فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

22.برای فرزندتان یک دوست مکاتبه ای پیدا کنید

تاکوئو با والدین خود برای یک اقامت دو ساله از ژاپن به شیکاگو آمد. گرچه ابتدا هیچ انگلیسی بلد نبود اما علاقه او به بیس بال و رفتار دوستانه اش باعث شد که نزد پسرهای کلاس محبوبیت کسب کند. نالدو که هم ورزشکار خوبی بود و هم دلقک کلاس بود تاکوئو را زیر پر و بال خود گرفت.
تاکوئو به سرعت یاد می گرفت و به زودی توانست به انگلیسی بخواند و بنویسد و داستان هایی را از سرزمین مادراش تعریف کند. گرچه ابتدا از نظر خواندن هم سطح دوست خود نالدو بود، اما سرعت ارتقا پیدا کرد و به رده دوم کلاس رسید.
هنگام بازگشت به ژاپن تاکوئو قول داد که برای نالدو نامه بنویسد. نالدو تا آن زمان از کسی نامه دریافت نکرده بود. اما تاکوئو به قول خود وفا کرد و از فرودگاه توکیو برای نالدو یک کارت پستال فرستاد و در آن از جریانات خنده داری که در سفر طولانی هوایی آنها رخ داده بود، تعریف کرد. نالدو و تاکوئو از آن پس به صورت مرتب با هم مکاتبه کرده اند. تنها چیزی که نالدو بیرون از کلاس می نویسد نامه است و بیشترین لذت که از خواندن می برد، هنگام خواندن نامه های تاکوئو است.
بعضی از بچه ها برای خواندن به ترغیب زیادی نیاز ندارند، آنها می دانند که با خواندن وارد دنیای تازه ای می شوند، با شخصیت های تازه آشنا می شوند و چیز جدیدی می آموزند، و همین برایشان کافی است. وقتی در پست مطلبی را دریافت می کنیم که حامل نام ماست برای خواندن آن ترغیب می شویم. کمتر بچه ای پیدا می شود که نامه ای را نخوانده کنار بیاندازد تا تلویزیون تماشا کند تا به بازی های رایانه ای بپردازد. حتی نامه های تبلیغاتی نیز برای کسی که نامه های زیادی دریافت نمی کند، می تواند هیجان انگیز باشد. بهترین دوست مکاتبه ای برای فرزند شما کسی است که تقریباً هم سن و سال خود او باشد. دوست مکاتبه ای او می تواند، پسر خاله، فرزند یکی از همکاران شما یا یک دانش آموز خارجی باشد. در بهترین حالت فرزند شما می تواند با دوست مکاتبه ای خود علایق مشترکی داشته باشد، اما در بسیاری از اوقات حتی کسانی که زمینه های زندگی شان با هم کاملا متفاوت است می توانند با هم مباحث مکتوب خوبی داشته باشند.
دریافت نامه از دوست مکاتبه ای می تواند برای کسی که نسبت به خواندن بی میل است، انگیزه ی تازه ای باشد.این نامه ها به خواندن جدی نیاز دارند (مراجعه کنید به روش 34)، به خصوص اگر گیرنده قصد پاسخ دادن داشته باشد. گیرنده ی نامه می تواند مطابق میل خود نامه را نگه دارد تا بعداً بخواند، یا آن را به کسی دیگری نشان دهد. نامه دوست مکاتبه ای جنبه ای کاملا شخصی دارد و به همین علت برای خواننده جالب است. برای کمک به فرزندتان در جهت حفظ یک رابطه ی خواندن / نوشتن خوب با دوست مکاتبه ای خود، نکات زیر را به او توصیه کنید.

چگونه دوستی مکاتبه ای را فعال نگه داریم

1. به مطالبی که دوستت می گوید یا می پرسد پاسخ بده.
2. درباره ی زندگی، احساسات، آرزوها و اهداف بگو.
3. درباره ی زندگی، احساسات، آرزوها و اهداف دوست مکاتبه ای ات سؤال کن.
4. نقاط مشترکتان را پیدا کن و درباره ی آنها بنویس.
5. نقاط تمایزتان را پیدا کن و درباره ی آنها بنویس.
6. برای همدیگر عکس و یادگاری بفرستید.
7. طوری بنویس که انگار با دوستت مستقیماً صحبت می کنی.
8. اگر دوست مکاتبه ای ات اینترنتی است باهم قرار ملاقات نگذارید. اگر ارتباط مکاتبه ای فرزندتان موفقیت آمیز شد و فرزندتان از نوشتن و دریافت نامه لذت می برد می توانید موارد مشابه زیر را برای برقراری ارتباط به او پیشنهاد کنید:
* به نویسنده مورد علاقه خود نامه بنویس و بگو که چرا از کتابش لذت بردی.
* برای اعضای فامیل که دور از شما زندگی می کنند یک خبرنامه درست کنید.
* برای سردبیر روزنامه مورد علاقه و یا محلی خود نامه ای بنویس و نظر خود را درباره ی یک موضوع مهم بیان کن.

23.در خانواده داستان های تجربه ی زبانی خلق کنید

وقتی دانشجوی کارشناسی ارشد بودم، در آموزش خواندن مفهوم جدیدی مطرح شد: تجربه ی زبانی. براساس این مفهوم توانایی شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن، بخشی از طیف تجربه ی ارتباطی فرد را تشکیل می دهد و گفتار، نقاشی و نوشتن را که وسیله بیانی افراد است، نباید از خواندن جدا کرد.
تاکنون برنامه ی درسی کامل و بی نقصی ارائه نشده است اما این که برای یادگیری خواندن و نوشتن از زبان شفاهی بچه ها شروع کنیم هنوز هم معقول به نظر می رسد. بیشتر اساتید آموزش نیز معتقدند که برای مطالعه هنرهای زبانی باید خواندن، نوشتن، شنیدن و گفتن را به صورت یک پارچه در نظر گرفت.
براساس رویکرد تجربه ی زبانی، نوشتن یعنی ثبت زبان شفاهی و خواندن نوعی گفت و گو بین نویسنده و خواننده است. بدین ترتیب توانایی اولیه ی کودک برای حرف زدن و شنیدن به طور طبیعی با خواندن و نوشتن ترکیبی یک پارچه به وجود می آورد. (داستان تجربه زبانی) داستانی است که کودک براساس تجربه خود و به زبان خود بیان می کند.
بسیاری از بچه ها که تازه خواندن می آموزند برای خواندن مطلبی درباره زندگی خود انگیزه ی زیادی دارند. به همین دلیل (داستان های تجربه ی زبانی) در سال های اولیه دبستان برای آموزش خواندن بسیار مفیدند. سن و سال کودکتان هر چه باشد می توانید از داستان های تجربه ی زبانی او به عنوان مطالب خواندنی جالب استفاده کنید.