواندن علاقه مند شوند و اگر می خواهید از دیدن این که غرق یک کتابی شده اند لذت ببرید، می توانید کمی هم از کیفیت کتاب چشم پوشی کنید. فرصت برای خواندن آثار کلاسیک در آینده بسیار است. در واقع اگر زرنگ باشید می توانید نویسندگانی مانند آلکوت، کیپلینگ و شکسپیر را نیز به عنوان سری نویس معرفی کنید**. در ایران مجموعه های زیر را می توان تهیه کرد:
الف. مجموعه ی 10 جلدی فسقلی ها، ناشر: کتاب های بنفشه (واحد کودکان و نوجوانان انتشارات قدیانی).
ب. مجموعه ی کتاب های نگاهی به تاریخ علم، ایزاک آسیموف، انتشارات فاطمی.
ج. مجموعه کتاب های سفرهای علمی، انتشارات افق.
و ...***.