فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

10.خواندن کتاب های مورد علاقه ی خود را به فرزندانتان توصیه کنید

در انباری خانه پدر و مادرم یک جعبه پر از کتاب است که اغلب کتاب های آن را من و خواهرم خوانده ایم. امروزه بسیاری از آن کتابها به سختی پیدا می شود اما آنها همه کتاب های مورد علاقه مادرم بودند و او آنها را برای ما نگه داشته بود. با دیدن علاقه ای که مادرمان نسبت به آن کتاب ها نشان می داد، توجه ما نیز به آنها جلب شد. برای ما باز کردن کتاب های قدیمی با جلد اعلای خاک آلود و صفه آرایی و حروفچینی قدیمی شان، خیلی هیجان انگیز بود. قدیمی بودن کتاب ها باعث می شد فکر کنیم که مخصوص بزرگسالان و مهم هستند.
کتاب های مورد علاقه شما در دوران کودکی چه بود؟ آیا آنها را در اختیار فرزندتان قرار داده اید؟ اگر خواندن کتاب های مورد علاقه خود را به فرزندانتان توصیه کنید دو مطلب را به صورت ظریف و غیر مستقیم به آنها می فهمانید: اول این که خودتان به خواندن علاقه دارید و دوم این که فرزندانتان را آن قدر دوست دارید که می خواهید علاقه خود را با آنها نیز در میان بگذارید.
طبق تحقیقی که کارول چامسکی *** Carol Chomsky**در 1972 انجام داد، بین مراحل رشد زبانشناختی بچه ها و تعداد کتاب هایی که مادران آنها با خاطره خوب از دوران کودکی خود به یاد داشته و برای فرزندانشان خوانده اند، رابطه مهمی وجود دارد. وقتی مادران کتاب های گوناگون و مورد علاقه دوران کودکی خود را به یاد می آوردند، بچه ها نیز به ارزش این کار نزد مادرانشان پی می برند و نسبت به بچه های دیگر برای کتاب خواندن ارزش بیشتری قائل می شوند.
پس به گذشته خود بیاندیشید، در صورت لزوم به کتابخانه سری بزنید تا خطراتتان زنده شود. شاید ببینید که یکی از نویسندگان مورد علاقه دوران کودکی تان هنوز می نویسد و کتاب های جدید بسیاری وجود دارد که می توانید همراه با فرزندتان برای اولین بار بخوانید.
اگر فرزندتان مانند شما نیست و به کتاب یا نویسنده خاصّی شور و شوق نشان نمی دهد، ناامید نشوید. سلیقه های افراد با هم متفاوت است و برای این که کسی به کتاب های چارلز دیکنز یا سی.اس.لوئیس علاقه مند شود، شاید لازم باشد که سلیقه اش پرورش یابد. مهم تلاش است. همین که به طور غیرمستقیم به فرزندتان بفهمانید که شما نیز زمانی کودک بودید و توانایی ها و علائق تان نیز در حد یک کودک بود، باب های ارتباط و گفت وگو بین شما گشوده می شود.

