فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

9.صحنه های مورد علاقه خود را در خانواده اجرا کنید

سارا کتابش را بست و کناری گذاشت. او با لذت گفت: (پدر می دانی بهترین قسمت داستان شازده کوچولو **شازده کوچولو، ترجمه محمد قاضی، چاپ دوازدهم 1366. ***کجاست؟
پدرش در حالی که سرش را از روی روزنامه بر می داشت، گفت: (نه، کجاست؟)
(وقتی که بالاخره یک روز صبح، درست به هنگام میدن خورشید، خودنمای کرده بود.
- آه من هنوز خواب آلوده ام... از شما عذر می خواهم... گیسوانم چقدر آشفته است...
آن وقت شازده کوچولو نتوانسته بود از تعجب و تحسین خود داری کند.
و پدرش همراه با سارا گفت: (تو چه زیبایی!)
- گل به نرمی گفته بود: مگر نیستم؟! آخر من هم با خورشید در یک دم شکفته ام...)
در یک لحظه شده بود گل و پدرش شازده کوچولو!
معلمینی که هنرهای زبانی را آموزش می دهند، فواید تئاتر را در این زمینه به خوبی درک می کنند. تئاتر بچه ها را در متن دیالوگ، شخصیت پردازی و طرح قرار می دهد و به آنها کمک می کند آنچه را که می خوانند بهتر درک کنند و به خاطر بسپارند. با این روش عالی نیز می تونید بچه هایی را که به خواندن تمایل ندارند، ترغیب کنید که مهارت های خود را بیازمایند.
همان طوری که در مثال قبل دیدید، لازم نیست صحنه ای را که می خواهید اجرا کنید، صحنه پیچیده ای باشد. می توانید صحنه را با تعریف داستان مورد علاقه فرزندتان بازسازی کنید. هنگامی که به صورت خانوادگی کتاب می خوانید، اگر پس از خواندن یک صحنه پرحادثه خواندن را قطع کنید و آن را اجرا کنید، لذت بخش است. از توانایی فرزندانتان برای اجرای صحنه به راحتی پی می برید که چه مقدار از آن را به خاطر سپرده اند و پیچیدگی های شخصیت ها و طرح را تا چه حد درک می کنند.

چگونه صحنه ها را در خانه اجرا کنیم

1. صحنه ای ساده را که آغاز و پایانی مشخص دارد انتخاب کنید.
2. نقش هر فرد را مشخص کنید یا اجازه بدهید بچه ها نقش دلخواه خود را انتخاب کنند.
3. ابتدا صحنه ها را مغشوش و به هم ریخته یادآوری کنید و بعد آنها را به ترتیب وقوع مشخص کنید.
4. صحنه را اجرا کنید و در صورت امکان از دیالوگ و حرکت نیز استفاده کنید.
5. در آخر درباره آن بحث کنید: هر یک از شخصیّت ها چه احساسی دارد؟ علت رفتارهای آنها چه بوده؟ در آینده چه اتفاقی ممکن است رخ بدهد؟
هر چه تعداد فرزندانتان بیشتر باشد یا هر چه بچه های بیشتری را بتوانید به این کار مشغول کنید، تئاترتان پیشرفته تر می شود. در صورت تمایل می توانید همه بچه های محل را درگیر کار کنید. از آنها بخواهید متن نمایش را براساس داستان های مورد علاقه خود بنویسند، لباس بازی خود را درست کنند، نقش های خود را تمرین کنند و نمایش را برای دوستان و والدین خود اجرا کنند. بعضی از بچه هایی که به هیچ وجه علاقه ای به خواندن نشان نمی دهند، کاملا مایل هستند متن گفت وگوهای خود را حفظ کنند، آنها به خوبی از پس این کار برمی آیند و نقش خود را به صورت عالی در برابر تماشاچیان اجرا می کنند. نقش بازی کردن یکی از بهترین روش ها برای مشغول کردن بچه ها به خواندن است و به آنها انگیزه می دهد که خود نیز به تنهایی کتاب بخوانند.

10.خواندن کتاب های مورد علاقه ی خود را به فرزندانتان توصیه کنید

در انباری خانه پدر و مادرم یک جعبه پر از کتاب است که اغلب کتاب های آن را من و خواهرم خوانده ایم. امروزه بسیاری از آن کتابها به سختی پیدا می شود اما آنها همه کتاب های مورد علاقه مادرم بودند و او آنها را برای ما نگه داشته بود. با دیدن علاقه ای که مادرمان نسبت به آن کتاب ها نشان می داد، توجه ما نیز به آنها جلب شد. برای ما باز کردن کتاب های قدیمی با جلد اعلای خاک آلود و صفه آرایی و حروفچینی قدیمی شان، خیلی هیجان انگیز بود. قدیمی بودن کتاب ها باعث می شد فکر کنیم که مخصوص بزرگسالان و مهم هستند.
کتاب های مورد علاقه شما در دوران کودکی چه بود؟ آیا آنها را در اختیار فرزندتان قرار داده اید؟ اگر خواندن کتاب های مورد علاقه خود را به فرزندانتان توصیه کنید دو مطلب را به صورت ظریف و غیر مستقیم به آنها می فهمانید: اول این که خودتان به خواندن علاقه دارید و دوم این که فرزندانتان را آن قدر دوست دارید که می خواهید علاقه خود را با آنها نیز در میان بگذارید.
طبق تحقیقی که کارول چامسکی *** Carol Chomsky**در 1972 انجام داد، بین مراحل رشد زبانشناختی بچه ها و تعداد کتاب هایی که مادران آنها با خاطره خوب از دوران کودکی خود به یاد داشته و برای فرزندانشان خوانده اند، رابطه مهمی وجود دارد. وقتی مادران کتاب های گوناگون و مورد علاقه دوران کودکی خود را به یاد می آوردند، بچه ها نیز به ارزش این کار نزد مادرانشان پی می برند و نسبت به بچه های دیگر برای کتاب خواندن ارزش بیشتری قائل می شوند.
پس به گذشته خود بیاندیشید، در صورت لزوم به کتابخانه سری بزنید تا خطراتتان زنده شود. شاید ببینید که یکی از نویسندگان مورد علاقه دوران کودکی تان هنوز می نویسد و کتاب های جدید بسیاری وجود دارد که می توانید همراه با فرزندتان برای اولین بار بخوانید.
اگر فرزندتان مانند شما نیست و به کتاب یا نویسنده خاصّی شور و شوق نشان نمی دهد، ناامید نشوید. سلیقه های افراد با هم متفاوت است و برای این که کسی به کتاب های چارلز دیکنز یا سی.اس.لوئیس علاقه مند شود، شاید لازم باشد که سلیقه اش پرورش یابد. مهم تلاش است. همین که به طور غیرمستقیم به فرزندتان بفهمانید که شما نیز زمانی کودک بودید و توانایی ها و علائق تان نیز در حد یک کودک بود، باب های ارتباط و گفت وگو بین شما گشوده می شود.