فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

24.برای خانواده دفتر یادگاری درست کنید

وقتی بچه بودم، سرگرمی مورد علاقه مان در روزهای بارانی ورق زدن دفترهای یادگاری قدیمی پدر و مادرمان بود. مادرم که در کودکی صدای قشنگی داشت، دفترهای یادگاری بزرگی داشت که برنامه ی کنسرت ها، قطعات موسیقی، عکس ها و گل های خشک خود را در آن چسبانده بود که حس گنجکاوی ما را نسبت به آن دوره زندگی او تحریک می کرد. پدرم از روزهایی که در نیروی دریایی گذرانده بود، یک آلبوم بزرگ عکس نگه داشته است که در بالای هر عکس عنوانی نوشته شده است. با دیدن این آلبوم به حقایق تازه ای درباره پدرم دست یافتم: او در لباس نظامی بسیار خوش تیپ بود، زمانی پیپ می کشیده، مدتی از عمر خود را در جاهای بسیار عجیب سپری کرده و به کشیدن کاریکاتورهای خنده دار علاقه داشته است. این دفترهای یادگاری که سالها قبل از تولد ما گرد آوری شده بودند بخشی از تاریخ خانوادگی ما را حفظ کرده بودند.
گردآوری دفتر یادگاری علاوه بر این که روشی عالی برای حفظ تاریخ خانواده است می تواند یک تجربه آموزشی فوق العاده نیز باشد. کشوی عکس هایی را که با عکس فرزند قنداقی تان شروع می شود بیرون بریزید. بلیط هواپیمای اولین سفر هوایی خود یا کودکتان، برچسب هایی که هیچ وقت به ماشین خود نچسباندید، کارت تبریک هایی که از فامیل دریافت کرده اید و هر چیزی که بخشی از فرهنگ خانواده ی شما را تشکیل می دهد می تواند در دفتر یادگاری قرار بگیرد.
بچه های سنین مختلف می توانند در گردآوری این دفتر یادگاری کمک کنند. کارها را به روشی که به نظرتان معقول می آید تقسیم بندی کنید.

بچه های کوچک تر می توانند ...

* عکس ها را به دسته های مختلف تقسیم کنند.
* عکس ها یا کارت پستال ها را روی صفحه تنظیم کنند.
* برای هر صفحه عنوانی جدی یا طنز پیشنهاد کنند.
* در صفحات دفتر، نقاشی، کاریکاتور یا طرح بکشند.

بچه های بزرگ تر می توانند ...

* مطالب را به ترتیب زمان مرتب کنند.
* برای عکس یا کارت پستال ها عنوان یا توضیح بنویسند.
* عکس ها یا مطالب یا یاد گاری ها را به صفحه ی دفتر بچسبانند یا وصل کنند.
* برای دفتر یادگاری نمایه تنظیم کنند.
وقتی دفتر یادگاری تان کامل شد اجازه بدهید فرزندانتان آن را رسماً به دوستان یا اعضای فامیل نشان دهند. حتی بچه هایی که سواد خواندن ندارند نیز می توانند متنی را که خود آفریده اند (بخوانند) - آنها می توانند موضوع هر عکس یا یادگاری را تعریف کنند. بچه های بزرگ تر می توانند عنوان ها یا توضیحات را با صدای بلند بخوانند. دفتر یادگاری را جایی بگذارید که همه اعضای خانواده بتوانند آن را در روزی بارانی که می خواهند در جاده خاطرات سفر کنند، به راحتی پیدا کنند.