فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

20.کارهایی را اختراع کنید که به خواندن مربوط می شود

اولین کاری که در ازایش پول گرفتم سفارش دادن مقاله برای پدرم بود، کارم این بود که کارت مخصوص را پر کنم، آدرس مقاله را از پایین صفحه کپی کنم و آدرس گیرنده را بنویسم. پدرم برای هر کارت یک سکه به من می داد. تلفظ و معنی بسیاری از کلماتی را که آن روزها می نوشتم، حتی امروز هم نمی دانم، کد پستی تقریباً تمام شهرک های دانشگاهی ایالات متحده را نیز حفظ شدم.
حتماً کارهای زیادی در خانه دارید که حوصله یا فرصت انجام آنها را ندارید. کدام یک از این کارها شامل خواندن یا نوشتن می شود؟ اگر فرزندتان کسل و بی حوصله است، آیا می توانید او را به انجام آن کار ترغیب کنید؟ شاید فکر کنید که اگر برای فرزندتان کار بسازید برای خودتان دردسر تراشیده اید اما وقتی تعطیلات طولانی تابستانی فرا می رسد و استخر به علت تعمیرات تعطیل است، این جور کارها می تواند نعمتی باشد. به پیش نهادهای زیر فکر کنید و خودتان نیز کارهایی را پیشنهاد کنید:
* از فرزندتان بخواهید یک صورت غذا براساس حروف الفبا برایتان تهیه کند یا دستور تهیه غذاهایی را که با عجله از تلویزیون یادداشت کرده اید، برایتان پاک نویس کند یا در کامپیوتر تایپ کند.
* از فرزندتان بخواهید از جشن ها و مراسم و سالگردهای افراد فامیل یک تقویم درست کند و آن را برای سایر اعضای فامیل نیز ارسال کند.
* عکس هایی را که می خواهید در آلبوم بچینید به فرزندتان بدهید و از او بخواهید تاریخ و محل گرفتن هر عکس را روی یک برچسب مشخص کند.
* از فرزندتان بخواهید قفسه کتاب یا مجموعه نوارها و CDهایتان را به ترتیب حروف الفبا و براساس نام خانوادگی نویسنده یا خالق اثر مرتب کند.
* از فرزندتان بخواهید کارهایی را که هر یک از اعضای خانواده باید در خانه انجام دهد، به صورت یک تقویم هفتگی بنویسد که روی در یخچال نصب کنید.
* اگر می خواهید همراه خانواده یا برای خانواده کاری انجام دهید که نیاز به تحقیق و جمع آوری اطلاعات دارد، از فرزندتان بخواهید بخش تحقیق و جمع آوری اطلاعات را به عهده بگیرد. مثلاً برای خرید ماشین، انتخاب محل مناسب برای مسافرت و غیره.
اگر برای فرزندتان عاقلانه کار اختراع کنید، نه تنها مهارت های خواندن و نوشتن او را تقویت می کنید بلکه ترتیب آن را می دهید که او برخی از کارهای شما را نیز برایتان انجام دهد. کاری که برای شما تکراری است و هیچ ارزش ذهنی ندارد می تواند برای فرزندتان واقعاً جالب یا مشکل باشد، به خصوص اگر طوری آن را نشان دهید که ضروری و باارزش به نظر برسد.

21.مجلاّت کودکان را مشترک شوید

روزی که مجله خواننده هفتگی پخش می شود، حتی پر سر و صداترین گروه بچه های کلاس سوم نیز ساکت و آرام می شوند. این مجله خبری هفتگی شامل اخبار کوتاه مربوط به بچه ها، داستان و معما و پازل می شود. اما بزرگترین حسن این مجله این است که هر یک از بچه ها نسخه مخصوص خود را دریافت می کند. بچه ها می توانند در آن بنویسند یا قسمتهایی از آن را ببرند به خانه ببرند تا به سایر اعضای خانواده نشان دهند. این که محتوای مجله چه باشد مهم نیست، فکری که پشت آن خوابیده است عالی است. ضمیری که در عنوان مجله به کار رفته است گویای همه چیز است: این مجله مال من است. در کلاس درس کمتر چیزی پیدا می شود که واقعاً مال بچه ها باشد اما این چند ورق خبرنامه مال خود آنهاست.
احساس تملک نسبت به مطلب می تواند بی علاقه ترین خواننده را نسبت به ورق زدن و خواندن آن ترغیب کند. به همین دلیل است که داستان های شخصی بچه ها تا این حد برای خواننده ی کم سن و سال مؤثر است (مراجعه کنید به روش 23) و به همین دلیل است که نامه نگاری روش موفقیت آمیزی برای وادار کردن بچه ها به استفاده از مهارت های زبانی است (مراجعه کنید به روش 22). اگر فرزندتان در میان محموله های پستی مجله ای پیدا کند که به نام و آدرس او فرستاده شده باشد، سن و سالش هر چه باشد، به خواندن آن ترغیب می شود.
مجله های بچه ها براساس موضوع و گروه سنّی دسته بندی می شوند و به همین دلیل است که جالب اند. فرزند شما بیشتر به چه مطالبی علاقه دارد؟ به چه فعالیت هایی علاقه دارد؟ برای هر سلیقه ای می توانید مجله ای پیدا کنید. قبل از آن که سرمایه گذاری کنید و مجله را آبونمان شوید می توانید چند شمار آن را از کتابخانه قرض کنید تا علاقه ی فرزندتان را آزمایش کنید. کتابدار نیز شاید بتواند به شما در پیدا کردن عنوان مجلات مناسب کمک کند.
آبونمان مجله یک هدیه ی عالی است. صورت زیر عنوان بعضی از مجلات خوب را نشان می دهد.

