فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

12. برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: آشپزی

مونا هم از خاطره روزهایی که در منزل مادر بزرگش غذا می خوردند لذت می برد.
(من با کتاب آشپزی روی چهارپایه بلندی می نشستم و برادرم مایرون که در هیچ زمان دیگری حاضر نبود پیش بند ببندد، پیش بندی به تن می کرد. مادر بزرگ مثل سرهنگی که سربازانش را تمرین می داد، داد می زد: بعد چی؟ بعد چی؟ و من صورت مواد لازم را می خواندم و مایرون و مادر بزرگ این طرف و آن طرف می رفتند تا همه چیز را پیدا کنند و بچینند، بعد مادر بزرگ می گفت: بعد چی؟ بعد چی؟ و من مراحل تهیه غذا را به ترتیب می خواندم و مایرون داد می زد: (نوشته یک پیمانه یا یک چهارم پیمانه؟) همه چیز آشفته به نظر می رسید ولی واقعاً لذت بخش بود. من هنوز هم از خواندن کتاب های آشپزی لذت می برم، همه آنها یک ساختار قابل پیش بینی دارند. البته مایرون هم در ارتش آشپز شده است و هر وعده برای صدها نفر غدا می پزد.
بسیاری از بچه ها هرگز به این فکر نمی افتند که )چرا باید خواند؟) اما بعضی از بچه ها نیاز دارند که رابطه بین خواندن و مسائل عملی را ببینند.
فرزندتان از دیدن این که هنگام آشپزی از مهارت خواندن خود استفاده می کنید، سود می برد. حتی اگر براساس غریزه ی خود آشپزی می کنید و هرگز کتاب آشپزی باز نمی کنید، باز هم هنگام آشپزی می خوانید و فرزندتان می تواند در این کار به شما کمک کند.

چگونه هنگام پختن غذا تمرینِ خواندن کنیم

1. اگر از کتاب آشپزی استفاده می کنید، از یکی از فرزندانتان بخواهید صورت مواد لازم را بخواند و از دیگری بخواهید جای هر یک از مواد را در قفسه ها پیدا کند.
2. از یکی از فرزندانتان بخواهید مراحل تهیه غذا را یکی یکی بخواند. این مراحل را در صورت امکان با کمک فرزندتان انجام دهید.
3. هنگام کار به هر چیزی که می خوانید اشاره کنید. علاوه بر دستور پخت غذا چیزهای دیگری نیز هست که باید آنها را بخوانید:
اگر می خواهید فرزندتان تجربه ی جالبی از خواندن داشته باشد، از او بخواهید دستور غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند، از موادی که باید برای پختن آن بخرد، صورتی تهیه کند، به فروشگاه برود و آن مواد را پیدا کند و سپس در پخت غذا به شما کمک کند. پخت غذا کاری اساسی و روزمرّه است اما به خوبی نشان می دهد که مردم چگونه در زندگی واقعی خود از خواندن استفاده می کنند.

13.برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: تعمیر خانه

شوهرم بی صبرانه انتظار روزی را می کشد که بچه هایمان بزرگ شوند و بتوانند در انجام کارهای خانه به او کمک کنند. فکر می کنم پیش خودش تصور می کند که با بچه ها به پشت بام رفته است تا آنتن جدید را نصب یا یکی از کاشی ها را تعمیر کند، و بچه ها ابزار کار به دشت او می دهند. من از تصور این که بچه های کوچک بخواهند از نردبان بالا روند دچار نگرانی و اضطراب می شوم، اما با این فکر خودم را آرام می کنم که (وردست های کوچلوی بابا) در خانه یا حیات دنبال چیزی می گردند تا آن را تعمیر کنند، اگر اتفاقی برایشان نیفتد، از این کار درس های ارزشمندی می آموزند.
دنیای عجیب تعمیرات خانگی موقعیت های فراوانی را برای خواندن فراهم می کند. اگر شما مثل من باشید باید قبل از تعویض یک لامپ سوخته، مطالب روی پاکت لامپ جدید را حتماً بخوانید و اگر مثل شوهر من باشید اول مورد نظر را شروع می کنید و بعد در صورت برخوردن به یک مشکل دنبال دستورالعمل می گردید.
بچه ها اغلب از سنین پایین به استفاده از ابزار علاقه نشان می دهند و چه بخواهید و چه نخواهید با چکش پلاستیکی خود به اشیا می کوبند.
اگر بتوانید این انرژی بچه ها را در جهت کاری که به درد زندگی واقعی آنها می خورد سمت و سو بدهید بسیار عالی است. با این کار به آنها نشان می دهید که چگونه در زندگی خود به عنوان یک بزرگسال از خواندن استفاده می کنید.