فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چگونه هنگام پختن غذا تمرینِ خواندن کنیم

1. اگر از کتاب آشپزی استفاده می کنید، از یکی از فرزندانتان بخواهید صورت مواد لازم را بخواند و از دیگری بخواهید جای هر یک از مواد را در قفسه ها پیدا کند.
2. از یکی از فرزندانتان بخواهید مراحل تهیه غذا را یکی یکی بخواند. این مراحل را در صورت امکان با کمک فرزندتان انجام دهید.
3. هنگام کار به هر چیزی که می خوانید اشاره کنید. علاوه بر دستور پخت غذا چیزهای دیگری نیز هست که باید آنها را بخوانید:
اگر می خواهید فرزندتان تجربه ی جالبی از خواندن داشته باشد، از او بخواهید دستور غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند، از موادی که باید برای پختن آن بخرد، صورتی تهیه کند، به فروشگاه برود و آن مواد را پیدا کند و سپس در پخت غذا به شما کمک کند. پخت غذا کاری اساسی و روزمرّه است اما به خوبی نشان می دهد که مردم چگونه در زندگی واقعی خود از خواندن استفاده می کنند.

13.برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: تعمیر خانه

شوهرم بی صبرانه انتظار روزی را می کشد که بچه هایمان بزرگ شوند و بتوانند در انجام کارهای خانه به او کمک کنند. فکر می کنم پیش خودش تصور می کند که با بچه ها به پشت بام رفته است تا آنتن جدید را نصب یا یکی از کاشی ها را تعمیر کند، و بچه ها ابزار کار به دشت او می دهند. من از تصور این که بچه های کوچک بخواهند از نردبان بالا روند دچار نگرانی و اضطراب می شوم، اما با این فکر خودم را آرام می کنم که (وردست های کوچلوی بابا) در خانه یا حیات دنبال چیزی می گردند تا آن را تعمیر کنند، اگر اتفاقی برایشان نیفتد، از این کار درس های ارزشمندی می آموزند.
دنیای عجیب تعمیرات خانگی موقعیت های فراوانی را برای خواندن فراهم می کند. اگر شما مثل من باشید باید قبل از تعویض یک لامپ سوخته، مطالب روی پاکت لامپ جدید را حتماً بخوانید و اگر مثل شوهر من باشید اول مورد نظر را شروع می کنید و بعد در صورت برخوردن به یک مشکل دنبال دستورالعمل می گردید.
بچه ها اغلب از سنین پایین به استفاده از ابزار علاقه نشان می دهند و چه بخواهید و چه نخواهید با چکش پلاستیکی خود به اشیا می کوبند.
اگر بتوانید این انرژی بچه ها را در جهت کاری که به درد زندگی واقعی آنها می خورد سمت و سو بدهید بسیار عالی است. با این کار به آنها نشان می دهید که چگونه در زندگی خود به عنوان یک بزرگسال از خواندن استفاده می کنید.

چگونه هنگام تعمیر خانه تمرین خواندن کنیم

1. ابزارتان را با فرزندتان بررسی کنید و درباه ی نام، کار و طرز کار هر یک صحبت کنید. حتماً تأکید کنید که بعضی از ابزارها فقط باید توسط بزرگسالان استفاده شود.
2. از ابزاری که برای انجام یک کار خاص لازم دارید صورتی تهیه کنید، از فرزندتان بخواهید آن را بخواند، ابزار را پیدا کنید و آنها را آماده کند.
3. مسئولیت اشیا را به فرزندتان بسپارید. اگر می خواهید ماشین لباس شویی را نصب کنید، ممکن است داخل بسته مخصوص لوازم آن یک صورت از لوازم نیز وجود داشته باشد. از فرزندتان بخواهید صورت را بخواند و اطمینان حاصل کند که همه لوازم ذکر شده در بسته مخصوص موجود است.
4. به هر چیزی که می خواهید اشاره کنید. علاوه بر دستورالعمل های موجود، چیزهای دیگری نیز هست که باید آنها را بخوانید.
دخالت دادن بچه ها در کار تعمیرات خانگی حُسن دارد، چون بچه ها با دیدن نتایج کار به اهمیت خواندن پی می برند. اگر لوله یا اتصالاتی که تازه تعویض شده اند دچار مشکل شوند یا دستشویی ای که پدر تازه نصب کرده است از جا کنده شود و به زمین بیفتد، لابد یک جای کار ایراد داشته است. این جور فاجعه ها معمولا زمانی رخ می دهند که از دستورالعمل پیروی نشود. (گاهی نیز به این دلیل است که دستورالعمل درست نوشته نشده است اما این دیگر از حوصله این کتاب خارج است.)