22.برای فرزندتان یک دوست مکاتبه ای پیدا کنید

تاکوئو با والدین خود برای یک اقامت دو ساله از ژاپن به شیکاگو آمد. گرچه ابتدا هیچ انگلیسی بلد نبود اما علاقه او به بیس بال و رفتار دوستانه اش باعث شد که نزد پسرهای کلاس محبوبیت کسب کند. نالدو که هم ورزشکار خوبی بود و هم دلقک کلاس بود تاکوئو را زیر پر و بال خود گرفت.
تاکوئو به سرعت یاد می گرفت و به زودی توانست به انگلیسی بخواند و بنویسد و داستان هایی را از سرزمین مادراش تعریف کند. گرچه ابتدا از نظر خواندن هم سطح دوست خود نالدو بود، اما سرعت ارتقا پیدا کرد و به رده دوم کلاس رسید.
هنگام بازگشت به ژاپن تاکوئو قول داد که برای نالدو نامه بنویسد. نالدو تا آن زمان از کسی نامه دریافت نکرده بود. اما تاکوئو به قول خود وفا کرد و از فرودگاه توکیو برای نالدو یک کارت پستال فرستاد و در آن از جریانات خنده داری که در سفر طولانی هوایی آنها رخ داده بود، تعریف کرد. نالدو و تاکوئو از آن پس به صورت مرتب با هم مکاتبه کرده اند. تنها چیزی که نالدو بیرون از کلاس می نویسد نامه است و بیشترین لذت که از خواندن می برد، هنگام خواندن نامه های تاکوئو است.
بعضی از بچه ها برای خواندن به ترغیب زیادی نیاز ندارند، آنها می دانند که با خواندن وارد دنیای تازه ای می شوند، با شخصیت های تازه آشنا می شوند و چیز جدیدی می آموزند، و همین برایشان کافی است. وقتی در پست مطلبی را دریافت می کنیم که حامل نام ماست برای خواندن آن ترغیب می شویم. کمتر بچه ای پیدا می شود که نامه ای را نخوانده کنار بیاندازد تا تلویزیون تماشا کند تا به بازی های رایانه ای بپردازد. حتی نامه های تبلیغاتی نیز برای کسی که نامه های زیادی دریافت نمی کند، می تواند هیجان انگیز باشد. بهترین دوست مکاتبه ای برای فرزند شما کسی است که تقریباً هم سن و سال خود او باشد. دوست مکاتبه ای او می تواند، پسر خاله، فرزند یکی از همکاران شما یا یک دانش آموز خارجی باشد. در بهترین حالت فرزند شما می تواند با دوست مکاتبه ای خود علایق مشترکی داشته باشد، اما در بسیاری از اوقات حتی کسانی که زمینه های زندگی شان با هم کاملا متفاوت است می توانند با هم مباحث مکتوب خوبی داشته باشند.
دریافت نامه از دوست مکاتبه ای می تواند برای کسی که نسبت به خواندن بی میل است، انگیزه ی تازه ای باشد.این نامه ها به خواندن جدی نیاز دارند (مراجعه کنید به روش 34)، به خصوص اگر گیرنده قصد پاسخ دادن داشته باشد. گیرنده ی نامه می تواند مطابق میل خود نامه را نگه دارد تا بعداً بخواند، یا آن را به کسی دیگری نشان دهد. نامه دوست مکاتبه ای جنبه ای کاملا شخصی دارد و به همین علت برای خواننده جالب است. برای کمک به فرزندتان در جهت حفظ یک رابطه ی خواندن / نوشتن خوب با دوست مکاتبه ای خود، نکات زیر را به او توصیه کنید.