فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چگونه هنگام خرید تمرینِ خواندن کنیم

* از فرزندانتان بخواهید اجناسی را که می خواهید در راهنمای فروشگاه پیدا کنند و با خواندن علائمی که از سقف آویزان شده است محل مورد نظر را شناسایی کنند.
* از فرزندانتان بخواهید مارک های مختلف پودر رخت شویی، ماست، حبوبات و غیره را از نظر قیمت، محتویات و اندازه بسته بندی آن با هم مقایسه کنند. با همدیگر ببینید که کدام جنس برای خریدن بهتر است.
* علائم تجاری ای را که فرزندتان می شناسد به او نشان بدهید و برای او توضیح بدهید که تولیدکنندگان از این علائم تجاری استفاده می کنند تا مردم بتوانند محصولات آنها را در یک نگاه و بدون خواندن کلمات، پیدا کنند. حتی فرزند پیش دبستانی شما نیز می تواند محصولات مورد علاقه خود را با )خواندن) علامت تجاری آنها پیدا کند.
* از فرزندانتان بخواهید براساس ملاک هایی که بر ایشان ذکر می کنید، مارک مشخصی را برای یک محصول انتخاب کنند. مثلا از آنها بخواهید بیسکوئیتی را انتخاب کنند که نسبت به سایر بیسکوئیت ها شکر کمتری در تهیه آن به کار رفته باشد یا نوشابه ای را پیدا کنند که بدون کافئین باشد.
هنگامی که اجناس خریداری شده را در منزل جابه جا می کنید با فرزندانتان صحبت کنید و بگویید که خواندن چگونه به شما کمک می کند تا بتوانید خوب خرید کنید و مواردی را که هنگام خرید از خواندن استفاده کردید برشمرید. مثلا: برای پیدا کردن مغازه، انتخاب کالا، پیدا کردن بخش مورد نظر فروشگاه، انتخاب چک پول مناسب و الی آخر. از بچه ها بخواهید تعریف کنند که چه چیزهایی را هنگام خرید خواندند و از آنها بخواهید تصور کنند که اگر نمی توانستند خوب بخوانند، چگونه خرید برایشان سخت تر، گران تر و وقت گیرتر می شد.

12. برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: آشپزی

مونا هم از خاطره روزهایی که در منزل مادر بزرگش غذا می خوردند لذت می برد.
(من با کتاب آشپزی روی چهارپایه بلندی می نشستم و برادرم مایرون که در هیچ زمان دیگری حاضر نبود پیش بند ببندد، پیش بندی به تن می کرد. مادر بزرگ مثل سرهنگی که سربازانش را تمرین می داد، داد می زد: بعد چی؟ بعد چی؟ و من صورت مواد لازم را می خواندم و مایرون و مادر بزرگ این طرف و آن طرف می رفتند تا همه چیز را پیدا کنند و بچینند، بعد مادر بزرگ می گفت: بعد چی؟ بعد چی؟ و من مراحل تهیه غذا را به ترتیب می خواندم و مایرون داد می زد: (نوشته یک پیمانه یا یک چهارم پیمانه؟) همه چیز آشفته به نظر می رسید ولی واقعاً لذت بخش بود. من هنوز هم از خواندن کتاب های آشپزی لذت می برم، همه آنها یک ساختار قابل پیش بینی دارند. البته مایرون هم در ارتش آشپز شده است و هر وعده برای صدها نفر غدا می پزد.
بسیاری از بچه ها هرگز به این فکر نمی افتند که )چرا باید خواند؟) اما بعضی از بچه ها نیاز دارند که رابطه بین خواندن و مسائل عملی را ببینند.
فرزندتان از دیدن این که هنگام آشپزی از مهارت خواندن خود استفاده می کنید، سود می برد. حتی اگر براساس غریزه ی خود آشپزی می کنید و هرگز کتاب آشپزی باز نمی کنید، باز هم هنگام آشپزی می خوانید و فرزندتان می تواند در این کار به شما کمک کند.

چگونه هنگام پختن غذا تمرینِ خواندن کنیم

1. اگر از کتاب آشپزی استفاده می کنید، از یکی از فرزندانتان بخواهید صورت مواد لازم را بخواند و از دیگری بخواهید جای هر یک از مواد را در قفسه ها پیدا کند.
2. از یکی از فرزندانتان بخواهید مراحل تهیه غذا را یکی یکی بخواند. این مراحل را در صورت امکان با کمک فرزندتان انجام دهید.
3. هنگام کار به هر چیزی که می خوانید اشاره کنید. علاوه بر دستور پخت غذا چیزهای دیگری نیز هست که باید آنها را بخوانید:
اگر می خواهید فرزندتان تجربه ی جالبی از خواندن داشته باشد، از او بخواهید دستور غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند، از موادی که باید برای پختن آن بخرد، صورتی تهیه کند، به فروشگاه برود و آن مواد را پیدا کند و سپس در پخت غذا به شما کمک کند. پخت غذا کاری اساسی و روزمرّه است اما به خوبی نشان می دهد که مردم چگونه در زندگی واقعی خود از خواندن استفاده می کنند.