فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

13.برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: تعمیر خانه

شوهرم بی صبرانه انتظار روزی را می کشد که بچه هایمان بزرگ شوند و بتوانند در انجام کارهای خانه به او کمک کنند. فکر می کنم پیش خودش تصور می کند که با بچه ها به پشت بام رفته است تا آنتن جدید را نصب یا یکی از کاشی ها را تعمیر کند، و بچه ها ابزار کار به دشت او می دهند. من از تصور این که بچه های کوچک بخواهند از نردبان بالا روند دچار نگرانی و اضطراب می شوم، اما با این فکر خودم را آرام می کنم که (وردست های کوچلوی بابا) در خانه یا حیات دنبال چیزی می گردند تا آن را تعمیر کنند، اگر اتفاقی برایشان نیفتد، از این کار درس های ارزشمندی می آموزند.
دنیای عجیب تعمیرات خانگی موقعیت های فراوانی را برای خواندن فراهم می کند. اگر شما مثل من باشید باید قبل از تعویض یک لامپ سوخته، مطالب روی پاکت لامپ جدید را حتماً بخوانید و اگر مثل شوهر من باشید اول مورد نظر را شروع می کنید و بعد در صورت برخوردن به یک مشکل دنبال دستورالعمل می گردید.
بچه ها اغلب از سنین پایین به استفاده از ابزار علاقه نشان می دهند و چه بخواهید و چه نخواهید با چکش پلاستیکی خود به اشیا می کوبند.
اگر بتوانید این انرژی بچه ها را در جهت کاری که به درد زندگی واقعی آنها می خورد سمت و سو بدهید بسیار عالی است. با این کار به آنها نشان می دهید که چگونه در زندگی خود به عنوان یک بزرگسال از خواندن استفاده می کنید.

چگونه هنگام تعمیر خانه تمرین خواندن کنیم

1. ابزارتان را با فرزندتان بررسی کنید و درباه ی نام، کار و طرز کار هر یک صحبت کنید. حتماً تأکید کنید که بعضی از ابزارها فقط باید توسط بزرگسالان استفاده شود.
2. از ابزاری که برای انجام یک کار خاص لازم دارید صورتی تهیه کنید، از فرزندتان بخواهید آن را بخواند، ابزار را پیدا کنید و آنها را آماده کند.
3. مسئولیت اشیا را به فرزندتان بسپارید. اگر می خواهید ماشین لباس شویی را نصب کنید، ممکن است داخل بسته مخصوص لوازم آن یک صورت از لوازم نیز وجود داشته باشد. از فرزندتان بخواهید صورت را بخواند و اطمینان حاصل کند که همه لوازم ذکر شده در بسته مخصوص موجود است.
4. به هر چیزی که می خواهید اشاره کنید. علاوه بر دستورالعمل های موجود، چیزهای دیگری نیز هست که باید آنها را بخوانید.
دخالت دادن بچه ها در کار تعمیرات خانگی حُسن دارد، چون بچه ها با دیدن نتایج کار به اهمیت خواندن پی می برند. اگر لوله یا اتصالاتی که تازه تعویض شده اند دچار مشکل شوند یا دستشویی ای که پدر تازه نصب کرده است از جا کنده شود و به زمین بیفتد، لابد یک جای کار ایراد داشته است. این جور فاجعه ها معمولا زمانی رخ می دهند که از دستورالعمل پیروی نشود. (گاهی نیز به این دلیل است که دستورالعمل درست نوشته نشده است اما این دیگر از حوصله این کتاب خارج است.)

14.برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: کارهای دستی

بسیاری از آشنایان ما برای خواندن رمان و زندگی نامه وقت ندارند چون وقت آزاد خود را صرف کارهای دستی می کنند. یکی از این زنان برای بچه های دوستانش لحاف های بسیار زیبایی می دوزد، یکی برای سرگرمی صندلی های حصیری می بافد و شوهرش ساعت های قدیمی را تعمیر می کند. یکی از زنان لباس همه اعضای خانواده خود را می دوزد و یکی دیگر مبلمان قدیمی را بازسازی می کند. همه این افراد سرگرم کارهایی اند که خواند را نیز به نوعی شامل می شوند و بچه های آنها نیز می توانند از پرداختن به این کارها سود ببرند.
مطالب غیرادبی معمولا اهداف زیر را پی گیری می کند: دادن اطلاعات، متقاعد کردن و دستور دادن یا راهنمایی کردن. ما از صبح تا شب چه پشت جعبه مایکروفر، چه در دفترچه خودرو و چه در نقشه راهنمای مسیرهای اتوبوس، دستورالعمل یا راهنما می خوانیم. برای انجام کارهای دستی معمولا باید از انواع دستورالعمل ها پیروی کنیم. وقتی در انجام کار خاصی مهارت به دست می آورید می توانید از خواندن تمام دستورالعمل آن چشم پوشی کنید اما وقتی به یاد گیری آن مشغول هستید، استعدادتان در خواندن و عمل کردن به دستورها، نقش اساسی ایفا می کند.