11.برای خواندن دلیل های عملی بیاورید: خرید

ایوا که دختری 13 ساله است، از دسته مجله هایی که خاله اش به او داده بود رو برگرداند و غرغر کنان گفت: (حوصله ام سر رفته!) خاله اش که کلافه شده بود پرسید، (خوب می خواهی چه کار کنی؟ باران می بارد و نمی توانیم ساحل برویم. تنها کاری که می توانیم بکنیم خواندن است!)
ایوا ناله کنان گفت: (من از خواندن متنفرم، اگر در خانه خودمان بودم به مرکز خرید می رفتم.)
- (مرکز خرید؟ باشد، نزدیک ترین مرکز خرید 20 کیلومتر از اینجا فاصله دارد. به آنجا می رویم ولی باید برای خرید تابع قواعدی باشی که من تعین می کنم.)
ایوا گفت: (قبول است!)
وقتی حب مرکز خرید رسیدند، خاله ایوا از او خواست جای پارک را پیدا کند و موقعیت آن را به خاطر بسپارد و سپس راهنمای مرکز خرید را به ایوا نشان داد و گفت:
(سه تا از فروشگاه ها را انتخاب کن و راه رسیدن به هر کدام را نیز پیدا کن.)
ایوا دو تا از فروشگاه های زنجیره ای مورد علاقه خود و یک فروشگاه که نام جالبی داشت انتخاب کرد. دست خاله اش را گرفت و او را کشان کشان در راهروهای مرکز خرید برد تا تابلوی اولین فروشگاه را دید.
خاله اش گفت: (خیلی خب، حالا قسمتی را پیدا کن که لباسهای اندازه تو را به نمایش گذاشته اند، می توانی سه تا از لباس ها را پرو کنی.)
ایوا به سرعت دستورهای خاله اش را اجرا کرد. یکی از لباس ها واقعاً افسانه ای بود اما خاله اش باز هم قواعدی داشت: (به مارک لباس دقت کن. آیا قابل شست و شو ( در ماشین لباس شویی) است؟)
متأسفانه این طوری نبود و ایوا آن را سر جایش گذاشت و همراه خاله اش به فروشگاه دوم رفت و قبل از این که به فروشگاه سوم بروند ایوا لباس های زیادی را پرو کرده بود اما آنها را به علت قیمت، عدم شست و شو یا جنس، کنار گذاشته بود. در آخرین همان چیزی را پیدا کرد که می خواست. به سمت ماشین حرکت کردند و ایوا از خاله خود تشکر کرد و گفت: (ببخشید اما من واقعاً نمی توانم وقت خود را با خواندن بگذرانم.)
خاله اش گفت: (منظورت چیست؟ از وقتی که برای خرید آمدیم تو قدم به قدم مشغول خواندن بوده ای!)
بچه ها به سختی می توانند بین خواندن و فعالیت های روزمره خود ارتباط برقرار کنند، به خصوص اگر خواندن را صرفاً فعالیتی درسی بدانند. حتی یک خرید ساده نیز به خواندن نیاز دارد و اگر دستورالعمل ساده زیر را به کار گیرید، فرزندتان متوجه آن خواهد شد.

چگونه هنگام خرید تمرینِ خواندن کنیم

* از فرزندانتان بخواهید اجناسی را که می خواهید در راهنمای فروشگاه پیدا کنند و با خواندن علائمی که از سقف آویزان شده است محل مورد نظر را شناسایی کنند.
* از فرزندانتان بخواهید مارک های مختلف پودر رخت شویی، ماست، حبوبات و غیره را از نظر قیمت، محتویات و اندازه بسته بندی آن با هم مقایسه کنند. با همدیگر ببینید که کدام جنس برای خریدن بهتر است.
* علائم تجاری ای را که فرزندتان می شناسد به او نشان بدهید و برای او توضیح بدهید که تولیدکنندگان از این علائم تجاری استفاده می کنند تا مردم بتوانند محصولات آنها را در یک نگاه و بدون خواندن کلمات، پیدا کنند. حتی فرزند پیش دبستانی شما نیز می تواند محصولات مورد علاقه خود را با )خواندن) علامت تجاری آنها پیدا کند.
* از فرزندانتان بخواهید براساس ملاک هایی که بر ایشان ذکر می کنید، مارک مشخصی را برای یک محصول انتخاب کنند. مثلا از آنها بخواهید بیسکوئیتی را انتخاب کنند که نسبت به سایر بیسکوئیت ها شکر کمتری در تهیه آن به کار رفته باشد یا نوشابه ای را پیدا کنند که بدون کافئین باشد.
هنگامی که اجناس خریداری شده را در منزل جابه جا می کنید با فرزندانتان صحبت کنید و بگویید که خواندن چگونه به شما کمک می کند تا بتوانید خوب خرید کنید و مواردی را که هنگام خرید از خواندن استفاده کردید برشمرید. مثلا: برای پیدا کردن مغازه، انتخاب کالا، پیدا کردن بخش مورد نظر فروشگاه، انتخاب چک پول مناسب و الی آخر. از بچه ها بخواهید تعریف کنند که چه چیزهایی را هنگام خرید خواندند و از آنها بخواهید تصور کنند که اگر نمی توانستند خوب بخوانند، چگونه خرید برایشان سخت تر، گران تر و وقت گیرتر می شد.