فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چگونه هنگام تعمیر خانه تمرین خواندن کنیم

1. ابزارتان را با فرزندتان بررسی کنید و درباه ی نام، کار و طرز کار هر یک صحبت کنید. حتماً تأکید کنید که بعضی از ابزارها فقط باید توسط بزرگسالان استفاده شود.
2. از ابزاری که برای انجام یک کار خاص لازم دارید صورتی تهیه کنید، از فرزندتان بخواهید آن را بخواند، ابزار را پیدا کنید و آنها را آماده کند.
3. مسئولیت اشیا را به فرزندتان بسپارید. اگر می خواهید ماشین لباس شویی را نصب کنید، ممکن است داخل بسته مخصوص لوازم آن یک صورت از لوازم نیز وجود داشته باشد. از فرزندتان بخواهید صورت را بخواند و اطمینان حاصل کند که همه لوازم ذکر شده در بسته مخصوص موجود است.
4. به هر چیزی که می خواهید اشاره کنید. علاوه بر دستورالعمل های موجود، چیزهای دیگری نیز هست که باید آنها را بخوانید.
دخالت دادن بچه ها در کار تعمیرات خانگی حُسن دارد، چون بچه ها با دیدن نتایج کار به اهمیت خواندن پی می برند. اگر لوله یا اتصالاتی که تازه تعویض شده اند دچار مشکل شوند یا دستشویی ای که پدر تازه نصب کرده است از جا کنده شود و به زمین بیفتد، لابد یک جای کار ایراد داشته است. این جور فاجعه ها معمولا زمانی رخ می دهند که از دستورالعمل پیروی نشود. (گاهی نیز به این دلیل است که دستورالعمل درست نوشته نشده است اما این دیگر از حوصله این کتاب خارج است.)

14.برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: کارهای دستی

بسیاری از آشنایان ما برای خواندن رمان و زندگی نامه وقت ندارند چون وقت آزاد خود را صرف کارهای دستی می کنند. یکی از این زنان برای بچه های دوستانش لحاف های بسیار زیبایی می دوزد، یکی برای سرگرمی صندلی های حصیری می بافد و شوهرش ساعت های قدیمی را تعمیر می کند. یکی از زنان لباس همه اعضای خانواده خود را می دوزد و یکی دیگر مبلمان قدیمی را بازسازی می کند. همه این افراد سرگرم کارهایی اند که خواند را نیز به نوعی شامل می شوند و بچه های آنها نیز می توانند از پرداختن به این کارها سود ببرند.
مطالب غیرادبی معمولا اهداف زیر را پی گیری می کند: دادن اطلاعات، متقاعد کردن و دستور دادن یا راهنمایی کردن. ما از صبح تا شب چه پشت جعبه مایکروفر، چه در دفترچه خودرو و چه در نقشه راهنمای مسیرهای اتوبوس، دستورالعمل یا راهنما می خوانیم. برای انجام کارهای دستی معمولا باید از انواع دستورالعمل ها پیروی کنیم. وقتی در انجام کار خاصی مهارت به دست می آورید می توانید از خواندن تمام دستورالعمل آن چشم پوشی کنید اما وقتی به یاد گیری آن مشغول هستید، استعدادتان در خواندن و عمل کردن به دستورها، نقش اساسی ایفا می کند.

چگونه هنگام انجام کارهای دستی تمرین خواندن کنیم

1. مدل ها، دستورالعمل ها و صورت لوازم مورد نیاز را دم دست بگذارید. از فرزندتان بخواهید به شما بگوید که برای انجام کار به چه چیزی نیاز دارید.
2. در صورت تمایل، فرزندتان را همراه خود به فروشگاه ببرید تا کالاهای مورد نیاز را پیدا کنید و بخرید: پارچه، تکه های چوب، نخ، الگو یا شابلن، رنگ و غیره.
3. ضمن انجام کار به هر چیزی که می خوانید اشاره کنید. به غیر از دستورالعمل ها چیزهای دیگری نیز هست که باید بخوانید:
بسیاری از بچه ها به طور طبیعی به کارهای دستی گرایش دارند. هنگام انجام کارهای دستی مجازند که دست و بال خود را کثیف کنند و نتیجه ی کار نیز برایشان کاملا ملموس است.
وقتی برای اولین بار قلاب بافی می کنند و تمام نخ ها را به هم گره می زنند و وقتی قطعات ماکت هواپیمای خود را به میز ناهارخوری تان می چسبانند، مهارت هایی را می آموزند که تا آخر عمر از آنها استفاده خواهند کرد. مهارت های بصری ای که برای جور کردن قطعات یک ماکت یا بخش های یک الگو استفاده می شود، پیش نیازی است که به فرزندتان کمک می کند به خوبی و راحتی بخواند. اگر فرزندتان بخواهد در مدرسه یا در شغل خود کارآیی خوبی داشته باشد، باید بتواند از دستورالعمل های دو، سه یا ده مرحله ای پیروی کند. اگر برای سرگرمی به کارهای دستی می پردازید، به فرزندانتان اجازه بدهید آنها نیز در انجام این کارها دخالت داشته باشند و بدین ترتیب در حق آنها خدمت بزرگی بکنید.